X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@jurak

Slušný "chaos". Tohle bych předělávat nechtěl. To bych radši postavil nový dům a v něm novou elektroinstalaci.

 

 

 

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Jj to je ten problem. Mam to prakticky stejne, jen vice logicteji usporadane a je to peklo. Navic z duvodu uspory mista jsem si nechal mezi listama kde mam zemnici mustky a silovy svorky asi tak 2cm mista a to byla velka chyba. Celkove je ten rozvadec chyba a tuhle zimu opravdu dojde na cely predelani. Kdy pujdou ven i listy se svorkama a cele to bude na desce s koryty.

Kdyz si vzpomenu jak jsem si vyrabel system uchyceni din list do klasicke prumyslove skrine od Rittalu. Dva jekly 40x40mm a v kazdem 100x dira 5,2mm se zavitem na prisroubovani nosneho prvku din listy ohnuteho z 2mm plechu. Takovy prace a ted to vsechno vyhazim 😀 Kazdopadne kdyby tenhle system nejakej masochista chtel, tak bude volnej, necham za flasku jegrmaistra 😀

This post was modified 4 years ago by Bery

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Naprostej souhlas s tim co tu bylo napsano. Idealne je mit vsechno (din list, zlaby) na montazni desce.

Chvalim si to pokazdy, kdyz v rozvadeci neco upravuju - a ze uz tech uprav bylo nemalo. 


   
Bery reacted
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@kobra23

😀 jj, proto píšu, že to časem asi celý předělám a dám více času přípravě a rozmístění v rozvaděči, aby se dalo propojení prvků více učesat a bylo přehlednější i bez detailní dokumentace.

A v příštím baráku rozhodně vetší rozvaděč (nebo raději dva) a žlaby mezi jednotlivý lišty (přímo na montážní desce)...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@jurak

Co to tam máš za relé? Ty bílé? Jaké mají parametry?

A to 24CH DMX máš na světla nebo taky na relé jako doplněk k Papouchovi?

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 
Posted by: @kobra23

@jurak

Co to tam máš za relé? Ty bílé? Jaké mají parametry?

A to 24CH DMX máš na světla nebo taky na relé jako doplněk k Papouchovi?

Relé jsou obyč a inrush.  (podle toho, co se s nima spíná)

Ten DMX modul používám pro ovládání orientačního osvětlení schodů, nočních světýlek na WC a v koupelnách a ještě tam časem bude pár signalizačních diod. Zbytek DMX modulů mám v podhledech


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@jurak

A patice tam používáš jaké? Protože i když relé jsou na 16A, tak patice co jsem našel jsou maximálně 12A, což je dobré maximálně na spínání osvětlení, ale už né zásuvek.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

@kobra23

jj, to máš pravdu, patice mají max 12A. Já tím spínám zásuvky jen za televizi a tam se asi na příkon přes 2,5kW nedostanu (a mám tam i 10A jistič, takže se tam 100% nedostanu).Na zásuvky venku a k topnejm žebříkům v koupelnách mám bistabilní relé na 32A. (a pak je mám k několika světelnejm okruhům jako zálohu, kdyby umřelo Loxone - mají možnost zapnutí páčkou na rélé a pak přes pojistku, která je normálně vyhozená, je můžou ovládat i některý vypínače). Nevýhoda je, že jsou dost hlučný ve srovnání s těma v paticích, takže se nehodí na běžný spínání.

Edit: Kecám, přes pojistku mám vypnutý jiný relé, tahle mají ovládací vstup vypnutej sami na sobě)


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Hmm, mam rele s identickymi vyvodmi a mal som za to ze vsetky patice co som kupil su na 16A. Musim pozriet/overit a ked tak poslem link.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@dusanmsk

Málokterá patice je na 16A. Většinou je to 10A při 300VAC a 12A 150VAC. Někteří výrobci dovolují propojit piny patice a při použití správného relé na 16A to používat na spínání 16A.

Každopádně bych doporučil při instalaci rozlišit, zda hodlám spínat relátkem zásuvku  (zde podle normy mohu připojit spotřebič o maximálním příkonu 10A), nebo spotřebič na pevném přívodu, kde mohu spínat 16A.

Osobně bych spotřebiče s odběrem více jak 10A (všechny pevně připojené spotřebiče) spínal jednopolovým stykačem, které jsou na 16-20A (Eaton).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A preco sa potom na zasuvkove okruhy dava 16A istic? Inak u mna asi nebude problem, nikde nemam na spinanej zasuvke viac ako par stoviek W, ale zarazilo ma to.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Protože na jednom 16A jističi může být 10 zásuvek nebo 10 dvojzásuvek.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Me spis zarazi ze Finder 4C set rele + patice je na 16A, ale samotna patice na 16A k sehnani není. Jestli to není zas nejakej marketing aby se kupovali cely sety.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Zrovna u Finderu se to řeší právě propojením obou stran pomocí vodiče o minimálním průřezu 1,5mm2. 

Důležité je, aby to relé bylo na 16A, a né dvoupolové, kdy každý pól má 8A. Z těch dvou pólu nejde jedno 16A udělat. Při přivedení napětí na cívku se oba kontakty  nespojí ve stejnou chvíli, je tam rozdíl několik milisekund a z toho důvodu nedojde k přesnému rozdělení proudu 16A na dvě poloviny, ale v jednom pólu může být 13A a v druhém 3A.

Více Kirkhoffův zákon.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Ty 4C jsou 1P a stejne daji 16A, samostatne patice jsem ale nenasel.


   
ReplyQuote
Page 69 / 95
Share: