Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
904.7 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jj, potřebuješ chrániče na zásuvky a světla. Výjimkou jsou např. pevné vývody a třeba ty lednice.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

A taky že v RD by měly být minimálně 2 světelné okruhy a od 2020 každý svůj proudový chránič.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Elektrikáři se dělí dvě skupiny podle toho jestli dávají na lednici chránič nebo ne. Jedni argumentují možností zkažení potravin v lednici, když ti vybaví chránič kvůli nějaké jiné zásuvce. Druzí argumentují bezpečností. Když dáš chránič zvlášť pro lednici, tak je ovlivnění jinými okruhy eliminováno, takže tam nehrozí zkažení potravin kvůli jiné zásuvce a je tam ta doplňková ochrana. Jinak na lednici chránič asi být nemusí. Ale já je nacpal prostě všude. I na bojler, kde podle české normy stač jistič.

V případě, že dáš jeden proudový chránič na celý dům, tak bych za něj lednici nedával. Ale mít jeden chránič je fakt málo. Podle nové normy má mít každý světelný okruh svůj chránič. Jak to je se zásuvkama nevím. 

 

Určitě bych dal zvlášť chránič na venkovní kabely - žaluzie, ČOV, světla a zásuvky kolem domu. Není nad to, aby se ti do venkovní zásuvky dostala vlhkost a pak ti vybavoval chránič pro celý dům. Imho čím víc chráničů, tím líp. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Děláme tu chytré domy, proto není problém vybavit chránič pomocným kontaktem, třeba zrovna tu pro lednici. Aby člověk věděl, že je nějaký důležitý spotřebič bez proudu, když je např. na dovolené.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Čím méně chráničů, tím větší zábava, když ti nějaký chránič vybavuje kvůli nějakému spotřebiči a ty nevíš který spotřebič to dělá a hledáš 😂😂😂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nebo do ledničky strčit 1-wire čidlo 🙂 a budeš vědět že nefunguje.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Bytový instalace dělám se dvěma chrániči, s novou normou to pak bude jinak. Pokud jde o RD, u sebe jsem si udělal bez chrániče lednici, elektrokotel, bojler a komplet technickou místnost. Pak mám třífázové chrániče a rozděleno na: Standardní okruh-obývák, dětské pokoje. Okruh s vyšším rizikem: Koupelny, venkovní zásuvky, kuchyně. A třetí je garáž+dílna.
Jednofázový chránič mám na světla v obývákokuchyni, technický a garáži. Zbytek světel není chráněných, protože jde do nich max 24V z rozvaděče.
Nenašel jsem totiž důvod vysolit za chrániče zbytečně 10k navíc.
Zjistit který spotřebič mi vyhazuje fíčko je záležitost na dvě minuty i u jednoho chrániče, stačí shazovat jističe žejo. Horší jsou šlusy mezi PE-N to se hledá blbě tak jako tak.

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: cybermole

Děláme tu chytré domy, proto není problém vybavit chránič pomocným kontaktem, třeba zrovna tu pro lednici. Aby člověk věděl, že je nějaký důležitý spotřebič bez proudu, když je např. na dovolené.

Když mu vybaví jediný chránič, na kterém má všechno i Loxone, tak mu čidlo v lednici bude k prdu 🙂


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Ano, píšu to pro případ, pokud má lednice samostatný chránič.


   
blaf reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
 

Diky.

Predelam, upravim.

Jen dodam, ze svetla 220 bude jeden okruh, protoze vsechna budou v jedne obyvaci mistnosti a ozytek bude 24V.

Uznavam ze Loxone mam na chranici, ktery je temer pro cely dum. Par veci, jako varna deska, garaz, lednice byly mimo nej.

Pozmenim, vic to rozhazim, zasuvky a svetla oddelim.

Prehanet to ale zase moc nebudu 😀

 

Diky zatim


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

Ahoj, mám pouze byt, ale mám to takto:

  • PLC a Rack bez chrániče
  • lednici na jističochránič s pomocným kontaktem do PLC
  • chránič okruh koupelna
  • chránič okruh kuchyně
  • chránič pokoje
  • chránič světla
IMG 20190826 095041

Revizi ještě nemám, ale kontroloval mi to kamarád projektant, a říkal že to je v pořádku.

F.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: blaf
Posted by: cybermole

Děláme tu chytré domy, proto není problém vybavit chránič pomocným kontaktem, třeba zrovna tu pro lednici. Aby člověk věděl, že je nějaký důležitý spotřebič bez proudu, když je např. na dovolené.

Když mu vybaví jediný chránič, na kterém má všechno i Loxone, tak mu čidlo v lednici bude k prdu 🙂

Ano, to je v celku pochopitelné. Já jen reagoval na to, jak co nejjednodušším způsobem detekovat činnost ledničky. Buď pomocí proudového relé ve spojení s modbus elektroměrem (třeba tím 8-mi kanálovým) nebo pomocí 1-wire čidla měřícího vnitřní teplotu chladničky. Doma to asi moc smysl nemá, na chatě se to ale hodí. Pokud teplota stoupne, a je tam anal. hlídací pes - smysl to má. Stojí to pár korun a ušetří případně hodně škody. Vím o čem mluvím, protože než jsem zjistil, že dnešní chladničky fungují pouze od 10°C nahoru, stálo mě to dost peněz (ani né tak na zničených potravinách jako na zničené podlaze atd...) Hold jsem měl špatný typ chladničky. Nad cca 10°C se vypíná a odmrazí 🙁

Co se týče proudových chráničů, tak to je jasné 🙂 Akorát by nebylo špatné zmínit, že u dřevostaveb je to trošku jiné. Sám nevím jak přesně ale proudový chránič je zde brán i jako vhodná protipožární ochrana. O tom ale tady nechci diskutovat. 

Jinak já jsem postupně tři proudové chrániče musel odpojit. Bylo to např. i kvůli tomu, že jsem celý zahradní domek měl na jeden 3F chránič a momentálně na něm budu dělat fotovoltaiku, kde platí pravidlo, že před FV chránič být nesmí. Takže je pro mně nejjednodušší jej na vstupu vyřadit a dát případně až za FV. Navíc zpět ze zahradního domku půjde jeden výstup z FV pro napájení datového rozvaděče, takže by zase mohl být zbytečný problém.  


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1191
 

diky, je to drevostavba, tak si asi budu fakt muset najit v okoli nejakeho elektrikare 🙁 To jsem nechtel ase vsemu sam nerozumim


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1501

   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Ježiš za tu cenu musí být snad ze zlata.

Já právě na obvody, které jsem nechtěl mít na společnych chráníčich, ale přesto pod ochranou použil jednomodulove dvojpólové jističochrániče Bonega. Cena tenkrát tuším okolo 500.

This post was modified 5 years ago by kimot

   
ReplyQuote
Page 66 / 95
Share: