Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
893.6 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Výstupy Loxone jsou bezpotenciálové ne? Tzn že si můžeš přitáhnout na "vstupy" výstupů 230 nebo 24V spínaných z relé HDO. Tím pádem to bude blokovaný proti provozu bez HDO.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jak prosté. Že mě to nenapadlo 🙂 Díky


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Vybírám skříň na podružný rozvaděč do garáže. Chtěl bych šířku alespoň 80 cm, lépe 100 cm. Hloubku tak 35 - 40 cm. Výška taková, aby měl aspoň 7, lépe 8 lišt. Hodně se mi líbí rozvaděč, co sem dával před časem @vary a líbilo by se mi něco takového, jen v menším provedení. Dejte prosím nějaké tipy na pěkné menší rozvaděče. Nástěnný nebo volně stojící. Díky


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2192
 

To je Eaton Profi+


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: ptr.dvorak

Ja mam Wago TopJob S 2003-7641 ( https://www.wago.com/sg/rail-mount-terminal-blocks/multilevel-installation-terminal-block/p/2003-7641), ktere mi do rozvadece nainstaloval Dawe a naprosta spokojenost. Je na nich luxusni, ze uz obsahuji nulovy mustek, od ktereho se ale daji kdykoliv odpojit prostym posunutim packy. Supr. Vsechny CYKY kabely mam diky tomu ukoncene na necele jedne DIN liste.

WagoTopJob7641

Jedina nevyhoda je, ze kdyz clovek chce CYKY kabel prasacky preznacit a pouzit napriklad na SS napajeni LED, neni ten N mustek zrovna idealni. Nastesti existuje systemove reseni: svorka TopJob S 2003-7646 ( https://www.wago.com/sg/rail-mount-terminal-blocks/multilevel-installation-terminal-block/p/2003-7646), ktera ma L i N vyvedene nezavisle.

WagoTopJob7646

Par kabelu jsem ted na tyhle svorky prehazoval a koupil jich rovnou 50 ... takze kdybyste si je nekdo chteli vyzkouset, muzu jich tak 30 poslat dal za nejakou hodne kamaradskou cenu:-)

Skadra:

Akorát si mi to vzal z huby..   taky je mám (ty spodní) mají L a N oboustranný, jsou ideální, jeden kabel = jedna svorka, 3f dvě svorky. Modrý se dají propojit klemou, zelený jsou všechny propojený přes din-lištu.

@Skadra pro ten 3f kabel použiješ dvě stejné a do jedné dáš fázový vodič do modrého slotu? Není to trochu čuňárna? To bych taky mohl fázi tahat světle modrým vodičem. Taky to fungovat bude, ale...


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Samozřejmě že ne, používám prakticky stejnou svorku jen nemá modře označenou tu druhou svorku, má dvě šedivý a jednu zelenou. Na jednofáz používám šedá, modrá, zelená, na třífáz, jednu šedá, modrá, zelená a jednu šedá, šedá, zelená


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Čím byste vedli DC do podružného rozvaděče cca 10 m daleko? Potřebuju tam dostat 2 x 24 V, 12 V a 5 V a společnou zem. Použili byste nějaký CYKY kabel a přeznačili barvy nebo něco jiného? 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Bez znalosti potřebného příkonu jednotlivých napětí správná odpověď neexistuje.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Máš pravdu.

24 V bude na napájení extensions, napájení DMX spínajícího relátka a spínání relátek, takže proudy malé. Druhých 24 V na světla, kdybych náhodou chtěl v garáži dát nějaký ten LED panel - tak tam to může být pár desítek W. 12 V na elektrozámek - odběr v mA. A na 5V vlastně v tuhle chvíli nemám využití a je otázka, jestli někdy budu mít. U 5 V by asi bylo výhodnější dát další zdroj přímo do garáže. 

Našel jsem pěknou kalkulačku, která mi na to vlastně odpoví. https://calc.longy.cz/ubytek-napeti-ve-vodici/

Jen spíš teda otázka jestli to tahat v CYKY nebo něčem jiném. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

Racej CYSY


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ve své podstatě je to jedno, měď jako měď... Dal bych 5x2,5mm2. 24V extension, 24V světla, 12V a zbývající dva dráty bych zapojil paralelně a použil jako spojenou zem všech zdrojů.


   
blaf reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 

ahoj,

 

prosim mohli byste na to mrknout, jestli je to aspon trochu spravne a realne?

Diky za poznamky, rady a korekce.

 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jenom jeden chránič? Jestli jde o RD, tak mi to přijde sakra málo. 

Osobně jsem dával na chránič všechno - Lednici, mrazák, bojler. Ale mám to vše na jističochráničích, takže co zařízení, to separátní chránič.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1179
 

Diky. Je to rodinny dum.

Proc by mela byt na chranici treba lednicka? 

Ono me to tak nejak intuitivne navedlo samo, ze jsem to tak udelal, tak to predelam. Nedavaly se chranice jen do koupelen? 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Jeden proudový chránič je nesmysl z pohledu používání. Navíc ti na to nikdo dneska nedá ani revizi.

Norma ve zkratce říká, že zásuvky a světla musí mít svůj chránič a ten nesmí být společný.

A máš za sebou několik jističů se stejným jmenovitým proudem, ne že by to nešlo, ale není to běžná praxe. Když ti něco bude vyhazovat jistič, tak si pak můžeš hodit korunou, který to stihne dřív a já bych si vsadil na ten nadřazený 3F, budeš pak hodně těžko hledat, kde máš v instalaci problém. Celé je to podle mě zlé, nech si poradit od zkušeného elektrikáře.


   
ReplyQuote
Page 65 / 95
Share: