X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.5 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Protože jsem řešil větší akumulátor aby to něco vydrželo a toto mi z toho vypadlo jako ideální řešení, koupíš si UPS a k ní aku jaký potřebuješ. U levných UPS ani další aku nepřidáš a u těch co lze akupackem rozšířit už bývá cena nic moc. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

U těch cyberpowerů si fakt dávejte bacha, doporučuju baterie osadit teplotními čidly s automatizovaným odpojení od zdroje. Za mě je to nebezpečné zařízení. Jeho primární určení je např. do karavanů. My jsme je nasazovali dva roky a je vidět, že dlouhodobý provoz jim prostě nesvědčí. Skoro na všech místech se objevil problém dobíjením. Na jednom místě to skončilo explozí dvou 230Ah baterií. Tohle bych domu nedal ani největšímu nepříteli. Raději bych šel cestou např. BKE zdrojů, ale to jsou prostě jiné peníze.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ja jsem to zbastlil ze stare APC 1500W, kterou jsme v praci vyhazovali z clusteru a mela uplne nafouknute interni accu. Ty jsem dost silou vykuchal a pripojil misto nich 2x trakcni blok Hoppecke 12V/100Ah v serii. Zatim to funguje.

Zalohuju tim:

  • ridici system
  • plynovy kotel
  • zaluzie
  • orientacni svetla
  • elmag zamky, zvonek atp
  • datovy rozvadec (modem, router, AP, IP kamery atp)

Nechutne to ale zere (cca 40W na vlastni provoz), takze to asi vymenim za malou (take starou) consumer APC Back-UPS 500, ktera ma vlastni odber cca 5W. Accu pouziju ty stejne, jen je budu radit paralelne...

IMG 20190223 182629030

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Dej si pozor na tu APC Back-UPS. Back-UPS nemá sinusový výstup a žaluziím se to moc nelíbí, zkoušel jsem to. Já mám APC Smart-UPS 1000 ta je Sinus a k ní plánuju 2x 34Ah baterie, udělám jen vývody bokem jako to máš ty.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@ptr-dvorak , @skadra - tohle me docela zajima...UPS na kterou jsme koukal UPS, na kterou jsem koukal je docela raketa...kdyby to slo nejak takhle zbastil (jelikoz mam 45U rack a v nem asi 35U volnych), nezlobil bych se...Doufam, ze podelite s kolegy nebastliri o reseni 😉

Ja planuji mit na UPS:

1) ridici system (PLC, zdroj 24VDC)

2) tepelné čerpadlo - ???

3) pristupovy system (otisky+elmag zamky)

4) zaluzie - (dle ptr.dvorak) asi dava smysl je pro jistotu vytahnout

5) svetla - at uz orientacni v chodbe, tak i Philips Hue na minimalni vykon...

Datovy rozvadec drzet pri zivote mi naopak nedava smysl


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

To TČ držet při životě taky ne.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

S tím tepelným čerpadlem bude problém, kolik to má příkon? 2-3kW? je to invertor? Tyhle Smart-UPS nebo všeobecně s plným sinusem jsou drahý. Ta 1500VA co si dával je nějakých 900W, takže na TČ nebude stačit ani na chod. Nemluvím o rozběhu, pokud je to invertor tak rozběh zvládne lehce předimenzovaná UPS pokud ne bude potřeba násobně větší UPS.

Velikostí baterie se jen prodlouží doba chodu na baterie, ale výkon tam být musí.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Pokud bude mít zděnou těžkou stavbu ve standardu blízko pasivnímu domu, tak TČ bude řešit možná až za 3 dny trvání blackoutu. Za ty 3 dny mu klesne teplota interiéru tak o 1-3°C a začne to být nepříjemné.

Jediné co bych řešil je TUV, pokud hrozí blackout delší než 24 hodin. I když i to lze řešit solárem a zálohovat jen např EC čerpadlo a řízení soláru.

Vše je otázka kdy blackouty vznikají ve vaší lokalitě. Zda je to záležitost hlavně podzimu a zimy, nebo průběžně po celý rok.

Osobně bych řešil UPS s rozumem a požadavek na delší zálohu pokryl benzínovou centrálou. Mám vyzkoušený jeden typ od Hondy, která dává čistou sinusoidu a i u citlivých zařízení, jsem nepozoroval žádný problém. Možná bohužel pro některé, je jen jednofázová.


   
Georgio and Skadra reacted
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Tak samozřejmě je potřeba si zdůvodnit jestli to je vůbec potřeba, snad pro korektní odstavení TČ, a taky jak velkou k tomu pak potřebuju baterku aby to mělo význam.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@Skadra: diky za varovani s tim nesinusovym vystupem na zaluzie. Otestuju to, nez budu menit.

Mozna se ale na cele zalohovani zaluzii vykaslu - u me to bylo motivovane moznosti dostat se z/do domu pres terasu pri vypadku proudu, coz je jedine misto, kde predokenni zaluzie mame. No ale nejlepsi zaloha je v tomhle pripade asi nadzvednout zaluzie rukou ... to mi pri vymysleni elektroinstalace nejak nedoslo:-D

Obcas si rikam, ze bych mel prestat ladit ridici system a jit se taky podivat, jak vypada fyzicky svet venku:-)


   
Georgio and acter reacted
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@acter: Datovy rozvadec zalohuju hlavne kvuli tomu, ze mam na baraku dve IPkamery, ktere jsou odtud pres POE zivene a ktere posilaji data na NAS, ktery je tamtez + na externi FTP.

To je aktualni motivace, ktera ale dost bledne ... cela ta sranda proste moc zere:-) Pak jsem chtel jeste drzet zalohovanou LAN a konektivitu ven kvuli ridicimu systemu, aby zvladal odesilat data, poplachy atp i v pripade vypadku, pozaru atp, ale to jsem zatim nedodelal.

Kazdopadne ten datovy rozvadec ted chci alespon rozdelit a nekriticke casti vypinat napajeni spolu s celym barakem odchodovym spinacem ... APcko mi fakt bezet nemusi, kdyz nejsem doma...


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Jo a kdyby se nekomu hodila ta starsi APC Smart-UPS 1500, co je vyfocena o par postu vys, mam jeste jednu, tak ji klidne prenecham. Kdo nabidne lepsi flasku vina, ma ji:-P

Je teda opet potreba vykuchat interni nafouknute accu a pripojit si neco externe...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak já mám na všech dveřích na obvodu domu (celkem 8) rolety a právě kvůli možnosti úniku v případě blackoutu jsem jedny dveře na severu nechal bez rolety abych nemusel řešit zálohování.

Jediné co budu mít na UPS jsou garážová vrata. V stávajícím bydlení mě hodně točí, když vypnou proud a nejde je použít.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Garazova vrata nejsou rucne vysunout? Mame na bytovem baraku Horman a tam si je muzu retezem vytahnout/zavrit...


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

@ptr-dvorak Diky za popis


   
ReplyQuote
Page 57 / 95
Share: