X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
907.4 K Views
Tomas
(@tomas)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Pánové moc díky za rady, hlavně teda díky Radku za vyčerpávající rozbor. Je to moje první schéma zapojení, tak jsem moc rád, že se na to podíval někdo zkušený. 

Díval jsem se na to impulzní relé MIG-63-40, ale cena je téměř 3000,- , tak mě to nakonec úplně odradilo a centrální vypínání zásuvek nebude. Už před tím jsem byl na vážkách, zda to potřebuju 🙂

Zapojení jsem překreslil, na spínání všech světel a el. podlahového topení jsem dal samostatná inrush relé, konkrétně patici TE CONNECTIVITY 1860200-1 + relé TE CONNECTIVITY 3-1393240-5. Relé snese nárazový proud 80A. Ještě jsem koukal na relé s nárazovým proudem 165A, ale cena je o 50 procent vyšší a při počtu 40 relé už ta cena dost naroste.

Budu mít dva rozvaděče vedle sebe, jeden pro silovou část, druhý pro Loxone, takže se mi ty pomocné relé i docela hodí, aby byla ta silová část ještě více oddělená. Rolety připojím přímo na Railduino, tam už se mi nechce dávat další pomocné relé.

Přidal jsem 16 pojistek na místa, kde se domnívám, že by mohly být, ale zápasím s tím jakou zvolit hodnotu A.

Posted by: radek

Za mě:

  • seš si jist, že pro ovládání rolety ti stačí jen 1 DO signál? přepínáš napětí mezí 1. a 3. vodičem, nikdy tam nebudeš mít stav bez napětí - je to ok?

Ovládám rolety pomocí dvou DO signálů, jedním (High side switch na Railduinu) spínám relé WEIDMULLER 1122770000 pro výběr směru pohybu a druhým (relé na Railduinu) pak aktivuju pohyb rolety  v daném směru. Myslím si, že tohle zapojení bych měl mít správně.

Poupravené schéma, snad jsem tam neuděl ještě víc chyb, díky shlédnutí a případné okomentování.

https://drive.google.com/Loxone_schema.dwg

 

This post was modified 6 years ago by Tomas

   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Na spínání el. podlahovky nepotřebuješ inrush relé, je to čistě odporová zátěž při AC napětí. Běžný stykač tam musí být věčný. Dali by se tim ušetřit nějaký peníze.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Davali ste niekto poistky na kazdy vystup PWM dimmera pre led pasky resp ste rozdelili spolocny plus (davam zdroj 24V 20A) na viac casti a tam dali nejake poistky? V pripade skratu vystupu dimmera (ci uz pri zapajani alebo odide led pasik tak ze ho skratuje) odpali tranzistor na vystupe dimmera a je po nom resp po jednom kanaly hovorim spravne? alebo je to zbytocne davat? Dakujem 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Pojistek není nikdy dost. Vzhledem k tomu, že jistí, tak se dávají všude kde mají něco jistit. Za mě ano, na každý Dimmer. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já mám pojistku pro každý dimmer na vstupu. Výstup už nejistím.

dimmer

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2207
 

Jj, zapomněl jsem to upřesnit - jištění na vstupu do Dimmeru.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Ahoj, 

narazil jsem tyto svorkovnice, znáte to? Má s tím někdo zkušenost?

http://www.smart-home-networks.de/images/LOX803%20LOX403%20Bedienungsanleitung.pdf


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

vidim to poprvé je to pěkné na něčem podobném dělám, ale je to jen propojení sbernice pokud to dobře chápu, je to pěkné mě se osobně líbí ta druhá verze 

LOX-Connect FS Verteilerklemme 4-Kanal für Loxone / Tree / KNX / 1-Wire

Já ted kreslím něco podobného ale urcitě bych tam nepoužil ty krone zařezávaky, člověk z toho vytrhne vodič 2x3x  a už to tam moc nedrží, jdu cestou wago svorkovnice 233-508 které budou určeny na ukončení UTP a propojení defakto budou 1:1 s mozností určité zíly propojit mezisebou na ruznách UTP,  pravě pro vytvoření třeba tree či 1wire sběrnice.  No ale cena jejich řešení 120eur za tu 8kabelovku ?????

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Plácnul jsem se v noci přes kapsu a vzal jsem ten modul na 8 kabelů 🙂 Dám pak podrobnější info.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Velmi přínosná videa, pak pochopíte, proč vzít velký rozvaděč. Mají několik seznamů videí. Např. zde  je celá instalace, rozvaděč začíná od videa 11.

 


   
Georgio and KaZaN reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: radek

Já mám pojistku pro každý dimmer na vstupu. Výstup už nejistím.

dimmer

Myslím že to jištění před dimmerem (12-24V) je asi v pohodě. V případě těch 230V dimmerů ale už to asi problém je. Zkrat na výstupu dimmeru by znamenal celkem jisté zničení triaku dimmeru.

Já ty čínské 230V dimmery také nakoupil ale nakonec jsem je nepoužil.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: radek

Já mám pojistku pro každý dimmer na vstupu. Výstup už nejistím.

Myslím že to jištění před dimmerem (12-24V) je asi v pohodě. V případě těch 230V dimmerů ale už to asi problém je. Zkrat na výstupu dimmeru by znamenal celkem jisté zničení triaku dimmeru.

Já ty čínské 230V dimmery také nakoupil ale nakonec jsem je nepoužil.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele nevím jestli potěším, ale dneska se mi podařilo usmažit jeden dimmer. Měl jsem zkratovaný R kanál s V+ napájením. Bohužel než to chytla pojistka vznesl se z dimmeru obláček černého dýmu a bylo po něm. Tak bud tam mít rychlejší pojistku nebo menší proud.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: radek

Hele nevím jestli potěším, ale dneska se mi podařilo usmažit jeden dimmer. Měl jsem zkratovaný R kanál s V+ napájením. Bohužel než to chytla pojistka vznesl se z dimmeru obláček černého dýmu a bylo po něm. Tak bud tam mít rychlejší pojistku nebo menší proud.

Pojistku jsi měl tedy před dimmerem? Je otázka, pokud by vůbec pomohla pojistka za ním pokud by byla jen na výstupu +24V (8A). Jistit každý kablík extra 2A pojistkou by se sakra prodražilo cenou i místem.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: hhonza

Ahoj, můžu se zeptat, za kolik jste nakonec koupili rozvaděč? Budu dávat 2m x 1m x 40cm a nedaří se mě ho sehnat nikde levněji než cca 20 000 Kč. Představoval jsem si jej původně tak kolem 12 - 15 000 (skříň + DIN lišty). Za každý tip budu rád. Děkuju moc.

Nevim, jestli je to ještě aktuální, ale já rozvaděč dvoukřídlé dveře bez střev (2000x1000x400) pořídil za 8 tis.


   
ReplyQuote
Page 30 / 95
Share: