Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
896.6 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 
Posted by: L

@Dawe: Tyjo, mas pravdu, 2m neni. 2m je horni hrana ;-). Ale hloubka 27 taky ne. Ted jsme to byl radsi zmerit:

Hloubka 23cm

Vyska 155 cm

Sirka 100cm

Uz si ty veci nejak prestavam pamatovat, uz to je dlouho. Budu muset zase stavet 😉

to radeji nechtej... jak bych byl rad, kdybych ted Loxone nemusel resit a byl v dome s Inelsem a konecne dodelal co jsem tam mel v planu (zapojil cidla oken, dokoncil logiku topeni s maximalni teplotou v podlahach atd...)  ale asi za novou partnerku to stalo a jak ji, tak Loxon budou dlouho ke spokojenosti 😀


   
ReplyQuote
Tomas
(@tomas)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 9
 

Ahoj, mám prosbičku, mohl by mi tu někdo mrknout na návrh zapojení ?

Elektrikář mi bude zapojovat pouze silnoproud, na který dá revizi, ale slaboproud se mu zapojovat nechce, tak to budu muset udělat já. A nerad bych, aby mi to všechno hned shořelo 🙂

Budu rád za každou připomínku a radu. Díky 

https://drive.google.com/file/loxone_schema.dwg

https://drive.google.com/file/loxone_schema.pdf


   
ReplyQuote
(@hhonza)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

Ahoj, můžu se zeptat, za kolik jste nakonec koupili rozvaděč? Budu dávat 2m x 1m x 40cm a nedaří se mě ho sehnat nikde levněji než cca 20 000 Kč. Představoval jsem si jej původně tak kolem 12 - 15 000 (skříň + DIN lišty). Za každý tip budu rád. Děkuju moc.

This post was modified 6 years ago by hhonza

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Kdyby ti stačila 30cm hloubka, tak bych ti uměl sehnat rozvaděč dle tvé cenové představy. Kolik DIN lišt?


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Na první pohled v tom návrhu nic špatnýho nevidím, jen bych trochu věnoval více pozornosti :

- volbě vodičů - průřezy dle sumy proudů, stínění dat. linek (1wire) apod.

- "rozvětvování" signálů - např. pro 1-wire sběrnici bych volil jednu přípojnou svorkovnici a vyvarovat se vícero spojů (např. wago svorky někde pod krabičkami apod..).

- jištění 24V signálů - např. napájení modulů přes vlastní pojistku, relé rolet přes vlastní pojistku apod., aby při poruše jednoho prvku všechno nelehlo najednou

 


   
KaZaN reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Za mě:

  • popřemýšlel bych nahradit stykače za impulsní relé. Stykače (a zvlášť ten hlavní který bude pořád zapnutý) ti bude hodně topit a po čase může začít i bzučet. Když budeš mít 5 stykačů vedle sebe bude to jak topení - problém v létě.
  • zdroje většinou jistím (na primáru) pojistkama a určitě bych pro každý zdroj dal samostatný jištění!
  • namísto 20A zdroje, kterýmu spínáš primár bych se poohlídnul po zdroji, který má přímo na sobě svorky pro připojení sekundáru - ušetříš i relé.
  • pohlídej si průřezy vodičů z 20A zdroje. Na to už budou potřeba pořádný dráty! - možná bych rozdělil na 2 samostatný okruhy
  • na ovládání světel bych mezi loxone (a zvlášť miniserver) a světlo dal raději relé. Kdyby se něco stalo ať umře jen relé a ne Loxone. Je to mnohokrát diskutovaný problém s velkými proudy u LED světel...
  • to stejný i pro spínání el. topení. Obecně Loxone bych nespínal nic silového (max. ty rolety)
  • přepěťovku nebudeš monitorovat?
  • nedával bych pod jedno FI rolety a zásuvky/světla venku. Rolety bych nedával vůbec pod FI.
  • seš si jist, že pro ovládání rolety ti stačí jen 1 DO signál? přepínáš napětí mezí 1. a 3. vodičem, nikdy tam nebudeš mít stav bez napětí - je to ok?
  • projdi si jističe - máš 2x jistič FA24, FA38,...
  • vývody pod FI04 bych rozdělil - samostatně obecné zásuvky, samostatně vybavení kuchyně

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: radek

 

  • to stejný i pro spínání el. topení. Obecně Loxone bych nespínal nic silového (max. ty rolety)

No nevím. I rolety jsou indukční zátěž. Dal bych je taky přes externí relé a když už nové relé, tak koupit rovnou v inrush verzi. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To asi jo. Předpokládal jsem ale, že jde o nějaké vnitřní textilní rolety, kde bude motorek s minimálním odběrem, který se bude spínat párkrát za den.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

On byva s rele nejaky problem s indukcnou zatazou? Mal som za to, ze sa to tyka len kapacitnej. Na zaluzie mam tie mini nevymenitelne 6mm relatka, co kedysi dovliekol Radek, zaluzie ale este na baraku nemam, tak som zvedavy az ich za 2 roky osadim, ci tie rele vydrzia.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Opačný než u kapacitní. Při rozepínání se cívka snaží zabránit aby se jí přerušil tok proudu mezi rozepínajícími kontakty a můžou tam vznikat oblouky, které ti budou opalovat kontakty.

Zatím jsme ale neviděl, že by se někde odvařilo relé spínáním induktivní zátěže. Ale možná je to jen otázka času. Ja žaluzie spínám napřímo z extensionu (nepohlídal sem si to když se dělal rozvaděč) a zatím mi to cca. rok funguje. Ale asi se těm relé taky nevyhnu...

Ale i u těch tenkých relé jsou myslím vyměnit samotná relétka ne? Já jsem teď koupil pár těchto relé a zatím spokojenost.

https://www.rem-shop.cz/komponenty-pro-spinani/ultratenke-rele/


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Hoši nedělejte z komára velblouda .. je to hlavně o tom, vhodně dimenzovat relé a správný výběr kontaktů relé (já do svých Railduin volím AgSnO2 kvůli kapacitním zátěžím),

z vlastní zkušenosti je lehká indukční zátěž pro kontakty relátek vhodná, právě proto, že udržuje kontakty (standartně AgNi) čisté tím opalováním. V případě žaluzií, rolet (výkony do 200W) je to lehké opalování žádoucí...

Naopak pokud se spíná např. malý neindukční proud (např. signály 24V), dojde časem k oxidaci na povrchu kontaktů a k přechodovým odporům, které brání malému proudu, takže relé sice spíná, ale nepřenáší signál ...

This post was modified 5 years ago by Sedtronic

   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 
Posted by: radek
  • namísto 20A zdroje, kterýmu spínáš primár bych se poohlídnul po zdroji, který má přímo na sobě svorky pro připojení sekundáru - ušetříš i relé.

Ahoj radek. Pozeram ze ty mas zdroj 20A GPF-U500S24. Ako teda riesis to spinanie zdroja ked netreba rele prosim Ta?

Tu je link na pdf datasheet toho zdroja. 

zdroj 20A radek

Neni tam toho moc napisane. Ten zdroj ma nejaky standby rezim (ide iba primar ked je RC=1) kde ma nizku spotrebu a ked ho chces zapnut tak na RC privedies nulu (GND) a zapne aj sekundar alebo ako to je prosim ta?Ako inak ako bez rele? Vdaka

 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Čau, jak píšeš - pokud je RC roepnuto, na sekundáru není napětí. Zdroj samotný má ale pořád nějaký stand-by odběr (neměřil jsem je to řádově několik W). Pokud RC sepnu (spínám přímo přes Loxone) tak se připne sekundár. Ale popravdě nevím, co se tam vlastně spíná a jaké proudy tam při sepnutí jsou.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Ať takové relé nebo makové, vždy je lepší odpálit externí relé v patici na DIN liště, než to v Extension 🙂 

Vyměnit to pak je jednoduché i pro "lamu" v řádech sekund.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Indukční zátěž je to samý jako kapacitní. Největší problém ale vidím ve spínání ss proudu třeba 24v/2A a víc do LED pásků


   
ReplyQuote
Page 29 / 95
Share: