X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ono je to bezproblemove do prveho omylu, predsa tam obcas clovek lezie so skusackou, multimetrom a tak. Ja mam 24V kabelaz na extra din liste v slaboprudovej sekcii (led pasky a tak rozne do buducna, zatial nic z toho nemam zapojene). Viac menej vobec nepocitam s nejakou prerabkou svetiel na 24V, pride mi to ako uplna kravina.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já mám teda taky namixovaný svorky 24 a 230V vedle sebe a pokud si človek dává pozor a má v rozvaděči pořádek nic se nemůže stát. Holt místa a málo, tak to cpu kam to de 🙂


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

za mě ty více polové svorkovnice doporucuji není v tom potom takovej gulaš 🙂 Wago děla starší řadu WAGO 777-646 (N/L/PE 4mm2 32A) a 777-645 (L/L/PE 4mm2 32A) dle mého stále dostačující i když wago je nahradil řadou 2003 a ty jsou o něco menší pohlednějí 🙂 a na ebay je seženeš za pusu 🙂 až budu vyšívat rozvaděč pošlu foto ale fotek s těmi to svorkami je googlu plno 🙂


   
ReplyQuote
 mikk
(@mikk)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

@L navrh mi take vicepatrove s tim ze zem byla spolecna na svorce. Pouzil jsem jednopartove kvuli cene, takle jsem se vsemi svorkami za necely 2k, vicepatrove wago vychazelo pres 7.

Pred casem jsem to tu resil, duvod byl predevsim ve financich. Nejak jsme si na pocatku neporozumeli co to bude stat a najednou z toho bylo cca pul mega. Castecne jsem si projekt orezal, nekde udelal jiste kompromisy a snazim se to ted budovat svepomocne.  

Snad tu semnou budete mit trpelivost jak tam pribude miniserver 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: MartinB

na ebay je seženeš za pusu 🙂 

Na ebay je cena cca 20 Kč/ks. Já koupil ty co má @Kolda a jsem při použití 2ks na jeden kabel na cca 6-7 Kč. Žlutozelený ukončuji na hromadné svorkovnici. Rozdíl u mne na svorkách cca 5.500 Kč. 

Ty vícepatrové jsou super do chvíle, než je potřeba něco předělat. V momentě kdy je spousta svorek vedle sebe a potřebuji se dostat dozadu, tak pro mě tlustými prsty problém. Ale každý to máme jinak.


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

tak dá se sehnat i levněji. Ja vyčkaval na nějakej set či celé krabice, pak to vyšlo i levněji 🙂 ale každý upřednostnuje jiné řešení dle jak se mu stím dělá 🙂 


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Četl jsem tohle vlákno už snad 10x, přesto mám pořád problém rozhodnout jakej rozvaděč zvolit. Jediný co jsem vyvodil z toho co kdo máte, že 2000x1200x500 na povrch by měl stačit a zároveň by mohl bejt praktickej. A nebo radši hlubší? Bude to bungalov do 240m, 1xKuchyn+obyvak+verandohala, 2xdecak, 1xloznice, 1xpracovnakanclsklad, 1xtechnická, 2xkoupelna, 2xšatna, 1xchodba u pokoju, 1xchodba+zadveri, mozná ještě 1xvenkovní kumbál nějakej na "špinavý" věci jako montážní materiál atd,. Topeni plynem a podlahovkou +  rekuperace. Cca 10-12 oken/fr.oken s venkovnima roletama. Nějakej ten multiroom, světla, venkovní kraviny jako brana branka, kamery, intercom... prostě taková klasika. Stejně tu budu hledat někoho, kdo by mi pomohl s návrhem. Ale rozvaděč potřebuju vědět už teď pro projektanta. Stejně tak zápasíme se slaboproudým, dost se mu nepozdává 2000x750x1070, metr hlubokou bednu, co nechci aby dával do rohu, mi tam prostě nenacpe, tak budu muset slevit na hloubce a nebo jít do dvou a dát je někam neprakticky ke stropu, aby se dole dalo projít. Koukal jsem, že takhle hluboký datový rozvaděče tady máte kde kdo, opravdu tu hloubku reálně využíjete, pokud tam teda nepřijde rackovej hlubokej server s diskovým polem? Nebo máte spíš menší datový rozvaděče, ale nepíšete tu nich?

This post was modified 6 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Do RD jsem dal dva rozvaděče o velikosti datového racku. šířka 60cm (což je pro elektro málo) a pro datový je to standard. Hloubka je u datového 60cm a u elektro 40cm, což je postačující a v případě elektorozvaděče asi i zbytečné. Tedy Silová část je oddělena od datové.

Na chatě jsem z důvodu prostoru zvolil jeden rozvaděč jak pro data tak pro silovku, v rozměru 200cm x 80cm x 20cm a je také dostačující. Na chatě neřeším multiroom audio a podobné blbinky. Na chatě mám v části datové - alarm, satelitní multiswitch, router, dataswitch, IP telefon jako domovní intercom a NAS server. Ve spodní části dvě baterie 9Ah pro zálohu napájení Loxone, jednu 12V 9Ah baterii pro zálohu Alalrmu a jednu baterii 9Ah pro zálohu napájení orientačního osvětlení.

Tím chci naznačit, že je rozměr opravdu hodně individuální a ideální je oddělení datové části od silové.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@koldavideo Samozřejmě, proto píšu o elektrobedně a slabouproudý/datový bedně zvlášť. Takže 60cm Tě u slaboproudu nelimitovalo jo? Já jsem z firemního prostředí trošku deformovanej, protože tam nasazujeme všude volně stojící megavobludy a velkoryse se v nich pak roztahujeme, ale tam se fakt dávají hluboký servery, pole, UPSky... ...ale u mne hrozí max jeden dva servery a nějaký políčko, spíš prozatím jen přestěhuju NASy.... jenze servery zase byvaji s prehledem i pres 70cm hluboký...tak jedině, že na zem postavím 60ku (70ku, když dovolí projektant) a nad ní eventuálně do budoucna budu moct nakotvit ještě něco nízkýho hlubšího.

A ten elektro, je teda i 50 hloubka zbytečný a stačilo by bohatě 40 a nebo budu za 50 rád? A 120 širokej a 2 metry vysokej, není to přehnaný? Když vidím ty vaše monstra vymazlený, nerad bych pak sténal, že se mi tam něco vejde blbě.

A jelikož se bavíme o odděleným datovým a elektro, asi nemusejí být vyloženě poblíž sebe nebo jo? Nenapadá mne moc věcí co by bylo potřeba mezi nima propojit, nějaký data pro chytrý jednotky. Možná nějaký propoje na zdroje/záložní zdroje? To řešíte jak, přiznaným žlabem mezi bednama v rámci technický?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Na plnotučný rackový server je 60cm hloubka málo, ale jinak by se tam mělo vejít vše. Domácí switche, routery, atd. jsou malé. Existují skříně do racku, které se vejdou do 60cm a do nich se potom může dát vlastní hw. Myslím, že je to na mini/micro ITX/ATX desky. Potom dělá něco supermicro. Nebo koupit nějaký server v tower skříni a postavit to vedle racku.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

@blaf Ok, nejspíš si odpustím hluboký rack, kde tu hloubku MOŽNÁ JEDNOU využiju pouze pro pár U pro server dva a zbytek vejšky bude hlubokej na nic, radši ušetřím podlahový místo s 60-70 hloubkou a buď jednou naperu hlubokej rack někam kde bude místo (nástěnej asi takhle hlubokej ani nedělaj - logicky, to by byla páka jak kráva) a nebo si odpustím rackovej server a nacpu to do police v racku.

This post was modified 6 years ago by KaZaN

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@kazan: Mit misto, tak bych datovy taky urcite daval. Takhle mi nezbylo nez pak dat routery a switche bokem do skrinky, coz nevypada tak pekne.

Co se rozvadece na elektro tyka, tak mam 1.2m x 2m vysku a 20cm hloubka. Delat to priste, udelam hloubku aspon 40cm, aby se lepe tahaly kabely bud za listama, nebo v boku rozvadece. A sirku bych udelal taky o neco vetsi. Takhle, jak je tam nahore slaboproud a dole silno, tak uz tam moc mista nezbyva.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Do 20 cm by som svoju kabelaz asi nenarval, alebo ked tak len s vypatim vsetkych sil. Mam 40 cm, pride mi to tak akurat.


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

@L: Ten eaton ma hloubku 27, ale nezda se mi, ze by jsi mel vysku 2 m :). Co si pamatuji, tak asi 1,5 m.

My delame jen s tou hloubkou 27 a nemam s tim problem. Snazime se at jsou privody jen ze zhora a pak na 3 patrove svorky (silnoproud)

Driv jsme pouzivali i zlaby kde to bylo vse schovane, ale uz to tak nedelame a vedeme to bokem nebo ta listama.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@Dawe: Tyjo, mas pravdu, 2m neni. 2m je horni hrana ;-). Ale hloubka 27 taky ne. Ted jsme to byl radsi zmerit:

Hloubka 23cm

Vyska 155 cm

Sirka 100cm

Uz si ty veci nejak prestavam pamatovat, uz to je dlouho. Budu muset zase stavet 😉


   
ReplyQuote
Page 28 / 95
Share: