X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
913.2 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Uz sem to tu nekde psal.

Tiskarnu mam Brother PT-E100VP a stitky sem k tomu kupoval z ebay http://www.ebay.co.uk/itm/231364131962


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To značení je trošku jinak.

Ve fázi tahání kabeláže po domě, jsem použil tiskárnu štítků (Brother), kde jsem si kabely očísloval - normálně od 1 do 600 s tím, že jsem si zavedl "kabelovou knihu" kde jsem si popsal význam kabelu, typ atd...

V době kdy jsem zapojoval rozvaděč, jsem si půjčil dutinkovou tiskárnu, na které jsem si znovu vytiskl čísla od 0-600 (5x) a dutinky pak podle čísel nasazoval na jednotlivé vodiče.

🙂

 


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahojte, tak uz som sa aj ja dostal k tomu ze musim objednat nejaky rozvadzac, no nemam v tom este uplne jasno. Nemate nahodou kontakt na nejaku firmu, kde by vedeli so mnou skonzultovat a navrhnut pre mna najlepsie riesenie? Nejaku konkretnu znacku? 

Napr. vsimol som si ze tie kablove zlaby mate len napr. okolo loxone modulov, co je asi aj logicke, neviem si predstavit tie zlaby okolo isticov, pripadne tahate kable vo vertikalnych zlaboch za DIN listami... Budem rad za vsetky rady, pripadne nejake nakresy, navrhy ak vam niekde robili.

Idealne by bol pre mna nejaky kontakt na niekoho, kto by mi vedel pomoct s navrhom a objednavkou. Vsade zatial kde som bol, neboli moc ochotni, jedina otazka bola ci mam projekt, no samozrejme ze ziadny nemam 🙂 

Diky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial nemas ani ramcovu predstavu, kolko toho bude, nic nekupuj, sadni si a zacni pisat/kreslit.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jj, presne tak. Nejdriv si musis ujasnit,co v dome chces, jak to chces ovladat, v jakym komfortu, z jakych mist atd. Nasledne tuhle predstavu pretavis (ty nebo tvuj projektant) v projekt. Podle nej budes schopen rict (ty nebo tvuj projektant) jaka bude napln rozvadece a az podle toho ti pak nekdo (tady na foru, nejaky vyrobce rozvadecu) poradi, jak to v rozvadeci vhodne usporadat, jaky rozvadec vybrat atd.

V rozvadeci muzes mit 10 jisticu, 1FI nebo taky 50jisticu, hromadu rele, pojistek, prepetovky, elektromery, ridici system, svorky atd. Fakt se tezko radi - moznosti je mnoho.


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Čo sa týka veľkosti, tak v tom mám jasno, čo najväčší 1200x2000, ja toho nemám až tak veľa a určite sa to tam pomestí, väčší asi aj tak neexistuje. Už sme to tu riešili, nasupem tam DIN listy od hora dole. Káble mi idu zhora, nejaké zdola. Avšak nemám s tým veľkú skúsenosť a neviem na čo by som ešte mal myslieť aby som niečo neopomenul. Napr hĺbka DIN list, rozostup, žľaby horizontálne vertikálne atd. Podľa mna sú aj tak tieto veci viac menej univerzálne a nie všetko do seba perfektne zapadne ale skôr mi išlo o to, či nemáte nejaký projekt, ktorým by sa dalo inšpirovať alebo nejaký kontakt na predajcu, kde by so mnou doriešili detaily. Diky.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jestli chces, poslu ti vykres svyho rozvadece - pro inspiraci.

Zlaby mezi din listami vzdy co nejvyssi (a ideal vsechny stejne vysoký) - ja mam tusim 8cm a v par kritickych mistech mi to nestaci. Sirku zlabu logicky podle predpokladaneho mnozstvi ( ja toho mam nejvic kolem svorek a v rozich kde prechazim ze svorek na loxone). Mezeru mezi prvky a zlaby tak, aby se tam vesel pohodlne vodic vc. popisky. U svorek tolik mista, abys tam ten vodic zapojil.Na vodic s popiskou aspon 4cm.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pridam len jeden postreh. Ako sa tu odsudzovali 2 19" racky vedla seba, ze su zbytocne hlboke atd... a ze staci 40cm hlbka (mam 1200x2000x400), podla mna to stoji za zvazenie. Stavat znovu, spravim vacsiu TM a dam tam asi dva 60cm hlboke 19" racky vedla seba, pretoze zaprve v tych 40 (resp 20 co zostava) cm namotat vsetku kabelaz je oser a zadruhe nemam najmensiu predstavu ako budem rvat kable do chraniciek co mi pojdu z baraku v momente, ked bude cely rack osadeny. Mam osadenu polovicu, zafukaval som len spagaty do 5 chraniciek a skoro ma z toho jeblo. Musel som zhodit hlavny istic a strkat ruky pomedzi osadene istice a relatka, spagat pomocou roznych nastrojov (nasada na koste, kus tvrdeho dratu) sa snazit priblizit k vyusteniu chranicky, aby ho nasala a tak podobne. Total omrd. Jak tade budem rvat tie desiatky metrov tvrdej a neohybnej 5x2.5 nemam najmensieho tusenia. Za moznost zhodit bocny kryt racku by som dal zivot 😀


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Mi se líbí, jak navrhují rozvaděče kolegové u nás na firmě.

IMG 20170417 105537

Samozřejmě takový luxus ohledně použitého místa si my nemůžeme až tak dovolit 🙂

Dělají v Eplanu a ten jim pak vysází vše od kusovníku až po zapojení všech svorek, délky a označení všech kabelů apod...

Já jsem teď začal zkoušet ve Schrack Designu, myslím, že to poradil radek.. Dělá se s ním dobře, je celkem jednoduchý a jde v něm dělat jednoduchý návrh rozmístění prvků v rozvaděči. Aspoň rámcově tak lze zjistit, co se kde vejde atp.. Jdou i importovat prvky (loxone), takže lze použít i přístroje ostatních výrobců.

 

 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tamtie hrebenove vyvazovacie tunely som si tiez kupil, aby som zistil, ze je to uplne nahovno. Strasne zle sa mi s tym robilo, nakoniec som to vyhodil a dal tam klasicke vyvazovaky z 19" rackov. Je ale pravda, ze som tahal prevazne kablove zvazky nez jednotlive vodice.

IMG 20170818 113929
IMG 20170818 113939

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@Georgio ahoj prosimta ako sa do schrack design daju naimportovat loxone komponenty?

Nejak nato neviem prist.

 


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Da sa prosim Vas ten Schrack design stiahnut a nainstalovat aj bez registracie na ICO (ICO DPH) prosim Vas ? Podla toho co som im pisal tak jedine uplna registracia na zivnost alebo firmu. Rad by som si to vyskusal a neni som tam registrovany a nemam ani zivnost...

To Georgio:

Ako je to prosim ta ohladom schemy v schrack design? rozmiestnovanie prvkou je jedna vec a ked chces tak si mozes akoze separatne aj kreslit schemu alebo to ma nejake prepojenie medzi sebou ?

vdaka

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

Da sa to stiahnut. Pred hodinou som stiahol. Zaregistrovat sa musis, ale nemusis mat firmu.

Zvlast robis mechanicke rozmiestnenie a zvalast kreslis schemu.

Prekvapilo ma, ze nie vsetky koponenty maju vykres a schemu aj ked su schrack.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Stáhnul jsem si někde tady na fóru .dwg obrázky loxone komponent, které tady někdo dával (myslím, že to dokonce bylo v tomto vlákně, snad to byl Radek ?). Do Schrack designu se pak importuje ve formátu .dxf. Takže jsem si z .dwg na .dxf převedl v programu DraftSight, protože AutoCad nemám...

V menu SchrackDsignu je pak "Výrobky" -> "Přidat vlastní výrobky". Otevře se okno, kde napíšeš detaily přístroje a pak naimportuješ obrázky do položek "značky". Já kreslím v trojpólovém schématu a pak si tam dávám čelní pohled - ten je dobrý pro návrh čelního pohledu v rozváděči...

Schrack

 


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Jak píše Smotek7, zvláštní je, že ne všechny Schrack komponenty nemají čelní i pohled schématickou značku.. Něco u některých komponent chybí..

Práce je intuitivní, během několika minut se dá naučit.

Zvlášť se kreslí čelní pohled rozvaděče (daná komponenta musí mít značku na čelní pohled). Pak je tam jednopólové a trojpólové schéma (zase je potřeba mít značky u daných komponent).

Zatím jsem si cvičně zkusil něco tvořit:

Schrack2

Oproti Eplanu je to o hodně jednodušší, nicméně spousta věcí tam zase není - křížové odkazy, seznamy svorkovnic, připojení svorkovnic atp.. na druhou stranu pro takové malé projekty, jako jsou domácí instalace, asi postačuje. Dá se vytisknout (třeba do .pdf i s protokolem výpočtu oteplení...), schéma je pěkně v rámečku. Ale protože je to takové "malování", může se tam nasekat spousta chyb (stejná označení prvků, svorkovnic, chybějící dva uzly na mém zkušebním schématu 😀  atp.....).


   
ReplyQuote
Page 22 / 95
Share: