Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
144 Likes
922 K Views
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Ano presne toto som myslel.Dakujem pekne. Pozeral som to ale na Slovensku to nikde neviem najst...vsetko je len CZeshop 🙁  Napisal som do Elemanu priamo kde sa to da na SK kupit kedze robia distribucia aj tam ako maju na stranke uvedene...Z cz doprava 302Ck uf 🙁


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
 

@ager: Spoj to s Loxone hospodou ;-). Pres den si nakup v Brne co potreubjes a  vecer dame pivo ;-). Lepsi nez platit 302kc postovne 😉


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Vdaka L za option 🙂 pozeral som to je to 22.9. tak budem zvazovat aj ked som natom s casom biedne 🙂 ale to asi vsetci


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Hladal som vela ohladom znacenia kablov a neviem ci som nieco prehliadol ale nasiel som len ako ste robili popisky kablov pri tahani...kolda+radek=kabelovu knihu...touto cestou by som siel aj ja takze dakujem.

Nikde som ale nenasiel ako ste znacili kable (jednotlive zili) v rozvadzaci?

 

Prepojenie zo svorky na loxone vystup, prepoj loxone na Inrush rele cievky, Z istica na loxone rele, Z istica na Zdroj, N vodic zdroja...?

Vsetko ste cislovali alebo priamo popis kazdy kabel kam vedie?

Dakujem  


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3077
 

Ja treba mam take tabulku se vsema kabelama, ale jen po svorkovnici v rozvadeci. Samotne propojeni mezi Krone svorkou a Loxone/Quidem/relatkama/jistivema/.. uz je horsi. 

Silnoproud je vetsinou znaceny stale pomoci stejneho systemu na obou stranach, ale treba propojeni elektrozamku je pak znaceno popisovacem jako 24V zamek, stejnetak treba znaceni mezi Jisticem->Elektromerem->Krone je pak znaceno uz nejednotne podle toho, co mne zrovna napadlo, kdyz jsem to zapojoval.

Asi by na to sla udelat zase nejaka metodika, ale je blbe, ze uz je fakt hodne moznosti co muze nastat (viz treba prave Jistic->Elektromer->Spotrebic), nebo treba propojeni nul na elektromery atd. 

Takze u me v rozvadeci je to spis takova improvizace 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Znaceni kabelu je jasny - o tom se tu uz psalo dost.

Co se tyka znaceni jednotlivých vodicu v rozvadeci bezne se to dela tak, ze na 1. konec se da popiska kam je zapojen 2. konec a naopak. Je to jednoduche a hlavne srozumitelne i pro neznaleho - je potreba to ale psal fakt u vsech vodicu. Po case si uz nevzpomenes,kam co vedlo a ses v pytli. Vetsinou u vseho najdes nejake oznaceni - napr. svorky X1:3 (3. svorka na svorkovnici X1), KA3:A1 (kladny pol civky rele KA3) a tak dale (na kazdem jistici, svorce, i elektromeru najdes nejakou svorku,kterou pak pouzijes v popisu).

Jako vcelku dulezite je myslim zavezt i nejaky barevny system znaceni vodicu v rozvadeci (napr. tm.modra = 24VDC atd.)


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Vdaka Radek za pomoc o jasnu odpoved! Som zvedavy ci niekto napise aj iny sposob znacenia...

Presne ako si napisal to znacenie v rozvadzaci som si myslel ze to aj tak bude a ja budem tak isto vsetko popisovat lebo ako si napisal potom je uz veru neskoro... len tym padom vznika problem ako znacit tie vodice kedze treba aj pismena aj cisla na znacenie vodicou. Ty si kupil tu znaciacu buzirku zltu na vodice  a natu si pisal normalne rukou s centrofixkou?

Co sa tyka farieb vodicou tak planujem takto:

24VDC=tmavo modra, L123=cierna, N=bledo modra, PE=Zltozelena. Ak si daval este nejaku inu farbu napis prosim ta aku a a naco?

A ako si riesil prosim ta farby dutiniek na tieto vodice ?

 

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Barvy dutinek jsou daný výrobcem dutinek, s tím nic nenaděláš, pokud tedy myslíš konce jednotlivých vodičů. To co používám já, má barvy podle tloušťky vodičů, je to fajn i pro celkový zorientování. 2,5 - tm. modrá, 1,5 - červená, 1 - žlutá, 0,75 - bílá atd atd.

Barvy vodičů máš zvolené správně i z hlediska norem, ještě bych přidal oranžovou, tou se značí nějaké "cizí" napětí, resp třeba osvětlení rozvaděče atp. Tyhle věci jsou totiž pod proudem i při vypnutém vypínači a tyto svorky a vodiče musí být nějakým způsobem označeny/rozlišeny.

Žlutá bužírka na kabely je fajn řešení, lepší a rychlejší asi nenajdeš. Lihovka na tom vydrží třeba i 30 let 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja mam teda s popiskama lihovkou opacnou zkusenost (z prace). Stava se docela casto,ze popisky lihovkou nejdou za par let precist. Netusim, jestli je to blbou fixou nebo cim, ale opravdu to vidam tak ve 20% rozvadecu.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Já  mám stejný názor jak Radek, než psát lihovkou na bužírku pro kabely, je lepší si do 2.tis. koupit popisovačku štítků (já mám Brother) a koupit kazetu se smršťovací bužírkou, nebo přes někoho půjčit přímo origoš popisovačku bužírek (protože stojí 18tis. a víc).  

Pokud skončíte u lihovky, tak co nejtenčí, at nemáme popis na dva centimetry, protože jak se šetří místem v rozváděči, tak jsou žlaby co nejblíž u sebe a pak už je bužírka "schovaná" ve žlabu.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pro ty co neznaji, mrknete treba sem  http://www.ilh.cz/p.axd/cs/Spotřební.materiál.pro.popisovače.bužírek.Canon.html

Je to spis pro nazornost,je tak peken videt jake jsou moznosti.

Jinak osobni zkusenost - delal jsem to tak,ze jsem koupil normální popisovaci buzirku a na ni lepil popisovaci stitky z tiskárny (laminovane s folii) a jak jsou nalepeny na kulaze buzirce, tak se mi po case zacala odlepovat ta folie ze stitku. Priste bych asi pouzil normalni (nelaminovane) stitky, nebo buzirky, do kterych se stitky nasouvaji.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja mam este jeden postreh - davajte si bacha na zamenu pismen a volte nazvy tak, aby sa vam to neplietlo. Ja som napr. znacil "KU" ako kuchyna a "KV" ako kupelna vychod. No a hadajte ako to dopadlo :D.


   
MartinB reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

To tisknutí názvu přímo na bužírku je sakra pěkné...

Koukal jsem na video a ono to tiskne nejspíš metodou jako mechanický psací stroj, razidlem přes černou fóli.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

S tou lihovkou je problém že se to po čase jakoby "rozpije", nesmíš používat tlustou, ale co nejtenčí.

Nicméně pokud půjdeme do detailu, můj názor je, že domovní instalace s Loxone, nebo jiným systémem je tak jednoduchá, že tyto popisky jsou (minimálně pro mě) zbytečné. Pokud mám dokumentaci, kterou udržuju tak nějak v aktualizovaném stavu.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Vdaka vsem za rady vsetko som si to pozeral a samozrejme zvazujem ktorou cestou ist. 

Radek mohol by si prosim ta sem hodit ktorym pristrojom (tiskarnou) si to presne robil a aj typ pasky ?

To Kolda:

nasiel som prispevok od Koldi ohladom znazenia:

Koupil jsem si malou tiskárnu štítků (asi 800kč) a proužek s číslem nalepil na oba konce kabelu. 

takto mu to vypada:

 

koldavideo2

 Kolda mohol by si taktiez napisat aky pristroj (tiskarnu) si pouzil a ake pasky presne ?

Dakujem


   
ReplyQuote
Page 21 / 95
Share: