Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
896.5 K Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 826
 

no, koukam ze u loxonu vyjde po sleve a odecteni DPH na 220CZK za jednu 8mi patrovou svorku, coz se zda byt mnohem mene nez nakupovat to nekde externe... nicmene maj pouze 30x7.5 a pokud to dobre chapu standardni rozvadece maj 30x15 -  https://www.e1.cz/produkt/1197605-rozvodnice-bf-u-6-198-c?t=popis nebo?

diky


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Co se tyka velikosti rozvadece, zalezi na tom co vsechno tam chces mit a z ceho to poskladas.

Ja jsem sel do bedny 2x1m, ale proto, ze tam mam miniserver+6extension, hromadu jisticu, rele,stykacu a jeste vic svorek.

Idealni postup tedy zkreslit si, co  vsechno dovnitr potrebujes dostat a podle toho vybirat bednu.Kdyz to delas naopak, je riziko ze se proste nevejdes.

Pokud ma nekdo zajem (a hotovy seznam komponent), muzu mu narychlo zkreslit vnitrni vybaveni - mam pripraveno v cadu hromady bloku a jen se to tam nasazi.

A co se tyka rozestupu DIN list - jsou obecne 2 druhy rozvadecu:

  • rozvadece elektroinstalcni - obvykle mensi, komplet vybavene (din listy, N a PE mustky, kryci plechy,...).U nich je potreba hlidat,uestli jste schopni vse osadit na din listu a jeste je rozestup ok!
  • rozvadecove/rackove skrine - to je spis skladacka.Koupite skrin, k ni koupite montazni plech (neni vzdy nutny) a din listy, ktere si date jen tam, kde potrebujete. Tady je  variabilita mnohem vyssi,vychazi ale draz.

Ja osobne sel druhou cestou.


   
ReplyQuote
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
Topic starter  
Posted by: radek

 

Co se tyka velikosti rozvadece, zalezi na tom co vsechno tam chces mit a z ceho to poskladas.

Ja jsem sel do bedny 2x1m, ale proto, ze tam mam miniserver+6extension, hromadu jisticu, rele,stykacu a jeste vic svorek.

Idealni postup tedy zkreslit si, co  vsechno dovnitr potrebujes dostat a podle toho vybirat bednu.Kdyz to delas naopak, je riziko ze se proste nevejdes.

Pokud ma nekdo zajem (a hotovy seznam komponent), muzu mu narychlo zkreslit vnitrni vybaveni - mam pripraveno v cadu hromady bloku a jen se to tam nasazi.

A co se tyka rozestupu DIN list - jsou obecne 2 druhy rozvadecu:

  • rozvadece elektroinstalcni - obvykle mensi, komplet vybavene (din listy, N a PE mustky, kryci plechy,...).U nich je potreba hlidat,uestli jste schopni vse osadit na din listu a jeste je rozestup ok!
  • rozvadecove/rackove skrine - to je spis skladacka.Koupite skrin, k ni koupite montazni plech (neni vzdy nutny) a din listy, ktere si date jen tam, kde potrebujete. Tady je  variabilita mnohem vyssi,vychazi ale draz.

Ja osobne sel druhou cestou.

   

A co mas za rozvadec? jen pro inspiraci


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ja mam skrinovy - httpp://www.schrack.cz/eshop/skrine-pro-rozvadece-skrinky/radove-skrine-pro-rozvadece-as/rozvadec-skrinovy-as-2000x1000x400-dvoukridle-dvere-ral-7035-as201042-5.html

btw - koukal jsem ma ten tvuj OEZ a je nejakej zvlastni.Nema to vubec zadni stenu.Zda se mi to,ze jsou to spis jen predni dvere na zabudovani do vyklenku (ale nevim teda no).


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Sakra lidi co je na těch skříních tak drahého? Dyk je to kus plechu a pár lišt. Kupujete to nějak lépe než sou ceny na netu?


   
ReplyQuote
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
Topic starter  
Posted by: radek

 

Ja mam skrinovy - httpp://www.schrack.cz/eshop/skrine-pro-rozvadece-skrinky/radove-skrine-pro-rozvadece-as/rozvadec-skrinovy-as-2000x1000x400-dvoukridle-dvere-ral-7035-as201042-5.html

btw - koukal jsem ma ten tvuj OEZ a je nejakej zvlastni.Nema to vubec zadni stenu.Zda se mi to,ze jsou to spis jen predni dvere na zabudovani do vyklenku (ale nevim teda no).

   

 No potrebuju ho zabudovat do zdi, kvuli mistu, takze mi prijde ze ty zada jsou stejne zbytecne a stejne jsem nikde nenasel jiny rozvadec pro zabudovani do zdi ktery by byl tak velky, co sem ted koukal na ty shracky tak tam sem taky nasel jen na zed

Nebo te napada nejaky problem (predpisy, normy, technicky problem) proc by to melo vadit?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Asi v tom problem nebude.Potrebny kryti zepredu bude.

Hlavne abys mel dost mista (hloubku) na vsechny pristroje (treba trafa) a aby to melo nejak rozumne vyreseny,uchyceni tech bocnich list do ramu. A jeste pro jistotu popremyslej,jaky budes mit ztratovy teplo, aby se ti to tam v lete neupeklo.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@Pa.v.el - holt tyhle lepší rozvaděče jsou už trochu promakaný - tlustý plechy aby se nevlnil, vyřešené vnitřní vybavení, aby vše správně sedělo atd.

Ale ceny, který mají na webu asi nejsou moc pro koncáky. Já mám třeba tu bednu za cca. 10tis. + další 3tis. za bočnice, sokl, montážní plech,...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: Bery

 

Píše že mu nejspíše nezbyde místo v rozvaděči, proto shání ty patrové svorky. Mě osobně přijde lepší řešení přikoupit další rozvaděč než tyhle předražené svorky 😀

   

No já to vyřešil tak, že jsem dal dvě řady těchto řadových svorek těsně nad sebe. Přívodní vodiče (z domu) jdou středem a výstupní (do loxone) z vršku a spodku. 

DSC00807.JPG

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

v detailu to vypadá takto. A hlavně ta cena je super.

DSC00805.JPG

   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Vypadá to super, jen si dle mých zkušeností nedokážu představit tam něco předělávat/ přepojovat.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jo tak to máš pravdu. Ale to jsem před montáží netušil. Toto je můj první rozvaděč 🙂


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ale jinak na první rozvaděč je to hezky zpracované 🙂 Já v tomhle oboru pracuji a nejčastěji používám svorky od weidmullera obyč šroubovací o šířce  pro 2,5mm2. Mně prostě přijde nejlepší koupit opravdu o dost větší rozvaděč, aby se zajistil dostatek místa pro další práce a vyjde to podle mě na stejný peníze jako ty patrové svorky se kterými je btw taky "radost" pracovat. 🙂 šířku svorek doplním, ale jsou opravdu dost tenké


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

To máš pravdu, že je nejlepší mít raději větší rozvaděč, než se potom trápit s místem.

Ale na druhou stranu doma nevysvětlíš, že bys potřeboval skoro půlu technické místnosti pro rozvaděč 🙁

Já jsem s rozvaděči taky párkrát dělal, takže vím,m že patrový svorky jsou někdy takový nutný zlo. Bohužel, když potřebuju v rozvaděči ukončit  375 silových vodičů (jsou v tom tedy i N a PE) a 336 loxone vodičů, tak bych měl asi na řadový svorky extra rozvaděč.

@kolda: jak sis prosímtě vyráběl ty popsaný návlečky na vodiče - tu už je pomalu profi práce!


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Podle mě se dají ukončit PE vodiče na můstku. Už je cca o 1/3 vodičů méně.  V tvém případě podle mne zbyde hodně hrubým odhadem 220 vodičů, které při šířce svorky 5mm vydají na 110cm svorkovnic + N. Loxone vodiče do krone svorek a také to nezabere závratné místo. V žádném případě nechci dělat chytrého a nevím jak to máš udělané, ale podle mě na tohle musí stačit standardní bedna 2x1m, hloubka cca 30-40cm a to přeci není až tak velký zabraný prostor, vzhledem k tomu co si všichni cpeme do technických místností za technologie 🙂 Krom toho si myslím že řada z nás má menší rozvaděč pověšený na zdi v metrové výšce a pod rozvaděčem jen kluba smotaných kabelů, které by se ovšem při stojaté skříni dali schovat do soklu a alespoň se skříní efektně využije místo pod zavěšeným rozvaděčem.


   
ReplyQuote
Page 2 / 95
Share: