X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
912.5 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ahoj, vitej na foru 🙂

K tvym otazkam. Obecne, cim vetsi, tim lepsi. Nebudes litovat.

ad 1) vsude DIN, vetsina je na din, a co neni, na to se delaji drzaky na din. Je to jednotne, nemusis premyslet kde co budes mit, muzes to casem menit.

ad 2) mne to kdysi natahali bez toho a ackoli je to funknci, vizualne je to osklive. Osobne bych zlaby v bocich doporucil. Kdyz budes mit rozvadec hlubsi, tak muzes mit i zlaby sirsi a vic se tam vejde.

ad 3) ackoli sem krytky k rozvadeci dostal, byli tam jen na kolaudaci. od te doby to zaviram jen dverma rozvadece a i ty jsou vetsinu casu sundane, aby se tam dalo poradne dostat 😉


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Dakujem za privitanie 🙂 Presne takuto stranku som hladal, nakolko riesim vsetky tie otazky a este dlho budem 🙂

OK, takze je to jasne, pri objednavke rozvadzaca hlavne velky a DIN od hora az dole, doplnit co najvacsie zlaby na kable. Pokial sa nemylim, vsetky N, PE svorky sa tiez daju uchytit/dokupit na DIN, cize toto su jedine parametre. Samozrejme viem za kable mi pojdu zhora, atd...

Co sa tyka tych ramikov, neviem si ani predstavit, ako by sa to pri stalych zmenach dalo pouzit, este by sa to mozno dalo, ak by boli na celu sirku otvorene, teda bez zaslepiek. Avsak ak sa nemylim, niektore pristroje su vyssie ako istice, cize tam by sa musela riesit aj rozna hlbka DIN list? Taktiez zdroje a tie poschodove svorkovnice su tiez vysoke, cize tie by museli ist na nejaku DIN listu, ktorej hlbka sa da zvacsit natolko, aby sa zmestili pod zakryvaci ramik? Pride mi to dost obmedzujuce.

Este mam jednu otazocku, ak mi idu vsetky kable zhora, mala by prva DIN lista zacinat asi s nejakym odstupom od vrchu? Ake su skusenosti? Ale zase na tych priemyslenych rozvadzacoch sa to da asi menit podla potreby zrejme..

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Zdravím a vítej 🙂

Já to budu dělat tak že jsem z plechové bedny od Rittalu 100x220cm vyhodil montážní desku a místo ní namontoval po stranách jekly a naohýbal úzké plechy pod DIN lišty. Z toho jsem si vyrobil žebřík a mám plechový rozvaděč kde mohu tahat kabely zadem, záda se dají odšroubovat.  Díry mám vrtané po 2cm, takže si můžu dát DIN lišty daleko jak chci. Montáž budu realizovat tak že ho postavím na místo a zeď za rozvaděčem dozdím až po zapojení, případné úpravy už nejsou tak hrozné.

Pokud bys měl zájem, prodávám dvě bedny od rittala, až na mírné zažloutnutí jsou jak nové.

1. 120x220x60cm, bez boků. Ty mohu dovyrobit za příplatek. Opravdu jak nová, nevrtané dveře, 20cm vysoký sokl, perfektní na schování různých rezerv a podobného bordelu :).

2. 120x220x50cm kompletní, shnilý sokl, ten se dá odšroubovat a postavit bednu přímo na zem. Případně k ní za příplatek vyrobím "nožičky". Tahle má ale rozvrtané dveře na tlačítka/velký displej.

Obě prodávám za 5500kč nebo mohu přehodit dveře z té dobré bez boků na tu s rozvrtanými dveřmi, nebo vyrobit plechové boky. Mohu do ní vyrobit i ten žebřík. Je možno prodat jen jednu bednu. Rozvaděče nejdou otevřít bez použití "speciálního" klíče. Pokud bys měl zájem tak se ozvy.

Takováto bedna stojí nová okolo 20 tisíc (záleží na vybavení) a myslím si že je to ideální profi řešení.

Omlouvám se pokud to vypadá jako inzerát, ale snažím se jen pomoct (samozřejmě scrollikovi a mě zároveň :D)


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Zakrývat samotné přístroje na DIN lištách myslím není potřba (pokud máš uzamykatelný rozvaděč). Pokud budeš dávat žlaby, tak dostaneš kryty na ně (ale i ty budeš mít většinu času sundané :-)).

Určitě si prověř, že ti půjdou všechny kabely shora. Co přívod? Co nějaké kabely které budeš tahat chráníčkama pod deskou - ty nepůjdou ze země?

Jinak já mám cca. 150 kabelů (z toho mi vede 95% vrchem) a nahoře jsem nechal mezeru cca. 10cm a potom žlab široký 12cm a mám to tam jen tak-tak.

20170318 150620

   
MartinB reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Jen se zeptám... Má to nějakou výhodu, mít kabely přivedeny zeshora? Nebo je to jen na vkusu každýho soudruha? 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tak asi záleží kudy po baráku taháš kabely. Podle toho je pak do rozvaděče přivedeš.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To jistě. Spíše jsem myslel, jestli to přinese výhodu v samotném rozvaděči.

Já asi už nějak beru za samozřejmost kabely v podlaze a nějaký malý podružný rozvaděč v případném patře.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

To je pak otázka jestli tech par m kabelu navíc nebude levnejsi nez další rozvadecova skrin, nehlede na hledani problemu 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak napr. ja som skoncil na tom, ze fasadne svetla budem mat vysvorkovane pod strechou na povale. Ci k nim potiahnem viaczilovy kabel a len vysvorkujem, alebo (pri nedostatku miesta v rozvadzaci) spravim podruzny mini rozvadzac je v tejto chvili otazne ...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Mám kabely jak z podlahy tak ze stropu, jak tu někdo zmiňoval i kdybych se snažil mít vše ze stropu, tak přívod z ulice a chráničky ven okolo domu budou stejně v podlaze.

Jen pro zajímavost: nikdy bych nevěřil kolik ty mrchy kabely můžou vážit a jak blbě se se svazkem ze stropu manipuluje, když je člověk potřebuje dostat do rozvaděče 🙂


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Dakujem Bery za ponuku, no este sa skusim porozhliadnut, co je vlastne na trhu dostupne. Pripadne by som sa ozval.

Ano, mam aj nejake kable zo spodu, hlavny privod a potom nejake kable od brány na ulici a zalievanie travnika atd. Ale 95% ide zhora. Mam to potom rozdelene tak, ze nalavo mi idu silove kable a napravo signalove. Cize rozmyslam, ze by som to aj tak podelil, ze silove svorkovnice v dvoch radoch nalavo a signalove v dvoch radoch napravo. Ja myslim ze idealny stav je ked vsetky kable sa ukoncia v svorkovniciach hned na zaciatku a potom by to islo dalej po rozvadzaci. Len neviem ci si aj vy myslite, najlepsie by bolo asi keby sa silove moc nekrizili so signalovymi, alebo?

S tymi prednymi ramikmi ste ma potesili 🙂 O starost menej, nemusim tym padom riesit variabilnu hlbku DIN list a neviem co... Mozem dodavatelovi nadiktovat nech su tam proste DIN listy a zlaby a o starost menej. 🙂

IMG 2377
IMG 2368

   
acter and MartinB reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

DPC to musel byt masaker to mat takto uhladene a este to robit cely cas na rebriku nad hlavou. To sa s tym svojim bordelom mozem ist hanbit do kuta ... 😀


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

🙂 No podelil som to na 7 typov a kazdy som tahal zvlast (380V, 230V, svetla, Loxone signalove, Ethernet, SAT a Audio). Ale zase teraz je to uz zakryte sadrokartonom, cize neviem ci to nebola zbytocna praca to az takto hrotit. 🙂 No tahal som to sam asi 10 mesiacov, uz sa mi o kabloch aj snivalo. No ked pozeram na niektorych, co maju 600 a viac kablov, tak to by som asi nedal.. co je vela to je vela... no verim tomu, ze urcite zistim, kde som vsade mohol dat kabel a nedal som.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som mal hlavnu hromadu natahanu za 3-4 dni. Ale planoval som to mesiace dopredu samozrejme. V ako pruserovom stave to je zistim buduci tyzden, ked mi elektrikar dovezie uz osadenu vybavu na rame v din listach a zacne pripajat kable na svorky.


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Tak to prekvapenie caka aj mna 🙂

Chcem sa opytat, ake mate skusenosti s tymito svorkami. Moj elektrikar je trocha skepticky ohladom pripojenia PE vodica priamo cez to perko k DIN liste. Mne sa to ale pozdava, minimalne nemusim riesit na tie ochranne vodice zvlast svorkovnicu.

PDL 4

   
ReplyQuote
Page 14 / 95
Share: