X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
906.9 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Tak si tam holt za ušetřené peníze koupí samohas 🙂

http://www.samohas.cz/cz/e-shop/hasici-systemy/0/proteng-electro

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nechcem to hajit, ale v com konkretne je prosim toto horsie voci drevodomu pretkanym krizom-krazom kabelazou so zasuvkami priamo v sdk, pripadne led paneloch s cinskymi spinanymi zdrojmi bez ochran polozenymi priamo na sdk v strope?


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Zásuvka v SDK je "papírově" nezávadná, stejně tak jako kabeláž v dřevostavbě. Na kabely ve dřevě/zásuvky v SDK revizi dostaneš, na tenhle výplod ne.

Na čínské zdroje/zesilovače v SDK podhledu mám také svůj názor.

Logika je jedna věc, druhá je jak se na tohle bude někdo koukat až se něco opravdu stane.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tak pokial naozaj plati, ze:

Navic, krome zasuvky na 220 je tam vse na 24v.

tak neviem co by to toho mal kto co pindat. Bavil som sa so svojim revizakom a 24V sekcia je mu uplne ukradnuta.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

:berry - muzes mi vysvetlit, jak je reseni ve zdi, odlisne od reseni open frame v tech. mistnosti v baraku nebo jineho  reseni, co mi na tom jako bude horet lepsi ??? Cihla - nehori, sadrokarton - nehori, zelezo, pokud je mi znamo, taky nehori. Okolo nic horlaveho nemam.  Rozvadec je standard a jedine, co nem neni koser je predni oplechovani. Reci o amaterismu si vetkni vis kam, nejsem na to zvedavy... 

:msk  me revizak na muj napad dat 24v sekci na dvere rekl to same - delejte si tam co chcete...


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Ani jeden jste nepochopili o co mi šlo... Dělejte si to jak uznáte za vhodné, mě je to koneckonců úplně šumák 🙂 Pro mě za mě si udělejte rozvaděč z kartonové krabice od bot a pověste třeba na strop 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Slo Ti o to, ze v pripade pruseru sa bude poistovna krutit. To sa ale kruti vzdy, takze dojde na par vymen dopisov a pripadne na sudneho znalca...


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

btw co se tyce pojistoven, neresil jste nekdo jak je to s nahradou skody v rozvadeci  v pripade treba uderu blesku nebo nahleho prepeti v siti? Da se to vubec pojistit?


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

:nksh   ano, pojistit se to da. Ale plneni je horsi. Uder blesku se necha uplatnit, pokud ti odborna firma da razitko, ze to opravdu byl blesk a v te dobe byla bourka. Vyzkouseno nekolikrat u nekolika pojistoven. Horsi je to se spickami v energeticke siti. Obcas resime opravy pristroju, kdy v jeden den nam lidi prinesou z ruznych koutu mesta pristroje, ktere se v jeden den pokazily = evidentne nejaka chyba na siti. Vetsinou zdroje v haji. Tak jsme to zkouseli na CEZ a to je neprustrelne....

:bery = samozrejme si to budu delat podle sveho. Sadrokartonovy uzaver byl schvalen dvema nezavislymi techniky. Pokud nedokazes vysvetlit, proc by me mel horet sadros, zustava to u planych kecu a nech si priste urazky do jinych for, tady na to nejsme zvykli. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Přesvědčil jste mne. Děkuji Vám za vysvětlení a převelice se omlouvám, už se to nikdy nebude opakovat, Vážený pane 🙂


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Všichni tu řešíte problémy rozváděče vyrobeného z SDK nebo třeba i z krabice od bot:)...ale možná si neuvědomujete že v dnešní době si nemůžete vyrobit rozváděč jen tak na koleně....

za prvé:  každý rozváděče musí mít prohlášení o shodě CE, a návod na instalaci, z toho vyplívá, že každý rozváděč musí být instalován tak aby splnil krytí IP a nelze si přední dveře vyrobit doma z SDK (některé se musí zazdít, jiné mohou být např. zazděné i na stěně atd...)

za druhé:  ke každému rozváděči musíte mít osvědčení o kusové zkoušce rozváděče  a to si jen tak doma nevytisknete....a proto si nelze doma jen tak  vybavit rozváděč, teda pokud nemáte někoho známého, kdo Vám vydá nutné osvědčení

za třetí: pokud Vám revizní technik bez těchto dvou dokladů vystaví revizi elektro...je něco špatně...a v případě průseru pojištovna hledá a kontroluje vše jen aby něco našla a nemusela platit....  


   
MartinB reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Hurá, myslel jsem že tady v tom zůstanu sám 😀

Edit: Krom toho v tom rozvaděči nevidím ochranné pospojení dveří a samotného rozvaděče, což si myslím, že je u každého rozvaděče nutnost a nechápu jak se pod tohle někdo může podepsat. Pokud tam je, jen jsem si nevšiml, tak soráč 🙂


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Osobne se mi SDK dvere nelibi, ale ty vase hejty Gisberna jsou taky dost mimo. Legislativne neni rozvadec nijak popsan a pokud to revizni technik posveti a vyda revizi, nechapu kde je problem.

Meho revizaka 24V vetev taky absolutne nezajimala.

 


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

problém bude až bude doopravdy problém  a pojištovna navštíví tvůj domek...větev 24v revizáka zajímat nemusí, ale samotný rozváděč má splňovat formality dle norem, a to i když normy nejsou směrodatné, naše legislativa je uplatňuje. A mimo jiné 24V rozvody revizáka  nezajímají kvůli bezpečnému napětí, ale viděli jste někdy už zkrat a hoření 24V relé... kluci nedělejte z rozváděče skládačku z lega a používejte základní pravidla a svůj rozum:))     


   
Bery reacted
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahojte, ja som co sa tyka rozvadzaca uplne na zaciatku. Asi pojdem tiez pre istotu do nejakeho obrovskeho a vyberiem nieco zo znamych firiem. Len mal by som otazku, kazdy odo mna pyta nejaky navrh, ktory ale samozrejme nemam a nemam to ani cele este dobre premyslene, avsak uvazujem tak, ze ho proste dobre predimenzujem a bude pokoj. Len riesim tri otazky.

1. Nakolko budu v rozvadzaci len klasicke prvky na DIN listach, ma byt proste cely rozvadzac od hora dole osadeny len DIN listami?

2. Dalsia otazka je, tie kablove zlaby ste nejako riesili po bokoch a medzi DIN listami alebo vam vedu za DIN listami? Ja mam pocit ze do tych kablovych zlabov sa do nevojde moc. Tiez tych kablov nemam najmenej.

3. Ako je to s prednymi krytmi/ramikmi? Nakolko sa to bude v rozvadzaci asi dost menit, riesili ste tie predne ramiky a zaslepky? Su nutne ak bude rozvadzac zamknuty pred nepovolanymi osobami?

Dik.


   
ReplyQuote
Page 13 / 95
Share: