X
Forum

Forum

Tepelné ztráty obje...
 
Notifications
Clear all

Tepelné ztráty objektu

84 Posts
13 Users
2 Likes
20.3 K Views
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Ahoj,
mám dvě poznámky:
- to Oliver: pokud má TČ ohřívat i teplou vodu bez pomoci elektrické topné tyče, pak bych volil čerpadlo s vyšším výkonem (těch 3,7 kW+6kW od L by bylo ideální). Výkonem 2 kW (pokud počítám správně) bys 150 l bojler ohříval cca 4 hodiny (pokud by se například po dvojím naplnění vany bojler celý vypustil), to už v zimě při mrazech mohl obýt znát. Respektive by poměrně často musela spouštět topná tyč.

- to L: požadovaná i aktuální teplota teplé vody ve tvém boileru je hodně nízká. Teplota v bojleru by měla být cca 55°C z důvodu ochrany před Legionellou: http://www.szu.cz/centrum-hygieny-zivotniho-prostredi/minimalni-teplota-teple-vody
Ty teploty, které v bojleru máš, jsou pro Legionellu ideální...


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

@koci - super, díky

Už jsem psal na Acond, tak uvidíme, s čím se vytáhnou. Jinak to bude Nibe vs Stiebel-Eltron. Nibe mě zatím láká víc. Přijde mi hodně profi. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@koci: Ochrana proti legionele se v Acondu resi tak, ze se jednou za tyden/14 dni/mesic (dle nastaveni) voda ohreje na 60c. Zbytek tydne ale ohriva jen na nizsi teplotu kvuli vyssi efektivite TC.

Jinak ta rychlost ohrevu +/- sedi. Pri tech 3.6kw je to cca 2h. Nepredpokladam sice, ze bude 2x denne napoustet vanu, ale i po sprse 2 dospelych + jendoho prcka se boiler studenou vodou naredi tak, ze se 2h ohriva.

@Oliver: U toho Nibe, ja mel presne stejny pocit. Vypada to jako profi.Problem ale je, ze dostanes hotovou uzavrenou krabici a pokud se cokoli pokazi, reklamuje se cela krabice, nebo musi delat servis nekdo od Nich (coz po uplynuti zaruky bude imho drahe). Zatimco ten Acond je jednoducha skladacka s obycejnyma komponentama, takze treba vymenu kompresoru zvladne jakykoli servisak a bude to stat (myslim si) radove min.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

VPC, pasiv, 2.7 kW, 500l akumulacna nadrz. Dopici, nemam slov.

Ja fakt zacinam mat pochybnosti, ci existuje na svete nejaky pricetny projektant, alebo su to vsetko len nejaki nabiflovani kkti co prave skoncili skolu. Mne projektant tiez tlacil silou mocou akumulacku, potom som ho dotlacil aspon k anuloidu, nakoniec som tam nedal ani jedno (miesto).

K tym cenam sa snad ani nebudem vyjadrovat, ani k naprojektovanym vykonom. Navratnost 250 rokov. Jezisi kriste ...

Pri takychto stratach je v hre maximalne tak klima, a aj ta na hranici navratnosti.

http://topimklimatizaci.cz/


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Klima Sinclair 24 ASGE do podlahovky, celkova investicia (aj s TUV) nejakych 70, riadenie Loxone. Pri tychto teplotach COP 5.5, v chladnych nociach zaciatkom mesiaca (~3 stC) COP 4.2. Uvidime co v mrazoch, neviem sa dockat.

Barak 200 m2, podlahovka, TZ ~5 kW.

Tie spicky v grafe su len "zaokruhlenie" v loxone pri starte, inak bezny prikon cez noc 600-800 W.

Screenshot 2017 10 25 11 49 49

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@msk - TUV ohrivas pomoci TC (Sinclair)? Jak si na tom s hlucnosti?

Ja ted zvazuji jak, docilit toho, aby nikdy nedosla tepla voda (samozrejme za vyssi cenu dohrevu). A napada me mit za bojlerem el. spiralu a pokud voda jdouci z bojleru (ktery nejspis bude ohrivan TC) nebude mit definovanou minimalni hodnotu, sepne se spirala aby vodu dohrala.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  
Posted by: Oliver

Chápu 😉 

@Míra psal, že Nibe funguje přes Modbus. Dodavatel mi ale říkal, že čerpadlo má svůj venkovní senzor, podle kterého si žije svým životem. 

Ahoj,

NIBE (mám F1245/6) má možnost připojit několik senzorů teploty, jak vnitřní tak venkovní. Já mám připojený jen ten venkovní, protože tím, že máme krb, tak při zatopení, bychom to TČ akorát mátly.

Co se Modbusu a NIBE týče, ještě to nemám rozběhané, priority jsou teď jinde, ale NIBE má krabičku, která se připojí k TČ a na druhé straně je klasický modbus - připojení k modbus extension a existuje k tomu docela dobrá dokumentace, co který registr znamená a vyčítat se z toho dá opravdu hromada informací, ale jak říkám, zatím to u mě je teorie, až to uvedu do praxe, písnu o tom nějaký článek; Krabička stojí kolem 10 tis;

každopádně, já jsem poptával taky Acond a ikdyž jsem se fakt snažil, tak v mém případě to obchodně "nezvládli". Cena byla (nechci kecat)  +/- stejná jako za NIBE, ale hlavně mi neustále tvrdili, že Modbus prostě neumí. Řešil jsem to s nějakou paní, odkazoval jsem jí na techniky, odkazoval jsem se na to, že to známí od Acondu mají a nic nepomohlo, ten obchodní případ zabili. Oproti tomu můj vodař si mě hýčkal a dodával všechny potřebné informace a cenu dal taky fér; sice to nesouvisí s tématem ale někdo tu zmiňoval Acond, tak jsem chtěl přidat svoji zkušenost.

Jinak finální cena za Nibe včetně výkopových prací a všech věcí kolem cca 250.000,-, dávali jsme širší kolektor ale zase jsme nedávali rozdělovač, takže se něco ušetřilo; Na vše dohlížel technik přímo od Nibe, což mě potěšilo, ikdyž v ceně čerpadla si  toho čičmundu zaplatíme 🙂

@msk - 😀 tuším co chceš napsat, nekomentuj to 😀 ber to tak, že jsme blázni 😀


   
msk reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@Mira: Poznamka pro msk fakt pobavila ;-). Ale s nim je to tezky, on neschvaluje ani ten muj Acond ;-).

Jinak teda ohledne tech obchodaku, je to fakt skoda, ze to takhle zabili. Clovek je tu chvali a oni si to pak sami zprasi ;-(


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Tohle je ta jednotka:

http://www.nibe.cz/cs/prislusenstvi/nibe-modbus-40-komunikacni-jednotka

Tohle návod na zapojení

http://www.nibe.cz/images/download/MODBUS_40_instalacni_navod_V11102013.pdf

 

a ještě jsem někde měl seznam všech registrů, ale to mi vezme nějaký čas než to pohledám, bo jsem zapomněl, kde jsem to našel 😀


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ted jsem poptaval TC u Acondu a Nibe a Nibe mi pro jejich nesjlabsi TC zeme voda nedoporucovali H slinku (to je ta co ma L) z duvodu extremniho vychlazovani pudy.

 

A ted babo rad 🙁 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@l.adamek: Toho podchlazovani jsem se taky bal, ale zatim zadne problemy po jednom roce pouzivani nepozoruju. Pres leto to vypada, ze se puda v pohode nahrala na puvodni teplotu a solanka ma zase teplotu jak loni.

Ale taky sem se toho bal, jeslti to bude stihat (ackoli mne nikdo nevaroval). Prinejhorsim jsem byl pripraveny na variantu solarniho dohrevu pudy pres solanku behem leta 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tiez som sa pobavil :). Ale tak zase su to kazdeho z nas prachy, ja nesudim, len porovnavam value4money. Zas som sa o to musel starat sam, roky to studovat atd...

@L - za 80 si este v pohode, ja som to nemal o moc lacnejsie. Ale proste 250 tisic do domu s tz <3 kW je nenavratnych, ten vypocet je jednoduchy a nepusti. Nech to pri TZ 3kW rocne usetri 6 tisic Kc, s TUV 12 tisic. 250/12=?

Co sa tyka hluku - ano, je to pocut. Je to velka vrtula co sa toci. Susedom to nevadi, maju v zime zavrete okna, aj normalne na zahrade sadili kusok od toho nejaku zelen a nestazovali sa. Cez den, alebo ked je pocut sum vzdialenej dialnice to nepocut, problem je uplne ticha noc a bezvetrie, je pocut sekavy zvuk vetraku. Mam v plane pred to postavit nejaku zastenu z osb (primarne kvoli meraniu pre hygienu), tak uvidime co to spravi.

Co sa tyka TUV, prebehol jeden pokusny rychloohrev, ked sme sa vratili po dovolenke v noci a potrebovali sme sa osprchovat a ist spat. Nemal som vtedy este ale dohlad a do toho bezala 2kW patrona v bojleri, plus vonku bolo relativne teplo, takze nepoviem COP. Zohrialo to ale 300l z 20 na 45 za pol hodiny. Ostry ohrev TUV je planovany, ale zatial nebol cas to riesit, primarne kvoli tomu, ze prepnutie trojcestneho ventilu sposobi neuveritelnu ranu v topnom okruhu (normalne sa mi zastavi vodomer a vidim ako cukne s vodovodnymi trubkami) a dokym neporiesim toto nebudem ten ventil prehadzovat. Druhotne aj kvoli tomu, ze naprogramovat to nejak inteligentne v loxone bude oser, takze si to asi necham az do nadradeneho RPi.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

@Mira - díky moc za info. Hned jsem psal dodavateli, že bych chtěl i tu krabičku. 

Tu cenu máš takovou pěkně kulatou. To mě vyjde s tou komunikací a bagrem dráž. A to nevim, jestli ty senzory už jsou v ceně nebo ne. Spíš ne. Problém je, že v okolí je jenom jeden dodavatel Nibe, a když je teď cena za jednotku 168 tis., tak za míň ji nedá.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

senzory pro venkovní a vnitřní teplotu jsou součástí (dobrý je natáhnout pro to k TČ dráty 🙂

až Nibe budeš mít doma, prozradím ti, jak se dostat do servisního menu 🙂

ceny jsou kulaté, protože jsem je tu zakulatil ... ale myslím si, že je jedno jestli to je 247 nebo 250. já za výkopové práce trochu ušetřil, respektive jsem ty práce rozpustil, protože jsme rovnou srovnávali zahradu, kopali dešťáky, kopali přípojky ... všechno se to nějak potkalo, takže kolik z toho byl výkop pro tč nevím.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Chlapi, u Nibe se vyprdnete na predrazenej Modbus modul.

Ja jsem ho do Loxone zaintegroval pres jejich API rozhrani (a Rasp) a funguje to vpohode.Lze z toho dostat vse, co z toho modbus rozhrani...


   
ReplyQuote
Page 5 / 6
Share: