X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

tepelné čerpadlo

281 Posts
31 Users
29 Likes
17.5 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja to mam len nacitane, nemam to odskusane. Ale z 6 rocnej skusenosti s cinskou klimou pouzivanou ako TC do podlahovky viem, ze ked sa vyberie overena cinska vrtula, problemy nie su. Ci tou overenou vrtulou je powerworld od gawliczka neviem, ale z komunikacie s nim na fb mi nepripada, ze by to bol debil, co dovezie hocico, rok bude predavat a potom sa vypari. Ma svoj business s cinou (iny, pochopil som nejake pletacie stroje alebo nieco take) a preco by si mal kazit meno predajom smejdavych tc na ktorych ma vyvar par tisic kc / ks. Ten jeho monoblok ma na moje popostrcenie uz par ludi, ale sezona je daleko, treba pockat par mesiacov este na nejake zhodnotenie.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

FYI presunuli sme sa sem s diskusiou z https://www.vodnici.net/community/technologicke-vybaveni-domu/fve/paged/100/ az po page 103 aby sme ten thread neplevelili.


   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

tak jsem se koukal a zatim mi jednotka hlasi 3,2 COP. PKOM4


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Posted by: @vita_k

tak jsem se koukal a zatim mi jednotka hlasi 3,2 COP. PKOM4

to je k comu?

 


   
ReplyQuote
vita_k
(@vita_k)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 59
 

@killeriq to je k k diskuzi,která byla nesprávně u Fve. Tam někdo pochyboval, že cop může být přes 3.

Pravda je, že nevím jak moc pkom4 kecá 😅


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahoj, byl jsem se podívat na to TČ které dováží pan Gawliczek, posílám nějaké fotky. Uvažuju že to vezmu na zkoušku 🙂 Mám teď pelety, ale i FVE s přebytky...

PW030-DKZLRS-A 8kW verze

Fotky:

https://photos.app.goo.gl/Sh5Vft5Lgo8nDw956

This post was modified 10 months ago 2 times by Mates

   
killeriq reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vyzera to ok, v porovnani s mojim sinclairom je to o 3 svetelne roky a s viessmannom mojho znameho tak o 2 napred.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@mates Jak tam planujes ty prebytky z FVE posilat, resp. to TC ridit? Co jsem si psal s p. Gawliczkem, tak nema rizeni vykonu pomoci 0-10V.


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Neplánuji to regulovat 0-100%. To TČ si vezme do 10A, takže to pro mě nemá smysl. Ale pravděpodobně jej budu spouštět, tak jako teď spouštím spirálu v bojleru přes SSR, pomocí jednoduchého vytěžovacího algoritmu, dle SoC a výkonu MPPT (samozřejmě s omezením častého vypínání).

Přebytky budu teď zkoušet dávat ČEZu (Elektřina pro soláry aka virtuální baterie).

This post was modified 10 months ago by Mates

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@mikael gawliczek je na riadenie 0-100% uz alergicky :), vsetci sa ho na to pytaju a vsetkym vysvetluje ze to vlastne nepotrebuju 🙂

Pri odbere max 10A to ale asi pojde na prebytky pouzit aj ako on/off. Otazkou je, ako pojde nastavit ta tuya, aby sa to TC na tych ~10A vyburcovalo.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

hmm nejde riadit 0-100%? takze s DC invertorom je to len ON/OFF? divne...

Ved to ma byt ta vyhoda "moderneho TC" ze to vie takto riadit a teda ked das aj silnejsie 13-16kw TC, tak ide na vykon aky treba napr 50%.

Alebo to chapem zle?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Zle som sa vyjadril. Nejde riadit externe 0-100%.

Samo si prikon samozrejme riadi, ale len podla teploty vody (pripadne dalsich parametrov). Nema to ziaden vstup 0-10V, alebo podobnu moznost ktorou by siel nastavit prikon na pozadovanu hodnotu.

To on/off bolo myslene v zmysle, ze "ked mam prebytky FVE, tak to TC zapnem, ale nedokazem mu nastavit, aky prikon si ma zobrat". Mozne je (pravdepodobne) len nejake sekundarne riadenie, ze vypozorujem ze ked chcem vodu o 1st teplejsiu ako momentalne je, tak viem, ze pobezi povedzme na 50%. Ale to je len dohat, podla mna to riadit nepojde z toho co som od gawliczka pochopil, pretoze to TC sa snazi pozadovanu teplotu co najskor nahnat a potom uz len udrzovat (coz je pre klasicku aplikaciu sice spravne, ale pre palenie prebytkov uplne nakokot). Takze predpokladam, ze to palenie prebytkov s tymto TC bude v rezime "zapnem to a ono si to vezme medzi 0 a 10A - a ja to mozem maximalne tak sledovat elektromerom a v pripade potreby zase vypnut).

Ak by mi chcipil moj sinclair (s cim nepocitam), tak budem kupovat toto a tomu riadeniu by som sa urcite povenoval, ale je to silne nepravdepodobne, tak budete musiet laborovat niekto iny.


   
johny_mnemonic and Mates reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ked mam plne baterky a pece tak vali cca 5-10kw, cize asi bude fuk ked potiahne naplno a pripadne nieco z bateriek ktore sa zase nasledne dobiju.

 

Ale urcite by sa 0-100% riadenie hodilo, pri vetraku s DC je to fajn funkcia ze to viem nastavit jak chcem.

 

V reale je TC na palenie prebytkov vlastne blbost, naco mi je v lete tolko teplej vody?

bojler 2kw mi to nabija na 70c asi 5-6h. TC to zvladne mozno za 2h a kam to palim dalej ? 😀


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

V lete je to k hovnu. V prechodnom obdobi by sa to mohlo hodit na prednabitie podlahy/aku/whatever presne prebytocnym vykonom, ktory zostava na FVE navyse. Minimalne ja to tak so svojim TC planujem robit, otazka je, co ukaze realita. 11 kWp by mozno mohlo aj na jesen pod mrakom dat 2-3 kW, takze by som mal dost na plny prikon TC.

Urcity zmysel by to malo pri striedavej oblacnosti - svieti - idem na 100%, zamraci sa, idem na 10%. Lepsie ako on-off, nemusi sa znova tlakovat system.

Ak tento rok dokoncim fve, tak slubujem ze sa o vysledky laborovania podelim (ale asi az po druhej sezone, takze 2024-25)


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Už jsem to jednou zmiňoval . Tři měsíce jsem přes offset dirigoval teplotu topné vody pro NIBE ( TCP-IP) požadovanou teplotu jsem bral z Lox. 

Ne že by to nešlo, šlo a fungovalo jenže TČ nešlo plynule, při dohánění rozdílu co bylo a co chtěl Lox regulátor a venkovních teplotách kolem “0”  v kombinaci s vlhkým vzduchem zamrzalo.

Vy…. jsem se na to, nechal TČ žít vlastním životem a regulaci v baráku taky . 

Ejhle díky plynulému chodu yTČ spadla celková spotřeba aspoň o 15%.

Možná je NIBE až moc chytré .., nevím.

Jinak přetápění podlahovky když jsou FVE přebytky funguje skvěle.


   
ReplyQuote
Page 11 / 19
Share: