Forum

Forum

Tepelné čerpadlo ja...
 
Notifications
Clear all

Tepelné čerpadlo jako sekundární zdroj tepla (na jaro/podzim)

11 Posts
5 Users
0 Likes
769 Views
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Dobrý den,

uvažuji o pořízení tepelného čerpadla 14 kW vzduch/voda jako sekundární zdroj tepla pro starší rodinný dům, který má plynové vytápění a radiátory. Na střeše mám FVE o výkonu 6,3 kWp a tepelné čerpadlo bych chtěl na využití přebytků v jarním a podzimním období, tedy s venkovní teplotou od řekněme 3-5 °C, kdy už je zajímavý topný faktor COP a zároveň není nutné topit vodu na 60°C. Čerpadlo a směšovací ventil by mělo být řízen systémem Loxone, který by rozhodoval o tom jaký zdroj tepla zvolit podle naprogramované logiky. Zajímá mě jakou značku a jaký typ zvolit, pokud předpokládám že tepelná ztráta domu je přibližně 14 kW a zároveň čerpadlo nebudu požívat na topení pod výše uvedné teploty, kdy už se to nevyplatí a přebytky raději prodám do sítě (od 1.4.2021 ČEZ začne vykupovat přebytky za 2 Kč/kWh oproti nynějším 0,80 Kč). Také je otázka, zda musím mít při venkovn teplotě 3-5 °C čerpadlo o výkonu rovnající se tepelné ztrátě domu, nebo by stačilo slabší.

Díky předem za rady.

This topic was modified 3 years ago by oliver.es

   
Quote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

U tepelných ztrát platí s ohledem na venkovní teplotu přímá úměra. Pokud je teplená ztráta 14kW při -15°C, pak při 5°C je 6 kW. I tak bych ale nekupoval TČ jako sekundární zdroj. To se nikdy nemůže ekonomicky vrátit (tedy záleží hodně na typu TČ a jeho pořizovacích nákladech). Pokud se pořizuje tepelné čerpadlo, mělo by se jednat o hlavní zdroj energie v domě. Ve spojení s akumulační nádobou může topnou vodu ohřívat na cca 40-45°C a zbytek energie může dodat plynový kotel nebo elektrická topná spirála. Pokud je tedy nutná teplota topné vody 60°C v zimě.

Nabídka výkupu ČEZu za 2 Kč/kWh je veřejná? Můžete poslat odkaz?

díky 


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Díky, bohužel u výkonu TČ a ceny rozhodně neplatí přímá úměra, takže musím pečlivě vybrat. Jedna ze zvažovaných možností byla pořízení akumulační nádoby a ohřívat vodu v ní a nezávisle si pak odčerpávat pro topení. Tato varianta, kdy bude TČ vodu předtápět na 40-45 a zbytek dohřeje kotel je taky zajímavé řešení, ale já jsem hlavně kalkuloval s COP, jelikož tento je při -10 nižší, než při +5, takže se víc vyplatí topit "elektřinou" když není taková zima a zase naopak plynem, když mrzne až praští.

ČEZ tarif "Elektřina pro soláry": https://www.cez.cz/edee/content/file/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektrina-2021/moo/web-cenik-elektrina-pro-solary-na-tri-roky-moo-01-2021-cezdi.pdf (je to pro všechny FVE, nejen pro instalované ČEZem, dnes mi to potvrdili na infolince).

Výkup ve formě slevy zvedli z 40% ceny silové elektřiny na 100%, prakticky tedy na 2 Kč. Pak z dodaných přebytků platím při odběru jen cenu distribuce a ta je při tarifu s TČ 0,16/0,30 Kč za kWh. A to už se vyplatí. Sice zvedli paušál o 100 Kč a u TČ je vyšší cena za hodnotu jističe, ale i tak, před FVE jsme měli roční spotřebu 5-6 MW, když jsme tu 2 rodiny.

Navíc s TČ by se mi vyplatilo ještě dodělat pár panelů a zvednout výkon, střídač mám 10 kW.

This post was modified 3 years ago by oliver.es

   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Kolik energie si ročně takto do virtuální baterie uložíte? Kdyby to bylo ročně 2000 kWh, tak za každou kWh takto navíc zaplatíte 0,6 Kč. Takže výsledná cena by byla 1,4 Kč.


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  

Jakoze zaplatim za distribuci 0,3 Kc za export do site a pak znovu 0,3 Kc pri odberu ? To vite jiste? To by prece nedavalo smysl. Protoze stejny produkt ale s tarifem D02d bych za export a nasledne vyuziti ze site zaplatil 4 Kc, takze vysledny efekt vy byl nulovy.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Řekl bych, že je to definované jako sleva ze silové ceny energie, tarif mám a na faktuře od čezu je to odečítané jako sleva ze silové ceny elektřiny, takže distribuce se do toho "nemíchá".


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Špatně jsem pochopil Vaše vyjádření:

Posted by: @oliver-es

Sice zvedli paušál o 100 Kč

Myslel jsem, že měsíční platba za rezervovaný příkon je o 100 Kč vyšší než v případě běžného tarifu. Částky jsou ale stejné. Asi jste měl na mysli, že cena vzrostla meziročně. 

Počítal jsem tak, že 100Kčx12 měsíců=1200,- Kč. Při 2000 kWh je to 1200/2000=0,6Kč/kWh. 

Nebo jste měl na mysli toto?

image

To by znamenalo při elmer jističi 3x25A roční platbu 1367 Kč? A dále 599 Kč za MWh?

Myslím, že toto v ceníku nemají dopočtené schválně, protože kdo si to spočte, přijde na to, že to není zase tak výhodné.

image

A ještě bude záležet na tom, jestli se při výkupu bude počítat cena silové elektřiny z ceníku nebo aktuální cena silové elektřiny platné na velkoobchodním trhu v době dodávky přebytku do sítě (tak to má např. Europe Easy Energy).


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

řeším právě FVE ( viz. samostatné vlákno ) a úvaha je podobná tj. "pomáhat" plynovému kotli s ohřevem pro podlahovku. O TČ jsem nikdy neuvažoval ( hluk / návratnost ) jednodušší by mi přišel 4 kW elektrokotel do "série" s plynovým kotlem .. Co si o tom myslíte není to blbost ?


   
ReplyQuote
(@oliver-es)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 29
Topic starter  
Posted by: @dalibor

řeším právě FVE ( viz. samostatné vlákno ) a úvaha je podobná tj. "pomáhat" plynovému kotli s ohřevem pro podlahovku. O TČ jsem nikdy neuvažoval ( hluk / návratnost ) jednodušší by mi přišel 4 kW elektrokotel do "série" s plynovým kotlem .. Co si o tom myslíte není to blbost ?

Já jsem kdysi hrubě počítal náklady na 1 kW tepla vyrobeného z plynu. Vyšlo mi, že to je 1 Kč. Proto mi nedávalo moc smysl si vyrábět horkou vodu (ať už na topení nebo jako TUV) pomocí energie z FVE, když náklady na její výrobu (cena FVE, životnost panelů) jsou taky cca 1 Kč. Přijde mi lepší, když použiju multiplikátor v podobě TČ a z 1 kW energie vyrobím 3-4 kW tepla. Otázka je návratnosti investice do TČ, tu jsem nikdy nepočítal.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: @dalibor

řeším právě FVE ( viz. samostatné vlákno ) a úvaha je podobná tj. "pomáhat" plynovému kotli s ohřevem pro podlahovku. O TČ jsem nikdy neuvažoval ( hluk / návratnost ) jednodušší by mi přišel 4 kW elektrokotel do "série" s plynovým kotlem .. Co si o tom myslíte není to blbost ?

Elektrokotel ne, ten má malý objem. Chce to pořádnou nádrž a přebytky ukládat do ní.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: @oliver-es
Posted by: @dalibor

řeším právě FVE ( viz. samostatné vlákno ) a úvaha je podobná tj. "pomáhat" plynovému kotli s ohřevem pro podlahovku. O TČ jsem nikdy neuvažoval ( hluk / návratnost ) jednodušší by mi přišel 4 kW elektrokotel do "série" s plynovým kotlem .. Co si o tom myslíte není to blbost ?

Já jsem kdysi hrubě počítal náklady na 1 kW tepla vyrobeného z plynu. Vyšlo mi, že to je 1 Kč. Proto mi nedávalo moc smysl si vyrábět horkou vodu (ať už na topení nebo jako TUV) pomocí energie z FVE, když náklady na její výrobu (cena FVE, životnost panelů) jsou taky cca 1 Kč. Přijde mi lepší, když použiju multiplikátor v podobě TČ a z 1 kW energie vyrobím 3-4 kW tepla. Otázka je návratnosti investice do TČ, tu jsem nikdy nepočítal.

Nenávratné stejně jako u všech jiných TČ vzduch/voda. Tady bych se žádnou multiplikací nezabýval a použil spirály. 

Minimální investice s okamžitým výsledkem bez nutnosti dělat strojníka dalšímu zařízení (TČ). 

O rozdílu mezi  hlukem z TČ a spirálou není potřeba nic psát. Mně osobně se ani ty krabice u domů moc nelíbí.


   
ReplyQuote
Share: