X
Forum

Forum

TC vzduch/voda vs z...
 
Notifications
Clear all

TC vzduch/voda vs zem/voda

6 Posts
5 Users
0 Likes
522 Views
(@marki_)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Ahojte,

 

vedeli by ste mi prosím poradiť. Rozhodujem sa medzi TC vzduch/voda a zem/voda, na fórach som nenašiel jednoznačnú odpoveď čo je lepšie resp. výhodnejšie na prevádzku a či je veľký rozdiel v obstarávacej cene.

V projekte mám navrhnuté 6kw TC vzduch/voda a ústredné podlahové kúrenie, vykurovaná plocha cca 100 štvorákov.

Pýtal som sa vo firme čo sa zaoberá TC a odporúčali mi vzduch/voda. Pritom mi príde lepšie riešenie zem/voda, keďže v zemi je vždy vyššia teplota ako teplota vzduchu no možno sa mýlim. Alebo mi neviete poradiť firmu, ktorá sa špecializuje najmä na TC zem/voda aby mi poradili (východné slovensko). Neviem ani aký veľký zemný register by som potreboval.

Ak chcem riadiť vykurovanie Loxonom, aké parametre potrebujem riadiť, alebo sa len jednotlivé okruhy riadia Loxone Hlavicou (TC on/off a len riadim prietok do jednotlivých okruhov?).

Ďakujem.

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Dnes jsou vzduch-voda na podobné úrovni účinnosti jako země-voda a investičně třeba na 50% ceny. 

Statisticky se v ČR instaluje 90% vzduch -voda. Je to dáno hlavně velkým množstvím rekonstrukcí, kde si málokdo kde chce nechat rozrýpat zahradu.

Řídit Loxonem lze skoro každé TČ.

 

 


   
ReplyQuote
(@marki_)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
Topic starter  

Ja budem robiť novostavbu, tak preto sa pýtam aj na možnosť zem/voda, vedel by som pri výstavbe spraviť register. Len neviem či sa to oplatí z hľadiska návratnosti (aké majú ľudia skúsenosti, či tc zem/voda ma lepšiu účinnosť ako vzduch/voda alebo či to je cca narovnako)

Keď som pozrel tak 6kw tc vzduch/voda a tc zem/voda stoja cca rovnako, akurát ešte tc zem/voda je náklad za register navyše.

Pri UK sa oplatí ovládať loxonom jednotlivé vykurovacie okruhy? alebo ako je to zaužívané?


   
ReplyQuote
(@ringo)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

@marki_ Země/voda má snad smysl jen v horách, kde máš větší mrazy.

A čím více se otepluje tak země/voda postrádá efektivitu. Nové domy mají slušnou izolaci, pokut do není komplet dřevostavba tak i slušnou akumulaci- pokud zvažuješ napojení TČ na Loxone tak budeš moci chod TČ optimalizovat z hlediska vnějších podmínek.


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Voda/Voda nie je mozne? Nie je dostupny dobry zdroj?

Riadenie loxonom sa da, len sa natiska otazka, co riadit? Samotne TC a okruhy sa vyladia prvy tyzden manualne a potom uz nie je co. Aspon tak je to u mna uz siedmu sezonu, na jesen sa otoci jeden vypinac, na jar sa otoci spat.

Do loxonu tecu len data koli statistikam.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

100m2 a 6kW čerpadlo? Není to trochu úlet?

Země/voda je super pro baráky které mají menší spotřebu + výhoda že je to tiché.

Osobně mi u vzduch/voda vadí že tomu slušně klesá účinnost pod -10 až -15 a ty venkovní jednotky prostě jdou slyšet. Ale zase kde koupíš 5kW čerpadlo za 100k což u zemního neuděláš.


   
ReplyQuote
Share: