Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
160.8 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@killeriq 25 (jar,jesen) az 50+ kWh (zima). Do jar/jesen pribudne ohrev bazenu, ale ten nebude krmeny z baterky. Zimu samozrejme nepokryjem, to mi je jasne, za noc mimo vykurovaciu sezonu podla mna neminiem viac ako 10 kWh.


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
 

Prošel jsem snad skoro všechny reply, ale stále mi není jasno jestli jít do hybrid/ostrov. 

Loxone mám, novou el instalaci taky. 

Řešil někdo proč ostrov ano a proč ne? Když ostrov, jak přepínáte sítě, aby nevznikl přetok? Popřípadě pokdu máte ostrov šli by jste do něj znovu? 

Pokud hybrid, dokáže mi někdo dodat projekt a schéma pro PPP? Elektrikáře co by to namontoval a zapojil bych měl.

 

Díky.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@msk jar/jesen pocitaj pri 10kw paneloch tak priemerne 20-5kw na den vyrobu, teda je asi jedno jak to budes automatizovat, nevyrabas = beres zo siete.

Teda ci z vyrobenej elektriky nabijes baterky alebo nahrejes bojler, pusti sa TC je asi jedno

za september boli tusim 3 dni co som mal plne baterky 42kwh a musel pustit bojler nech to ide tam. Oktober zatial ako tak ide ale vacsinou 3-4dni zle <25kwh a 1 dobry >35kwh

ked je zatiahnute, tak panely davaju 10-15% max co je u mna 1.5-2kw.

 

Problem budes mat v Lete co s tou energiou, bud sa nahlasis na CEZ a posielas to niekomu. Alebo budes ostrov / poloostrov a vyuzijes vsetko = baterky, elektro auto

Co som sledoval tie debaty "odbornikov" na FB vsetci maju 10kw panelov a nevedia co s tym , male baterky 10-15kwh, teraz uz asi vacsina nemoze mat pretoky.

Mining uz tiez padol, takze jedine co ma asi zmysel je to elektro auto k tomu, inac to bezna domacnost nema ako spotrebovat. Ak teda nema nejaku stolarsku dielnu alebo nieco podobne. Bazen tiez asi nikto extra nehreje cez leto

---

Teraz Tesly v DE od leta spadli cca o 10k euro...3 LR 2021 idu on 45k+ aj Y LR od 55k+

baterka na doma od Pylontech cca 450e/1kwh v tesle je 80kwh ~ 36k euro za baterky, teda zvysok kupujeme za 10-15k

Zjavne kvoli cenam energii to tlaci ceny dole, v auguste si Y pod 60k nenasiel.

Zaujimave ze Kia eniro, Hyundai Kona si stale drzia cenu okolo 37-40k

V CZ inzeraty na Tesla 3 SR+ od 1 200 000 kc ~50k 😀

Len zase pride jar/jesen a teslu budes nabijat 3-4dni


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @keany

Prošel jsem snad skoro všechny reply, ale stále mi není jasno jestli jít do hybrid/ostrov. 

Loxone mám, novou el instalaci taky. 

Řešil někdo proč ostrov ano a proč ne? Když ostrov, jak přepínáte sítě, aby nevznikl přetok? Popřípadě pokdu máte ostrov šli by jste do něj znovu? 

Pokud hybrid, dokáže mi někdo dodat projekt a schéma pro PPP? Elektrikáře co by to namontoval a zapojil bych měl.

 

Díky.

Menice od Studer prepinaju sami a teda pretok nevznika.

Plus mozes si dokupit prepinac sieti z Ali

Vsetko ostatne pretok ma aj ked ti budu tvrdit ze to vypli - klamu a sami nevedia 🙂

 

Ked chces ostrov priprav si tak 300k+ na baterky aby to malo zmysel

Hlavne si ujasni kolko mas spotrebu, kolko za to vsetko chces zaplatit a ci sa chces pripajat k CEZ/riesit dotaciu

 


   
ReplyQuote
(@keany)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 42
 

@killeriq spotřeba cca 7MWH/rok

Dotaci klidně, ale odmítám dát nějaké firmě 600k, když nákup technologie dle nabídky vyjde na 300, tudíž sežerou celou dotaci. Takže nejlépe svépomocí s dotací - to je ale zatím problém. Na hybridu se mi líbí, že když není z FVE tak si automaticky docucne a nemusím řešit nějaké přepínání. Investice cca 400K max. 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@keany 

neviem uz teraz ake su ceny ak chces Studer tak @kobra23 ti nejaku ponuku rad posle.

Na "svepomoc" dotaciu musis mat ten HW zaradeny v programe (Studer myslim nie je), niekto kto ti to spracuje atd. Vacsina ludi co maju ostrov to nechcela riesit a radsej si zaplatili o nieco viac a nie su viazani pravidlami statu / cezu atd... Teraz rozsiruju, menia ako potrebuju bez toho aby to niekomu hlasili a dalsiemu platili za zmeny v projekte.

 

S tvojou spotrebou si postaci kludne aj Solax x3 G4, ale ako pises firma ti zozere dotaciu 🙂 Ked mas schopneho elektrikara tak zapojis Solax bude asi menej prace ako 3F ostrov system Victron, Studer.

 

Len si musis vyriesit to pripojenie na siet, lebo to nie je bezpretokovy system a za dalsie mozes mat v tvojej lokalite stopku na pretok.

ostrovny system je kazda faza extra menic, teda treba priestor (pozri posty dozadu). ak teda mas 3F system.

 

7Mwh/rok nie je hodnota vypovedna musis vediet cca dennu spotrebu a ako som pisal vyssie ci chces elektroauto, inac ti ta energia ostava na streche. s rozpoctom 400k si kupis mozno 4x 3.2kwh pylontech za ~160k

S tym ze pracu nepocitame ale robis to cele sam "zadarmo"

 

Par mesiacov s tym spravis kym pochopis nejake zaklady aby si sa vedel orientovat, ale ako som pisal

1. Ostrov / poloostrov = volnost zmien, vyssia cena

2. Dotacia = prihlasenie mozno nizsia cena a kopec limitacii


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@killeriq je mi jasne ze zamracene pocasie = 10%. Vcera ale x hodin svietilo slnko, to by boli plne baterky, bojler, mohol by som predfuknut do podlahy na noc a este k tomu 4 hodiny ohrievat bazen (keby to davalo este zmysel). Dnes by to bolo asi vyrazne horsie.

Elektroauto momentalne nehrozi, mam 2 zanovne spalovaky a sme doma 24/7 na homeoffice. A na vozenie deti do skolok by muselo stat maximalne tak 15kE aby davalo zmysel.

Problem v lete neviem aky by som mohol mat, proste to zostane na streche. Mozno sused ak by chcel k bazenu, tak mu mozem hodit predlzku :D. S CEZom svoju FVE nijak riesit nemienim, takze predaj nehrozi.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 
Posted by: @killeriq

@keany 

 

S tvojou spotrebou si postaci kludne aj Solax x3 G4, ale ako pises firma ti zozere dotaciu 🙂 Ked mas schopneho elektrikara tak zapojis Solax bude asi menej prace ako 3F ostrov system Victron, Studer.

 

hele, nevim jak vypada system od Solax, ale co jsem delal ja, tak byla otazka pul hodiny a mel jsem FVE zapojenou do me puvodni elektroinstalace. Zabralo to 4mista na DIN liste a 5x6mm kabel z a 5x6mm2 do rozvadece a nejake vodice s dutinkama. Netusim co by zapojenim Solaxu bylo jinak.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@dusanmsk co Ti doma tak moc zere elektrinu?


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@msk no tak si musis spravit rozpocet na vela bateriek 😀 pripadne postupne dokupovat, je to mensi naklad ako baterkove auto to je jasne.

Osobne sa snazim tak aby nic neostalo na streche, je to skoda tam nechavat ked uz to tece zdarma.

este by sa mi hodilo tak +10kwh bateriek, na zimu s tym ale neponahlam lebo to ani nenabijem


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 
Posted by: @richard
Posted by: @killeriq

@keany 

 

S tvojou spotrebou si postaci kludne aj Solax x3 G4, ale ako pises firma ti zozere dotaciu 🙂 Ked mas schopneho elektrikara tak zapojis Solax bude asi menej prace ako 3F ostrov system Victron, Studer.

 

hele, nevim jak vypada system od Solax, ale co jsem delal ja, tak byla otazka pul hodiny a mel jsem FVE zapojenou do me puvodni elektroinstalace. Zabralo to 4mista na DIN liste a 5x6mm kabel z a 5x6mm2 do rozvadece a nejake vodice s dutinkama. Netusim co by zapojenim Solaxu bylo jinak.

 

to si zjavne sam nerobil lebo nepocitas vesanie na stenu, lysovanie kable+oka, kable+dutinky atd...

za polhodiny to neda ani Libor 😀

Solax x3 je allinone, studer mas minimum 3x 1F + MPPT krabice


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@killeriq premysim v cem je zapojeni Solaxu jine nez Victron a nebo Studer. Asi jsme se nepochopili. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 
D175D0BA 635A 47BB AABA E7829BF0F769

@richard tohle je z dnešní ještě nedokončené montáže Victron … najdi si fotku Solax a identifikuj aspoň 5 rozdílů 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@richard netusim, resp som tomu zatial nevenoval tolko pozornosti. Ked sme boli teraz 2 tyzdne na dovolenke, zozral denne 1 kWh. Kurenie off, bojler off, ale zostal bezat konlmplet loxone a komplet rack (router, switche, server, kamery, ...). Asi poriesim nejaku wifi zasuvku a zacnem to sledovat v grafane.


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@dalibor nevidím tam omezovače přepětí? Ještě nechápu, proč jsou ty silné červené a modré kabely přišroubované na tu lištu? Na nich je nějaké napětí? To je propojené za tou lištou? Díky


   
ReplyQuote
Page 87 / 106
Share: