Forum

Forum

Zdražení Loxone
 
Notifications
Clear all

Zdražení Loxone

126 Posts
31 Users
15 Likes
23.3 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@Dáda - souhlas.

Já to třeba řeším tak, že vše je na Loxone i když vím že by to mohlo být "zadarmo" pomocí vlastního řešení. 

Mají prostě perfektní user-friendly SW. Ten SW jim závidí kde kdo 🙂

 


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Koncepce mého domu je také na vlastním řešení, a jediný co je Loxone, je mozek, tedy miniserver. Nicméně ani jeho vstupy a výstupy nevyužívám čistě z toho důvodu, abych to mohl v budoucnu vyměnit za něco úplně jiného. 

Dokážu si již nyní přestavit, že kdyby se tady toho někdo organizačně zmocnil, otevřel diskuzi na téma jaký HW/SW mozek/PLC použít (diskuze již probíhá ;), a navrhl na základě této diskuze postup prací/další témata atd., pak je tu velký potenciál aby vzniklo nějaké bastlo/amatéro/hobby řešení, co bude dostatečně spolehlivé a user-friendly širšímu publiku a hlavně: bude to open source... 


   
MartinB and Mira reacted
ReplyQuote
(@vencaol)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

Já se o Loxone dověděl před cca 2 roky, když jsem uvažoval o rekonstrukci. Konečně k ní došlo a do zimy se musím rozhodnout, co tam bude. Zatím testuji bastl s OpenHABem - open source. Jde k tomu zapojit i Papouch a Railduino (jedno mám), DMX... Trošku problém s UI a stím, že si každou funkci musíte naprogramovat. U Loxone vezmete blok, připojíte vstupy/výstupy. Tady musíte udělat celou logiku.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne pride divne, ze nejake oss riesenie a-la loxone uz davno neexistuje. Ved je to primitivny event bus, sem pride 1 tak tam posli 0. Cislo je vacsie nez tak posli tam spravu. Najblizsie k tomu co som videl ma nodered, ale to je strasne univerzalne riesenie na vsetko. Mozno by to slo ohnut, ale javascript je u mna fuj. A hlavne myslim, ze nas to zacne trapit, az loxone spravi fakt nejaku drsnu podpasovku. Ja som zrovna dostaval a idem sa tento tyzden stahovat, takze moja konfiguracia je zatial 8 svetiel a vsetko zatial spinam mobilom (+ mam asi 3 najdolezitejsie tlacitka). Mam 1 server a 1 extension, takze odomna maju 20 tisic. To nie je zase uplne zadarmo, najma s prihliadnutim k tomu, ze ten hw ma podla mna vyrobnu cenu do 5-10 tisic za oba. Server bude spinat topeni, na extension mam 8 svetelnych okruhov (najdolezitejsia cast baraku). Zvysok su moje moduly, ale moze to byt kludne aj railduino alebo hocico ine. Takze ano, s prihliadnutim k inym vyrobcom co predavaju strasne sracky strasne bohatym ludom je to sice lacne, ale s prihliadnutim k realnej cene to taka hitparada nie je a keby som mal kupovat ich extensiony, tak ich zaprve nezaplatim (150+) a zadruhe ani nedam do rozvadzaca (kedze 1 modul ma len mizernych 8/14 rele).


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To chce ale spoustu času. Ve finále pak člověk zjistí že skončí tam kde loxone. Taky jsem měl pocit že dělám něco užitečného a pak mi přišel škaredý email z loxone, kde mi napsali že kvůli takovým jako jsem já by se celý systém stal nepřehledný a ztratil by svou jednoduchost. 

Nepomohli mi ani radou ale po čase mi naspali, že když vše odladím, můžu jim to zdarma poslat a on to nabídnou dál. (jednalo se o implementaci ovládání bazénu přes modbus). Téměř po roce zkoušení mi už vše funguje, posílat jim to ale nebudu.

Třeba je to ale vše jen můj pocit, nebo je taková jen ta česká dealerská část a zbytek světa bude OK.  


   
vlne reacted
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Open source neexistuje právě proto, že to nemá žádnou ekonomickou logiku, a týká se naprosté menšiny lidí, viz. vzorek na tomto webu - toho času 186 lidí. Takže pokud se tu něco vymyslí, možná to využije zase jen pár desítek, možná stovek lidí z ČR.

Ani svoje výrobky neprodávám primárně za účelem velkého zisku, ale pro dobrý pocit, že to funguje 😉 na druhou stranu zadarmo ty rizika a zodpovědnost, která to nese, taky nechci podstupovat.

Takže bavíme se tu jen v okruhu několika nadšenců, kteří jsou v obraze a pro který je nezkousnutelný dávat stovky ojró nějakým rakušákům, co aktuálně nabízejí nejdostupnější home automation system. Něco na způsob "koupim Oktávku, za to Audi přeci nedám dvě mega". Problém je ten, že ta Oktávka v home automation zatím neexistuje...


   
ReplyQuote
(@alladdin)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 48
 

Když se nad tím zamyslím, tak cena Loxone modulu je jen z velmi malé části tvořená cenou HW. Někde se musí zaplatit chod celé firmy.

Open HW a open source řešení by bylo super, ale je nereálné. U OHW člověk narazí na legislativu (revizáka popřípadě certifikace). A u OSS je problém s celkovou koncepcí a dotažením do plně funkční verze. Musela by to zaštítit nějaká organizace nebo firma co by hlídala UX, kvalitu kódu a celkové směřování. A to se nikomu nevyplatí.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial to zapojis tak, ako to mam ja, revizakovi je to u prdele. Da Ti reviziu na silnoprud, zakrytuje ju a riad a prepajaj si to v 24V sekcii ako chces. Ale chapem - nie je to masovka.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

1). všichni to chápeme 🙂

2). všichni bychom to chtěli změnit - tak nějak vylepšit 🙂

3). všichni víme, že s tím nic globálně neuděláme 🙂


   
Stingray, Felda and Aleq reacted
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Souhlas, ale tu Oktávku bysme dát dohromady mohli 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ono je to vše stejně jen otázka času, než loxone zpoplatní SW.

Něco mám rozjednáno u Inels-u. Chci ho jen vyzkoušet ale už teď vidím ten strašný rozdíl. Už jen to, že pro vizualizaci čehokoli je nutné vše ručně vytvořit ve vývoji.

Nechci předbíhat ale chci vyzkoušet možné propojení obou systémů. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

@Radek.km: Copak, dalsi distributor Loxonu, co nerad vidi domaci bastl? ;-)))

@msk: Ono neni slozite to udelat v zakladu, ale pak ty navazujici veci imho. Takovy editor co ma LoxConfig neni nic prevratneho, viz treba  https://www.skipper18.com/ ;-). Porad stejne kreslitko, nejake ctverecky, nejake cary.

Ona i ta logika na vypocet toho kdy co sepnout neni nic prevratneho.

V cem ale vidim pak ten problem je to, ze je toho spousty. Krom udrzby LoxConfigu a nejake logiky uvnitr miniserveru se pak musis starat jeste o UX na webu, UX na android, ios, ...

Jasne, porad se to da zvladnout, ale v jednom uz je to ranec prace.

Jsou veci, co se daji ozelet. Treba takovy LoxConfig, ten by se dal nahradit NodeRED nebo nejakou nadstavbou. Programovani+logiku maji zvladnutou pekne, navic se tam pomoci JS da doprogramovat jakakoli dalsi vlastni logika.

Ale ten komfort mobilni aplikace a webu, toho bych se nevzdal. A co jsem koukal na ruzna OSS/univerzalni reseni, tak vzhledove vypadaji jak weby z 90tych let (viz napriklad nejaka ta vec pro Raspbery).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No vidis, a to je presne to, o com absolutne nic netusim. Loxone mobilnu app som nainstaloval predvcerom a to len preto, aby som mohol rozsvietit svetla v miestnostiach, kde este nemam rozchodene tlacitka. Takze som fakt zvedavy o com to vsetci furt hovorite ako sa bez toho neda zaobist.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@msk - samo že se bez toho obejdeš - ale jak by si chtě např. číst hodnoty elektroměru atd.. 🙂

jinak ale souhlas, i bez app se dá žít 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

Da se zit bez cehokoli ;-). Ale ta mobilni app je zrovna opravdu hodne navykova. Kontrola venkovni teploty, zhasinani celeho domu z postele, stelovani zaluzii z postel, na dalku kontrola oken, zapinani cerpadla na zahrade na dalku, ....

Vse se da samozrejme i pres web, ale nativni app je mnohem rychlejsi. 


   
ReplyQuote
Page 3 / 9
Share: