Forum

Forum

Zajímavé chování bl...
 
Notifications
Clear all

Zajímavé chování bloku regulace pokojové teploty.

27 Posts
14 Users
1 Likes
6,971 Views
(@majdovan)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 
Posted by: majdovan

Zdravím

Ja mám v dome nainštalované podlahové elektrické kúrenie (Káble Devi) . Na ovládanie podlahovky v programe loxonu používam blok inteligentnej regulácie izbovej teploty v ktorej  pri výstupe sa používa už spomínaná PWM modulácia. 

Otázka č.1: môže PWM modulácia a teda neustále cvakanie nejakým spôsobom poškodiť káble v podlahe? (V prípade kúpeľne spínam aj špirálu v rebríkovom radiátore. Špirála je spínaná tým istým výstupom ako podlahovka.)

Otázka č.2: neexistuje nejaké pohodlnejšie resp. výhodnejšie riešenie regulácie elektrickej podlahovky?

 

kúpelna1
kúpelna

   
ReplyQuote
(@sigituning)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

Ahoj,

 

Ja pouzivam taky elektricke topne rohoze od Fenixe a taky inteligentni regulaci a nevidim v tom jakykoliv problem.Samotne topeni je ciste odporova zatez a tudiz caste spinani absolutne neovlivnuje zivotnost kabelu. I samotnym rele nevadi odporova zatez.V klidu muzete pouzivat pwm, je to jedna z vyhod elektro topeni.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja myslim ze nez sa bat o zivotnost kablov (scestne), bal by som sa o zivotnost rele. Aj ked pri tej kadencii co tam vidim by mi rele vydrzalo nejakych 15 rokov, tak neviem ...


   
ReplyQuote
(@majdovan)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 3
 

@msk

nakoľko relé mám v rozvádzači a dajú sa v prípade potreby veľmi jednoducho vymeniť tak o tie sa až tak neobávam. Skôr ma napadlo, že ak by som odpálil kábel zaliaty v poteri, tak to by bol už väčší prúser 🙂 písal som aj na Loxone support a tam mi poradili časté spínanie odfiltrovať použitím časovača s oneskoreným vypnutím za výstupom bloku regulácie teploty.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To sa uz mozes na ich slavny blok vykaslat a dat si tam blbu hystereziu a mas pokoj.


   
ReplyQuote
(@zmata)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 115
 

Nevím, jak to vypadá dneska, ale když jsem kdysi (topná sezona 2014/2015) zprovozňoval na Loxone "Inteligentní regulaci pokojové teploty", tak jsem měl problém, že mi v místnosti byla schopná začít natápět třeba 4 hodiny před tím, než byla nějaká teplota požadovaná. Přitom požadované teploty dosáhl třeba již za půl hodiny, tedy 3.5 hodiny před. Ještě že nemám klimču, protože by snad byl schopný pro jistotu začít chladit na aktuálně požadovanou ;o)

Loxone se tehdy vyjadřoval v tom smyslu, že je třeba systém nechat nějakou dobu - měsíc dva - v provozu, a že se sám srovná.

Na to se mi ale takovou dobu čekat nechtělo, a tak, abych problém vyřešil, beru si z bloku pouze aktuální požadovanou teplotu a za tím si vlastní logikou řídím hlavice a spínání obyčejného plynového kotle.

Možná už to dnes funguje lépe, ale nějak se mi to nechce předělávat a zkoušet.


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

Naposledy ked som s nimi diskutoval na FB, tak mi ukazali graf ako "paradne" to funguje. Chceli kurit (=mat vyssiu teplotu) cca 6h denne, a podla grafu mali pozadovanu teplotu 12h... basoilutne to neratolo s dobehom/oneskorenim. Neriesia vobec, ze podlahovka ma radovo iny nabeh/dobeh...


   
ReplyQuote
(@ivusosk)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

No co sa tyka kurenia loxone su podla mna niekde uplne v plienkach a nerozumeju tomu ani zbla. Su to proste cisty ITci bez chuti sa tomu venovat?!?. Volal som na loxone support pisal som si s nimi a jedineho coho som dosiahol bolo ze mam si nastudovat tie ich "inteligentne ovladanie teploty" + typek mi povedal ze nie je kurenar a nevie mi poradit ako nastavit dany modul. A to som chcel jedine riesit teplotu vody na vystupe do rozdelovaca...

Kazdopadne je potrebne si nastavit v kazdej miestnosti "Inteligentní regulace pokojové teploty" to nechat tak a nasledne to zlucit v "Inteligentní ovládání teploty" zlucit myslene v tom objekte vyberiete miestnosti kde ma byt najteplejsie (pre kurenie) a najchladnejsie pre chladenie. Tj. ja si dal kupelnu + ako zicher obyvacku. V kupelni to funguje vynikajuco nastavil som teplotu 24C ako najteplejsia miestnost a ide to v obyvacke je to horsie pretoze prave teraz som zistil ze mam v miestnosti cidlo 1-wire ktore mi vracia vyssiu teplotu ako sa mi zda. Tak som si dal dve cidla (od loxone) vedla seba a ukazuju rozdiel 1.6 stupna!!!
Prosim ako sa mam potom spolahnut na regulaciu teploty ked je kazde cidlo ine? To mam teraz v celom dome vsetky cidla "vytrhat" a skusit ich "nakalibrovat???" ci mam reklamovat u Loxone? Riesene to mam cez Daikin Altherma LT (tep. cerpadlo + Zennio KNX modul).

Vid obrazok Teplota Jedalen T a Teplota Jedalen O...:/ dakujem za rady

IMG 9242
Screen Shot 2017 11 18 at 10.01.18 PM

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Suhlasim s oboma argumentami. Loxone a kurenie - totalne plienky. Ja to mam zatial ako tak funkcne, ale komplet vlastna primitivna logika. Tie ich regulacie teploty su blby vtip, pid regulator detto. Ohrev tuv pomocou tc som ani neriesil, tuto zimu doklepem na loxone a na jar tu regulaciu postavim na niecom vhodnejsom.

Dallasy a ich presnost su problem aj u mna, 2 dni som behal s teplomerom po baraku a kalibroval ich. Ale najviac som videl 0.5 st. Tie cidla som ale nikdy nemal vedla seba, takze tie odchylky mozu byt sposobene kadecim. Nevhodnym umiestnenim, parazitickym ochladzovanim (mam ich pod vypinacmi, ktovie ako tam prudi vzduch cez tie dutiny v stenach) atd...

 


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

já jsem s blokem "inteligentní regulace pokojové teploty" spokojenej, jen jsem si nastavil aby se digitální hlavice sepnuly/vypnuly max jednou za 6 minut: dodavatel mi řekl že příliš časté změny stavu by je mohly poškodit (a IRPT mění stav dost často), takže mezi IRPT a hlavicí mám logiku která umožní jen omezený počet změn stavů.

mám kondenzační plynový kotel který neovládám, čerpadlo běží stále, ale to asi to není úplně optimální řešení, chtělo by ho asi vypínat když jsou všechny hlavice vypnuté.

This post was modified 5 years ago by storm8

   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Ty jo, to jako vážně, že Loxone ovládání topení je taková marnost? 


   
ReplyQuote
storm8
(@storm8)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 24
 

to bych rozhodně neřekl. je tam "inteligentní" možnost, která odhaduje jak dlouho trvá kterou místnost vytopit a začne topit o x minut dříve, aby v požadovaný čas byla požadovaná teplota; komu to nevyhovuje může si topení nastavit zcela manuálně nebo to libovolně kombinovat.


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: