X
Forum

Forum

Zajímavé chování bl...
 
Notifications
Clear all

Zajímavé chování bloku regulace pokojové teploty.

27 Posts
14 Users
1 Likes
7,022 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Vzhledem k tomu, že bydlíme teprve první sezonu, neustále něco dolaďuji nejen v Loxone. 

Topím pomocí TČ, takže mě napadlo nejen že budu ovládat topné ventily z Loxone ale i samotné TČ. Takže jsem spínání TČ logicky zapojil na výstup bloku regulace pokojové teploty a myslel jsem si že když bude potřeba topit, jednoduše se dá povel TČ aby se uvedlo do chodu a topilo. Když teplota stoupne nad 23°C tak se zase vypne. Tak jsem si to alespoň představoval. Jenže omyl!!!

Jednoho dne jsem zjistil, že TČ se zaplo a jelo asi 1minutu a vyplo se, což je přece blbost ne? Tak jsem začal zjišťovat kde může být chyba. Relé které ovládá TČ jsem v loxone opatřil satistikou, a pro jistotu jsem dal analogového hlídacího psa a za něj virtuální status na blok elektroměru, na výstup aktuálního výkonu AQe. Takže když se TČ zapne naběhne výkon nad 500W a tím detekuji zapnutí TČ. 

Takto se dá jinak docela elegantně zjišťovat, zda je zařízení ON/OFF .

No a co jsem zjistil, vidíte v příloze. On ten blok regulace topení totiž nefunguje tak, že když je potřeba topit tak je výstup trvale sepnutý ale tak nějak cykluje 🙁

No není to divné?

Screenshot 2017 03 02 12.37.40
Screenshot 2017 03 02 12.54.14

   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Od času 05:47 jsem změnil loxplan, a nyní TČ vypínám pomocí analogového hlídacího psa zapojeného přímo na teplotní senzor. 

Jinak ale TČ by se mělo ovládat samo. A ono to tak i funguje tak, že TČ jede neustále, dokud není dosažena požadovaná teplota v akumulační nádobě. Jenže mě připadalo hloupé topit do akumulační nádoby celý den, když žádná místnost v domě nepotřebuje topit. 

Každopádně nyní to mám nastavené tak, že jakmile je v obýváku teplota nad 23°C - TČ se odstaví z provozu. Uvidíme jaké budou výsledky. 

Zatím netopím podle evkvitermu, to budu zkoušet později.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ten blok ma aj analogovy vystup, co tak vyuzit ten v spolupraci s nejakou hystereziou?

Ja si budem TC riadit kompletne sam, ale budem mat invertor (modifikovanu klimatizaciu), kde budem riadit ako jeho prikon, tak trojcestak, tak bivalentny elektrokotol, tak patronu v bojleri + servoventily podlahovky. Taky maly Temelin :D. Cele som to naprogramoval pred vianocami a otestoval nanecisto pomocou "simulatoru chovania domu", co som si naprogramoval k tomu v groovy -a vyzera, ze to funguje spolahlivo. Uvidime, aka bude realita, zistim to vsak az dalsiu vykurovaciu sezonu (a dufam ze bez prekvapeni, pretoze miest na deadlock je tam pomerne dost).


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Stejny problem mam i ja ted, prvni seznonu. Mam klasicky turbokotel. A zapojeni presne jako kolda.
Tj digitalni vystup inteligentniho ovladani na  sepnuti kotle ( se wiping relay spozdenim aby se stihly otevrit hlavice mistnosti, ktere maji topit). Funguje to, ale ma to hacek jak popisuje kolda - dost to cykluje z neznameho duvodu.

Chvilku sem si s tim hral sou tam nejaky parametry, ale nepomohlo to, tak jsem googlil, zjistil jsem, ze nejsem sam, doporuceni na jinych forech - inteligentni shit nepouzivat a dat normalni regulaci teploty. Zatim jsem to nasadil na podlahovku, tak uvidim. Pak jsem jeste volal do LOXONe a tam mi poradili abych k tomu jeste dodal blok inteligentni ovladani teploty, ze to spolu nejak pak spolupracuje  - jeste jsem nestudoval. Pokud bych to takhle ale nechal, jsem si jisty, ze pristi zimu uz bych menil v kotli zapalovani... Jo, a chlapik v Loxonu jeste doporucoval analogovy hlavice, ze by taky pomohly... no nevim. 3 mam, tak je zkusim nasadit, nez bude teplo.


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

Co vím ze školení, tak digitální výstup z bloku IRPT používá PWM modulaci, tak proto to tak cykluje.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Chlapi já myslím že to je jasný. Používáte špatný blok. Tenhle blok je na regulaci elektrotermické hlavice do místnosti (nabo na okruh podlahovky). Regulace je tedy řízena PWM modulací, jelikož elterm. hlavice funguje tak, že když do ní přivádíš proud zahříváš uvnitř tělísko, které otevírá ventil (nebo naopak).  A toto se v běžné regulaci dělá PWM modulací (proto je potřeba mít na řízení hlavic nějaký polovodič a ne obyčejné relé!).

Každopádně tím ale nelze řídit TČ. Tímhle častým cvakáním byste mu jen přivodili rychlou smrt kompresoru. Osobně si myslím, že nejlepší je nechat regulaci spínání na automatice TČ (ať se řídí sama podle teploty výstupu/v zásobníku a na ekvitermu-venkovní teplotu). Z Loxone bych udělal max. to, že bych si nastavil možnost blokovat chod (např. při delší nepřítomnosti). Tahle regulace je vcelku věda, pokud už tam chcete něco řídit, je potřeba to trochu znát, nastavit si vhodně PID regulaci (s dostatečně dlouhou konstatou!) a ideálně i větší hysterezi spínání a rozpínání. Dynamika je zde opravdu dlouhá (netopíte přímo, ale nahříváte podlahu, která teplo předává).

Nic víc. Podlahovka má natolik dlouhou setrvačnost, že se nějaká regulace podle prostorové teploty nedoporučuje!


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Trosku si rejpnu, tady je presne ten duvod, proc bych nikdy nechtel  TČ. Zlatý fólie a řízení 0/1 přes stykač. Řešit nějaký PID, PWM a podobny kraviny, kdy můžu ještě zničit TČ. 


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

Hoj, Radek. To jsme se nepochopili. Samozrejme je na vystupu Q napojeny ventil. Ale zaroven je ten vystup pripojeny pres nejake AND na kotlove cerpadlo (vstup prostoroveho termostratu). Me to pripadalo jako logicke to takto udelat.
Tj. vsechny bloky Inteligentni regulace jsou pripojene na jednotlive hlavice mistnosti a zaroven se kotli rika, ze pokud je otevrena alespon JEDNA hlavice, sepni kotel a pust cerpadlo. Jenomze se to chova, jak je uvedeno. Preci nejsme sami, kdo to chce takhle pouzivat, ne ?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja si myslim, ze zasahovat do logiky riadenia zem-voda fixu s akumulackou bude bud dost zlozite na odladenie, alebo mozno az kontraproduktivne. Ine by to bolo u invertoru, kde je moznost (externe) riadit vykon, ale sklbit hysterezie podlah jednotlivych miestnosti, "hystereziu" akumulacky a dalsie vplyvy bude asi dost matematiky a nasledneho doladovania s neistym vysledkom. Toto je bohuzial dan za fix (plus investicia do inak zbytocnej akumulacky), pricom u vzduchu je vlastne riadenie este vyrazne horsie (vplyv vonkajsej teploty na vykon tc) a u mna az prax za ~pol roka ukaze, ci som ten oriesok rozluskol, alebo budem v zime hadzat polena do kamen 😀

Myslim si, ze lepsie ako to mas teraz to uz nedoladis. Zabezpec, aby sa tc nespustalo pokial nie je otvoreny ziaden podlahovy ventil (neviem ako riesis TUV) a ked ho uz raz odblokujes, neblokuj ho skor ako za nejaky rozumny cas, aby to tc vyrazne necyklovalo. Holt sa to teplo bude rvat do akumulacky.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Přesně tak. Z akumulace se teplo jen tak neztratí (pokud se tedy teplou vodou myjete aspoň 1x denně 🙂 ).

Určitě je rozumnější nechat TČ, ať si řídí spínání samo (byť možná do bude dražší), než po pár letech kupovat novej kompresor na xx tisíc.


   
Aleq reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

špatně jsem to na začátku pochopil. Nyní mám vše předělané. TČ si téměř žije svým životem, takže běží do té doby dokud není v aku nádrži požadované teplota - v mém případě 37°C. 

Jedinou logiku jsem přidal. A to že jsem udělal blokování chodu TČ podle teplotního senzoru v obýváku. Pokud se zvedne teplota v obýváku nad 23°C TČ se odstaví. Hysterezie je 0,5°C. Nyní vše funguje jak má.

Screenshot 2017 03 03 10.19.28

   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

Zdravim,

Já mám naprogramovány všechny inteligentní regulátory teploty mśtnosti do  bloku inteligentní ovládání teploty a řídím s tím pomocí IR klimatizaci Daikin a Vše zatím v poho.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

A jak to vypadá v praxi? Jako že výstup AQ z bloku inteligentní regulace pokojové teploty přivádíš na vstup AI bloku inteligentní regulace teploty?

Můžeš sem dát screenshot?

Díky.


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 
regulátor teploty

   
ReplyQuote
(@sigituning)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

Zdravím pánové, jsem právě ve fázi zprovozňování IR ovládání klimatizace Daikin a Semba napsal, že Daikin klimu s tím ovládá. Já bohužel takové štěstí nemám, protože moje dálkové ovládání není možné naučit přes IR modul. Na stránkách Loxone je dokonce napsáno že pro IR air extension Daikin nebude fungovat. Chci se proto zeptat, jaký typ klimy máte a jaký typ DO (já mám ARC433) a jak jste to zprovoznili?

Díky moc


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: