Forum

Forum

Ventil na vodu - 24V  

Page 6 / 6 Prev
  RSS

xnemp100
(@xnemp100)
Active Member

ReplyQuote
koldavideo
(@koldavideo)
Noble Member Moderator
04/10/2018 9:01 pm  

Je nějaký důvod, proč používat variantu 24V ? Podle mého názoru je důležité, aby hlavní ventil na vodu byl elektromotorický, ne elektromagnetický (jako třeba u závlahy) a aby šel otevírat a zavírat ručně. Používám tuto variantu 230V od Tiemme. Přečtěte si pozorně co pan Žeravík píše v popisu. Moc bych neexperimentoval, když je jasné co funguje zaručeně 🙂

Používám ho i na chatě a zatím max spokojenost. 

ReplyQuote
xnemp100
(@xnemp100)
Active Member
04/10/2018 9:50 pm  

Důvodem bylo, že jsem to chtěl původně ovládat přímo z výstupu Loxone po FTP kabelu, jako hlavní uzávěr závlahy. Posílal jsem to jako tip na tu poptávku po 24V zařízení a mělo by to jít i na pitnou vodu, coby nemosazná varianta. Závlahu jsem nakonec vyřešil selenoidem od Hunteru, takže jsem to nakonec nepoužil. Na ten Tiemme si koukám také, díky za tip. Četl jsem tu i o těch  pulsních počítadlech výtoče, taky paráda, ale při 2 zdrojích vody ranec 🙁

ReplyQuote
koldavideo
(@koldavideo)
Noble Member Moderator
05/10/2018 8:06 am  

Průtok počítám pomocí vodoměrů EMBRA 1imp/1litr - cena kolem 1500Kč. To ovládání přes FTP se mi zdá poddimenzované. 24V přímo z Loxone bych také nedělal. Vždy je podle mně lepší mít jeden zdroj pro napájení pouze Loxone minisrv a ext a vše co jde ven z rozvaděče tak z jiného zdroje, tak jako tak určitě přes pojistku.

Co se týče závlahy, tak tam mám pouze elektromagnetické ventily na 24V - ale tuším že byly AC. V okamžiku jakmile spouštím čerpadlo na vodu z retenční nádrže, tak zapínám hlavní ventil (bez proudu zavřený) a dále pak jednotlivé sekce. 

Jako hlavní uzávěr vody do domu elektromag ventil není nejvhodnější kvůli tlakovému rázu. Přece jen ten tiemme se otevírá cca 20-40s, takže tlak narůstá postupně. U závlahy tlak narůstá také postupně, protože než čerpadlo natlačí vodu do systému, chvilku to trvá. Jiné by to bylo, kdybych zaléval zahradu z vodovodního řadu - tak bych pak také musel dát motorický ventil. Další problém je spolehlivost elmag. ventilů, kde jakákoli nečistota téměř vždy znamená, že nebude fungovat. Takže va klasický vodovod u nás nepoužitelné - vodní kámen je prevít.

Tož tak... 

ReplyQuote
blaf
 blaf
(@blaf)
Eminent Member
05/10/2018 12:09 pm  

@koldavideo Jaké pojistky dáváte na 24 V? Něco,co je na DIN lištu nebo nějaký bastl?

ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Prominent Member Moderator

blaf liked
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Estimable Member

ReplyQuote
smotek7
(@smotek7)
Reputable Member
06/10/2018 4:26 pm  

Ja mam kupene toto

https://www.tme.eu/sk/details/pc-10-dr/poistkove-puzdra-na-din-listu/degson-electronics/pc10-dr/

aby som nemusel davat dole kryt pri vymene

ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Prominent Member Moderator
07/10/2018 9:36 pm  

100 kc dpc za debilny drziak na poistku? No umrel som.

Inak ide ten ventil z aliexpressu pouzit na pitnu vodu a do vlhkeho prostredia? Ja blbec som si totiz vonku na zahrade spravil zahradny kohut (s pitnou vodou - normalne mi lezie hadica z travniku), ktory som dal natiahnut z vodomernej sachty (namiesto z domu z technickej - ja blb) a na sachte mam samozrejme zelezobetonovy poklop, takze kazdu jar/jesen absolvujem vylet za barak po krompac, vyrvat dekel, skok do sachty, zavret/vypustit/napustit vodu, vratit dekel, zaniest krompac. A zacina ma to fakt srat. Ale zas nechce sa mi davat x tisic za nejake special servo ventily. Uz som rozmyslal nejaky modelarsky motorcek s prevodom a nejaky mechanizmus ako to primontovat na klasicky gulovy ventil.

ReplyQuote
smotek7
(@smotek7)
Reputable Member
07/10/2018 9:39 pm  

Lenže potrebuješ aj vypustiť vodu, čiže dva alebo 3 cestný.

ReplyQuote
Page 6 / 6 Prev
Share:

Working

Please Login or Register