Forum

Forum

Ventil na vodu - 24...
 
Notifications
Clear all

Ventil na vodu - 24V

165 Posts
46 Users
5 Likes
56.5 K Views
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106

   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

Mozna se ptam blbe, jeste nemam zapojeny bojler a nic dalsiho. Mate zaviraci ventily zvlast na studenou a teplou pripadne jeste hlavni privod ? Kdyz prdne nekde tepla at nevytece celej bojler ? Diky za info 🙂


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

To asi nevyteče, když zavřeš přívod. Není tlak, neteče 🙂


   
ReplyQuote
Ptačí hnízdo
(@ptacihnizdo)
Active Member
Joined: 3 years ago
Posts: 14
 

Čaute. Řešily se tu hodně servopohony s havarijní funkcí a dilema zda zvolit NC (bez napětí uzavřen) nebo NO (bez napětí otevřen). Přemýšlel jsem nad tím a říkám si, jestli je vlastně ta havarijní funkce něco co chci a jestli by nebylo lepší, kdyby při výpadku napětí zůstal ventil v poloze v jaké byl před výpadkem - tedy bez havarijní funkce.

Plánuju to používat tak, že při zastřežení domu se automaticky voda uzavře a dále se uzavře, pokud je spuštěn záplavový alarm. Servo navíc plánuju zálohovat UPS.

Koukal jsem na servopohony od Belimo. Mají velký výběr a snažím se v tom zorientovat. Loxone nyní nabízí Belimo Tree. Dávalo by vám smysl pořídit např. Belimo LR24A-MP? Nebo je to celé zbytečnost a dala by se zaintegrovat varianta bez MP-Bus Belimo LR24A?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Kupil som nejaky genericky, zatial testovane len na stole. Mne osobne nedava zmysel aby ten ventil bol NO alebo NC (a NO mi teda nedava zmysel uz vobec).


   
ReplyQuote
(@milan53)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 64
 

Používám k plné spokojenosti:

https://dratek.cz/arduino/1301-motorizovany-kulovy-ventil-g3-4-dn20-12vdc-cr04.html

Dvoudrátové připojení; lze koupit i jinde v různém provedení.

 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Dava mi smysl jen bistabilni kulovy ventil na 24VDC s tim, ze zdroj 24V musi byt zalohovany (spolu s Loxone).


   
ReplyQuote
(@kofejn)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 55
 

@dusanmsk Tohle mám a bohužel mi to kohout neutáhne. Funguje to, jen když ventilem před tím zahýbám. Vodák mi dal nějaké lepší kuláče.


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Přemýšlím nad použitím impulsního vodoměru a ventilu na vodu. 
Ale nevím jestli použít klasický elektromotorický ventil nebo třícestný ventil nebo obojí.
Už 3x v mém okolí se stala známým nehoda, kdy jim doma vytekla voda když nikdo nebyl doma.
Proto uvažuju o tom třícestném ventilu, aby v případě uzavření přívodu se rovnou odpustil tlak z rozvodů. Máte nějaký tip na třícestný ventil ? 

 

Bude to vůbec fungovat pouze s třícestným ventilem nebo musím použít třícestný ventil pro vypuštění a klasický ventil pro zastavení přívodu ?

Našel jsem toto hydraulické schéma třícestného ventilu:

image

A takto bych ho chtěl použít já:

image

Voda z vodovodního řádu by tekla v protisměru (červená šipka) - vadí to, že by tekla v protisměru ?

A v případě uzavření (havárie) by se ventil přepnul, voda z řádu by byla uzavřena a odpustil by se tlak z rozvodů. Bude to takto fungovat ?


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

moc bych to nekomplikoval a pořídil https://eshop.peveko.cz/ventil-works-with-loxone/

až mě omrzí varianta z aliexpress za 500 kč, pořídím toto...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

8 tisic ?! No to by som musel byt na hlavu padnuty. Ja som kupil z ali za par korun servo na klasicky ventil s pakou, ale zatial (3 roky) som sa nedokopal k tomu ho osadit. Na nejake vypustanie tlaku by som sa vykaslal, kolko vody ti vytecie ked uzavres privod a pustis vodu?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@kully 

Reším dvěma dvoucestnými ventily s pružinou. Jeden zavře přîvod do domu a druhý vypustí tlak do výlevky v technické mistnosti. Vše z Aliexpresu.


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

@kobra23 a to by nešlo udělat jedním třícestným ventilem ? Tak jak jsem to popisoval ?


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@kully nevidím důvod proč by to nemělo jít. Tomu ventilu by mělo být jedno, kterým směrem proudí ta kapalina.

Jen je to asi zbytečně složité. Toho tlaku ti v uzavřeném potrubí moc nezůstane a:

1) Pokud nedošlo k nehodě, tak ti tlak vůbec nevadí

2) Pokud došlo k nehodě, tak ten tlak velmi rychle zmizí 😀


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Tak jsem vyzkoušel kolik vody odpustím po uzavření přívodu vody a je to cca 4 litry.
Záleží teda jak moc by nějaký třícestný ventil nebo jiné řešení v případě havárie pomohlo toto množství snížit na minimum.

Objednal jsem vodoměr B-Meters GSD8 3/4", pulsní výstup OD, studená voda, 0.04l/imp, takže bych teoreticky měl být schopen brzo detekovat nějaký únik vody

This post was modified 9 months ago by kully

   
ReplyQuote
Page 11 / 11
Share: