Forum

Forum

Ventil na vodu - 24...
 
Notifications
Clear all

Ventil na vodu - 24V

165 Posts
46 Users
5 Likes
56.1 K Views
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 826
 

to je pravda, jen z casti... ventil by nemel byt podnapetim v svem normalnim stavu. to se muze lisit u chaty/domu 🙂

zatimco doma by mel byt bez elektriky otevreny na chate mozna zavreny....


   
Stingray reacted
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

Pri vypadku elektriny by mel byt ventil napajeny z baterie, potom by Loxone/uzivatel mohl rozhodnout. V pripade komplet vypadku Loxone by pak ventil nemel delat nic, tedy mel by byt dvojcinny, ani FO, ani FC.

Jinak snad kazdy ma vedle elektricky ovladaneho jeste manualni ventil, takze manualni ovladani loxone ventilu ma smysl jen v pripade, ze vypadla elektrina v zavrenem stavu a je potreba jej otevrit. To je sice malo pravdepodobne, ale stat se to muze.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Já jsem vybral tohle.. https://www.ventily-cerpadla.cz/Elektropohon-MPA-20-T25-1-NO-nerez-9-35V-AC-DC-d40.htm

Ale je to dilema, zda NC nebo NO. Soused má jakýsi NC kdy do něj 24h denně pere napětí, hřeje to fest a taková vec se mi nelíbí. Proto si říkám, že je možná lepší NO. Když je prostě potřeba zavřít, tak se zavře impulsem. Loxone mám zálohované, takže bude na záloze i ventil. Loxone mě upozorní a půjdu zavřít i manuální uzávěr. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Soused má obyčejný elektromagnetický ventil do kterého pere imrvére minimálně 10W aby ho udržel otevřený. Přesně od toho jsem utekl pryč okamžitě 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No asi to sem nepatří ale doporučuju vše udělat podobně jako já. Já ventil vody uzavírám automaticky když doma nikdo není, tzn. když je dům zastřežený a žádné další zařízení vodu nepotřebuje. Tudíž je ještě potřeba monitorovat pračku a myčku ! 

Takže když odejdu z domu a zastřežím dům, hlavní uzávěr se uzavře jen v případě že nepere pračka nebo nemyje myčka 🙂 Až se dopere nebo domyje tak zavřeme vodu.

To jen tak pro info. 

Ventil mám na 230V. Nevím kolik bere v klidu - asi nic protože to je kulový ventil na motorek. jiný ani nemá smysl do domu dávat. Nechce se mi tady rozepisovat proč, páč jsem to tady psal několikrát. Pokud nejde elektrika tak se dá ventil otevřít i ručně. 

Tož tak my to děláme na to našim konci 🙂

PS: Dawe bude zase nadávat že sem to tu napsal bo to budou po něm zase chtít jeho zákazníci 🙂 Ale mi to na pivu probereme 🙂 🙂 🙂 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zapomněl jsem screenshot.

Uzaver vody

   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Pokud to má být jako ochrana, tak bych řekl, že by to musel být ventil, který je bez napětí zavřený. Náhoda je blbec a při výpadku napětí by se voda zase otevřela. Trvle ale krmit ventil, aby byl otevřený se mi taky nejeví rozumné, takže bych zvolil servo na ovládání klasického kulového ventilu. http://www.uni-shop.cz/vybaveniobchodu/eshop/10-1-Prislusenstvi/57-2-Vybaveni-pro-dilnu-a-garaz/5/801-Servo-pohon-na-rucni-ventil-uzavirac-vody-nebo-plynu-eSTOP V podstatě to samé se najde i na aliexpresu.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Asi to takhle udělám, ušetřím hromadu peněz.

Ta má varianta, pokud si dobře pamatuji, měla fungovat nějak tak, že nepotřebuje stále napájet a držet, že potřebuje jen "přepnout" ze zavřeného na otevřený a naopak. Ale je to už půl roku co jsem to telefonicky s firmou řešil a nemohu najít záznam hovoru...V každým případě je drahý.

Varianta serva se mi líbí, ale problém je, že mám PPR ventil, tak nevím, zda stačí točit jen tou delší částí, na druhé straně je pak ještě kratší na opření se palcem...Musím to vyzkoušet 🙂 v každým případě díky za tip


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Toto servo mam aj ja, ale blbe je, ze ho potrebujem dat vonku do sachty, kde je furt vlhko. A to predpokladam neprezije ...


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 440
 

Já mám ten Mivalt (na rozdíl of Lufberga má pořádnou světlost, mimochodem) - je to kuláč s kondenzátorem, kterej při výpadku napájení ventil uzavře. Na druhou stranu se bez proudu špatně ovládá, tak na otevření přívodu vody při dlouhém výpadku přemostění - rozbočku před ventilem a na ní obyčejnej kulovej ventil za pár korun.

Mimochodem, kdo to nemá a plánuje jako totální ochranu před vodou např. na dovolené, měl by vědět, že v potrubí je stále dost velkej tlak a dost vody na to, aby to stále po uzavření udělalo pořádnou škodu např. na dřevěné podlaze. Jediné řešení by bylo to něčím odpustit (u mě třeba spustit zpětný proplach na sítku (vstupním filtru)), ale pak se zase vše zavzdušní, že...


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

To je ono, co jsem zapomněl a přitom to vím :)) nepere se do něj napětí furt, pouze pro nabití kondenzátoru. To je to, proč jsem tenhle Mivalt vybíral. S bypass jsem počítal a mám na to připravené vedení...

 

edit: napájen je stále, ale odběr ve "standby" má nula nula nic, oproti té mrše od souseda, který hřeje a má stálý měřitelný odběr...topeníčko


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: Aleq

 

Mimochodem, kdo to nemá a plánuje jako totální ochranu před vodou např. na dovolené, měl by vědět, že v potrubí je stále dost velkej tlak a dost vody na to, aby to stále po uzavření udělalo pořádnou škodu např. na dřevěné podlaze. Jediné řešení by bylo to něčím odpustit (u mě třeba spustit zpětný proplach na sítku (vstupním filtru)), ale pak se zase vše zavzdušní, že...

To se řeší použitím třícestného kohoutu, kdy se při nouzovém zavření otevře cesta do kanalizace.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Mam asi nejak malo dovolenky alebo co. Za toho 2.5 roka co byvam som to riesil par krat, vzdy rucne. Vosiel som do technickej, pravou rukou zavrel hlavny privod, lavou otvoril paku na vylevke, nechal som to 5 sekund vyprskat, zavrel, zamkol barak a siel prec. Ja to potrebujem ale do sachty, pretoze som si idiot nechal natiahnut vonkajsi kohut na zahradu zo sachty, takze vzdy 2x rocne musim odklopit betonovy dekel a vliezt do sachty. Tak vonkajsi kohut nepouzivam zatial... Rad by som to vyriesil servom, ale mozno sa na to vykaslem uplne.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 
Posted by: Bery

....při 12V má ten pohon sílu že by tu páčku utrhnul. Doba běhu je cca 6-10 vteřin. Jen se to nasadí na kulák a hotovo.

@bery   Rád bych se zeptal, jestli to s přehledem utáhne i 1'' kulovej ventil s pákou? Totiž 3/4'' je eště brnkačka, ale 1'' už jde pěkně ztuha.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To netuším, takovej masochista nejsem 😀


   
ReplyQuote
Page 7 / 11
Share: