Forum

Forum

Rolety - Relay nebo...
 
Notifications
Clear all

[Solved] Rolety - Relay nebo normální extension?

17 Posts
11 Users
1 Likes
2,506 Views
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
Topic starter  

Je potřeba pro ovládání rolet použit Relay Extension, nebo to zvládne i klasicky Extension?

Od dodavatele mám info, že roleta má výkon 150W.

Což není moc a do 5A se to vleze úplně v pohodě.

Mám 14 rolet - což je 28 výstupů.

Já ale koupil jen 1x Relay (zapomněl sem rolety vynásobit když sem to počítal).

A mám volné výstupy na Extensionech...takže bych nemusel nic kupovat 🙂

Díky za rady

H


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Já rolety budu napojovat ještě přes extra relátka, nechci riskovat spečení kontaktů (ikdyž 150W je  málo). Jinak by to zvládly i samotné extensiony...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já to risknul a dal na extension napřímo (i z prostorových důvodů). Motory by neměli mít nějaké velké náběhové proudy a spotřeba v provozu je minimální (0,x A).

Snad toho tedy nebudu litovat. Uvidím.


   
ReplyQuote
Felda
(@felda)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 37
 

Mám všech 10 rolet na klasickém extensionu a už 4. rokem vše bez problémů. ......... klep, klep, klep 🙂

Felda


   
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 

Když to tak pročítám, nestačily by místo externích relátek (taky je zvažuji) dát jen trubičkové pojistky s rychlostí F? Při poruše motoru by byl vstup ochráněn.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Určitě můžeš. Jen to budeš muset při poruše měnit (což by ale snad nemělo být často).

Já tam mám na přívodu jistič.

Spékání kontaktů ale hrozí u vysokých proudů. Ty za běžného provozu u těchto motorů nevznikají a při zkratu ti to zase chytí jistič.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

ja by som rad pripojil zaluzie na papoucha a k tomu nejake 230V rele, neviem ale ci je to vhodne/nevhodne


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Na Quida od Papoucha to bez dalších relé ani nejde, relé co je na desce má omezení varistorem a 230V spínat nejde.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Tak já na svých Railduinech, kde by určitě stačily interní relé (5A), používám pro žaluzii vždy jedno externí relé a to tak, že jedním výstupem (polovodičovým - 24V DC) spínám cívku ext. relé pro změnu směru žaluzie a druhým výstupem (relé - 230V AC) spínám silové napětí na kontakty ext. relé, které jde pak na motor.

Důvod je prostý, nechci aby nějakou programovací náhodou došlo k současnému sepnutí obou fází do motoru, tzn. aby v jeden moment neměl jet motor žaluzie nahoru i dolu...

Asi takhle nějak:

15

   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

@Sedtronic - respekt

kazdy den zistujem ze som uplny amater a aj ked mam celkom dobry prehlad o technologiach a som schopny si prakticky vyriesit relativne dost veci, tak sa mam strasne moc co ucit aby som dotiahol dom do funkcneho stavu...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

A víte co je na tom nejzvláštnější? Když "programujete resp. nastavujete" žaluziové motory od určitých výrobců, tak dolní poloha se určuje tak, že se v daný okamžik přivede napětí na oba vodiče současně. Tedy připojíte fázi na vodič Up i Down.

To jen tak na okraj, z vlastní zkušenosti 🙂 


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Jasný, ono se nic neděje, pokud fáze bude na obou vodičích najednou jen chvíli, ale já vím, co dokáže udělat mechanika nebo stator motoru, když to bude trvat delší dobu - od rozvibrování a uvolnění spojky motoru až po vyhřátí vinutí - dle výrobce. Prostě jistota je jistota 😉


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Rozumím 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

To nastavování horních a dolních poloh sepnutím obou fází má třeba Somfy. Zrovna nedávno jsem to zjistil, když jsem hledal zapojení kabelů od motoru 🙂


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jinak tady jsou další varianty blokovani:

http://www.loxwiki.eu/display/LOX/Koppelrelais+und+Verriegelung

Podle me se tech par korun navíc za rele urcite vyplati


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: