X
Forum

Forum

Loxone integrace ex...
 
Notifications
Clear all

Loxone integrace externích automatizačních služeb

21 Posts
10 Users
3 Likes
3,993 Views
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
Topic starter  

Na začátek disclaimer ... pokud je náhodou tenhle topic mimo, tak mi prosím napište a já ho máznu.

Při vymýšlení logiky pro loxone automatizaci jsem jen tak googloval ve stylu "best home automation tips" apod. Mimo jiné jsem kdesi narazil na claim, že home automation dnes musí být bezpodmínečně schopen integrace s IFTTT. Již letmý pohled na seznam vstupních a výstupních kanálů ifttt a jiných podobných služeb či aplikací (konktrétně např. automate - bloky zde) prozrazuje, že řada automatizačních tásků by s jejich pomocí šla vyřešit velmi kulantně. Možná blbě hledám, ale překvapuje mě, že jsem se o podobných věcech na tomto fóru zatím nic nedočetl. Každopádně dobrou zprávou je, že ifttt a loxone integrovat lze:

ifttt->loxone: if <něco> then Webhooks/make a web request

loxone->ifttt: viz popis zde ... pokud správně chápu tak je třeba loxberry

 

Zajímáte se o to někdo?

Konkrétní příklad ... chci automaticky otevírat příjezdovou bránu, ale žádný klikání, tlačítka, NFC nebo tak. Představuju si to laicky: když je můj telefon přihlášenej na BTSku XYZ (jsem blízko domova) a projel jsem konkrétní GPS pozicí (začátek obce) a následně jsem do x sekund dorazil na začátek naší ulice (150m od baráku), tak si otevřu bránu, aby už byla dokořán, když k ní přijedu. Pěší branka ... analogická situace.

Podobně chci třeba elektomechanický zámek otevíranej bez potřeby uživatelského vstupu a s předstihem ... čekat 1500ms než se ten neskutečně drahej krám odemkne, to bych asi fakt nevydržel. Systém musí taky bejt schopnej poznat, na který straně dveří stojím (aby se neodemkly, když přijdu ke dveřím, za kterejma stojí někdo cizí). Co třeba něco z tohohle?


   
Quote
(@ondra_o)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

Zkoušel jsem pár aplikací, ale všechno značně nepřesné (plus mínus 50 metrů, někdy méně, někdy více). Úspěšnost cca 70%. Dokáže si to představit na režim topení, kde je to de facto jedno, ale ne na garáž nebo dveře 🙁


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

Urcite neni tema mimo, ale za sebe bych to nikdy takto neresil. Tady duvody proc:

- IFTT je cloudova sluzba mimo mou kontrolu. Neovlivnim vypadky, zruseni sluzby atd.

- IFTT by muselo mit pristup do meho Loxonu, lze zneuzit lidma pocinaje z IFTT a konce lidma co se tam nabouraji

- Kvuli IFTT bych musel vystavit porty na webhooks do internetu (pochybuju, ze IFTT podporuje VPN), takze tim davas napospas cely svuj Loxone

- IFTT jako sluzba je tragicka, nevim jestli si to nekdy zkousel, ale i blbe ztlumovani telefonu na noc nefunguje vzdy 100%, obcas zapomene ztlumit, obcas rano dat nahlas

- Automatizace pomoci IFTT+GPS je nepresna, jak pise @ondra_o. Dvere se ti budou otvirat kdyz pojedes jen kolem vesnice ale ne domu, nebo te to cestou domu neprepne na tvou BTS ale nejakou vedlejsi a naopak to nepojede.

- Zabezpeceni diky IFTT+GPS je taky spatne. Staci ti ukrast mobil a dostanou se ti vsude

 

Abych jen nerikal co nejde, tak ja to mam vymysleno nasledovne:

Otevirat branu budu prozvonenim z auta, protoze token k brane reaguje prilis pozde. Na to staci gps modul + arduino + nodered, ze ktereho pak jde signal do Loxonu (pres zabezpecenou LAN).

Otevirat branku budu pres NFC/Otisk prstu/...., stejne tak vchodove dvere. Tam uz nepotrebuju mit otevreneo 100m dopredu, staci dotyk prstem a je otevreno. Zaroven nemusim resit otevreni nekomu jinemu (pokud nechci, pokud chci, tak pres LoxApp + VPN otevrit na dalku)


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
Topic starter  

Díky za postřehy ... jak vidíte, v nyní v přípravné fázi ty věci řeším/projektuji pouze teoreticky, bez testování či zkušeností s konkrétními službami ... i proto jsem se založením threadu váhal. Každopádně díky za informace a zasazení do praktického kontextu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

v pohode. ono tyhle napady sme meli asi vsichni, ale kdyz se to zacne domyslet, tak pak vyvstane rada omezeni/problemu.

Samozrejme jsou lide, co si otevrou loxone primo do internetu na http (protoze https loxone nema) a prijde jim to ok (protoze to loxone tak jeste donedavna prezentoval). Bohuzel, v dnesni dobe uz internet neni uplne bezpecne misto, aby se tam takovehle ptakoviny daly delat.


   
ReplyQuote
Sedtronic
(@sedtronic)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 61
 

Přesně jak sepsal L. Otestoval jsem si aplikaci Automate pro Android - např. automat. odalarmování domu dle toho, jak se můj telefon, přesouvá podél tří BTS při cestě domů, které míjím vždy stejně - ono to sice funguje řekněme na 90%, ale míra rizika ohrožení bezpečnosti Loxone mnohonásobně převýší tu užitnou hodnotu .. takže tyhle funkce jsem zavrhl, byť fungují..


   
Stingray reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Chtěl jsem to řešit na "lokální" úrovni pomocí přihlášení telefonu do sítě (wifi). Jenže jsem zjistil že k tomu co bych potřeboval je to vlastně nepoužitelné, protože se wifi při odchodu automaticky vypíná. 

Co se týče řešení pomocí cloudu - to zatím považuji za zapovězené. Podle mně je zatím nutné udržet vše pod domácí izolovanou pokličkou 🙂


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

@L - mozem sa opytat ako sa da vyriesit prezvonenie loxone na otvorenie brany? Co na to budem potrebovat? 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3069
 

Jak jsem psal, nejake arduino (wemos D1) a gsm modul. Jeste to nemam hotove, takze blizsi navod/zkusenost nemam. Kdyz mrknes do meho ali-listu, tak tam uz ty gsm/wemosy jsou.

https://www.vodnici.net/2017/08/aliexpress-monster-list-srpen-2017/


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Relativně bezpečné řešení by snad byla integrace podobných služeb přes nějakého prostředníka. Něco, čemu Loxone předá podnět a to ho předá na IFTTT. A opačně, když IFTTT pošle tomuto prostředníku konkrétní požadavek, tak ten se pošle na Loxone. Ať už MQTT nebo jen nějaký REST. A samozřejmě pouze cíleně publikovat a přijímat explicitní vstupy/výstupy a ne vytvořit nějak 1:1 gateway k celému Loxone.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

A samozřejmě tím neřešit alarm a podobné, ale pouze třeba rozsvícení příjezdových světel, atd.


   
ReplyQuote
(@danielcada)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 31
 

Neřešil někdo ovládání, nebo konkrétně přijem stavu provozu nějaké pračky/sušičky připojitelně wifi nebo ethernetem k internetu? Jde mi o uzavření hlavního přívodu vody při zapnutí alarmu, ovšem až po ukončení pracího programu. K tomu potřebuji nějakým dotazem zjistit, že pračka čeká na zpožděné spuštění nebo zrovna pere. Řešit to měřičem aktualní spotřeby elektřiny mi připadá amatérské. 

 

Nenapadá někoho něco?

 

 


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

Ahoj,

ze jsem momentalne mezi nema co se tyce aplikace a ven prez http  ale neexistuje neco na iPhone ze kdyz otevru aplikaci Loxone tak se mi automaticky pripoji na vpn iPhone?

Jde mi o to ze se mi nechce vzdy manualne kikat pripojit vpn a pak otvirat app.

Men by to moan ani tak moc nevadilo ale jinym v rodine ano,


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

@sundevil

Ahoj,

mám docela problém Ti rozumět, ale jestli je to o automatickým připojování VPN, tak to by zrovna iPhone (na rozdíl od Androida bohužel) měl umět přímo.

A.

 

P.S.: https://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=de&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.loxwiki.eu%2Fdisplay%2FLOX%2FVPN%2Bon-demand


   
ReplyQuote
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

No prvave jsem na to nikde neprisel.

Kdyz chci ovetrit app loxone tak musim do nastaveni kliknout aby se vytvorilo vpn a pak otevrit app loxone.  Chtel bych otevrit app loxone a ta pozna ze ji otevru a automaticky aby se pripojil telefon na vpn.

Ted je tam proste 1 krok na vic a to men stve.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: