Forum

Forum

Řízení oběhového če...
 
Notifications
Clear all

Řízení oběhového čerpadlo pro cirkulaci TUV

55 Posts
19 Users
4 Likes
15.1 K Views
 pa4k
(@pa4k)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 23
 

Super chalani vdaka ?.

Ja to mam troska zlozitejsie , kedze zenu mam na materskej a oni su doma vkuse. Zatial tocim cerpadlo od 6-22 vkuse. Ovlada ho zatial viessman kotol, skusal som zmenit zeby ho pretacalo 2x za hodinu  a podobne ale stavalo sa ze sme trafili okno a voda bola studena. Premyslam nad tou pritomnostou v kupelni v kuchyni, len otazka je ci naozaj za tu chvilu co tam clovek vojde sa dokaze  voda otocit.hmm.

Vdaka ten alarm a ked nie sme doma tam urcite dam, akurat mam este pocit ze tym ze to cirkuluje vkuse mi to aj vybija akumulacnu nadobu.Mozno by stacilo tocit kym sa nevrati rpriboizne rovnaka teplota ale zas netusim aka teplota je v trubke na druhom konci....


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Ahoj,

taky sem přemýšlel jak vyřešit to, že v koupelně čekám "dlouho" (ještě změřím kolik) než mi doteče teplá voda.

Nejčastější scénáře použití - v koupelně:

Potřebuju umýt dítěti zadek - držím ho nad umyvadlem a čekám než doteče teplá voda...

Chci si umýt ruce/obličej

 

Po přečtení tohohle vlákna sem se utvdil v tom, že to nemá smysl.

Jediné řešení, které vidím je malej průtokáč, kterej mi dodá teplou vodu okamžitě = odstraní čekání.

 

V kuchyni nemám dokonce teplou vodu dotaenou vůbec, ale je tam bojler pod linkou na 5l a bohatě to stačí.

 

Výhody tohodle řešení

- žádné složité systémy, jako je spínání čerpadel, honění vody (jak chcete honit někde vodu, když je okruh "uzavřený" a tudíž tam voda neteče?) ... tzn nemá se co pokazit 😉

- žádné náklady (varianta nedělat nic)

- úspora času - hledáním řešení a realizací. Dá se to pak dát do porovnání s tím, jak dlouho čekáte než vám doteče teplá voda a z toho zjistit kolik let bude trvat než se to n času "vrátí".


   
Richard reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@siebencz O tom prutokaci / mrnavym boileru jsme taky premysleli presne z tohodle duvodu. Zatim jsem to vic neresil, takze se chci zeptat. Jake jsou cca naklady?

Kdyz je to prutokac, zere to jen kdyz to proteka. Kolik to cca zere? Treba na minutu prutoku vody?

A kdyz je to 5l boiler, tak jak casto se musi nahrivat za predpokladu, ze by se voda neodpoustela? Kolik je ztratova spotreba a kolik pak cca spotreba energie treba na 1l teple vody?

Mame to totiz mame presne stejne. Ackoli jsou trubky v prostredni vrstve polystyrenu v podlaze, stejne je voda studena. A nez dotece do dolni koupelny, je to treba 10-15sec podle mne (nemeril jsem). Takze se mejeme ve studene a presne ten problem s detskym zadkem a nebo spinavym psem resime taky.

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Cirkulace je jednoduchá, ke kohoutku na teplou vodu ti vedou prakticky dvě souběžné trubky kde právě cirkuluje teplá, není to nic složitého, ani náročného. Čerpadlo stojí pár tisíc a narozdíl od tvého zapojení si můžu ve svém domě vodu ohřívat například krbem/soláry.

Pokud použiju tvé zapojení na můj dům, musel bych vodu ohřívat pouze elektrikou ve 3 malých bojlerech +  x průtokáčů, což je dle mě daleko složitější. Nehledě na poruchovost. Klidně se vsadím že ten bojler chcípne dřív než to čerpadlo a levné teda vůbec nejsou. Pak je tady další fakt že průtokáč už nikdy (měl jsem v bytě 13kW velký průtokáč a proud vody byl prostě slabý, potrubí bylo nové).

Edit pro L: S jednofázovým průtokáčem (někde jsem viděl integrovaný v baterii) počítej celých 3600W, hřeje jen když protejká voda a s dost sníženým průtokem vody. "Velké" třífázové průtokáče jsou od 12kW nahoru. Vodu ohřát o 30°C za pár vteřin chce totiž "koule". Malé bojlery mají 1-2kW, izolace je tam pár cm, když v práci sáhnu na plastový kryt 20l bojleru tak je studený, tzn že tepelné ztráty tam budou, ale minimální. Víc asi z katalogu... PS: Velké, levné 120-160l bojlery Dražice mají ztráty tuším okolo 100W.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Urcite je lepsi mit ty dve trubky, ale to jsme podcenili. Do dalsiho baraku uz rozhodne okruh. Presne jak rikas, da se pak voda ohrivat vice zpusoby.

Ty spotreby jsou teda dost sileny. Je sice fakt, ze to hreje jen chvilku, ale budou na to potreba jistice a budou tam priserne narazy. Asi zustanu u odpousteni ;-(


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Pokud už je dům hotový a nevyhovuje teplota vody, tak bych šel cestou toho malýho bojleru 🙂 1-2kW není moc a funguje to podle mě líp než průtokáč. Zůstane zachován průtok a pokud poteče voda déle tak už se bojler doplní teplou vodou z "centrálního" bojleru, tzn že v tenhle moment nebude muset ani natápět.

Jedinou nevýhodu vidim v tom teple, které ty cirkulační trubky vyzáří, musí se opravdu dobře izolovat.


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 

Ahoj,

Pokud máš možnost to zakomponovat do stavby, tak to je určitě lepší řešení jak přídavný malý bojler... Asi máš něco takového, že?

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/rozvody-teple-vody-se-systemem-trubka-v-trubce/

Mě tvrdili, že v koupelně mi poteče voda hned...bohužel je realita jiná.

Kdybych to věděl, tak tam taky řeším ten "příhřev". Otázka je jestli se to vyplatí, to ale nejsem schopen spočítat.

 

Každopádně pokud to máš tak jak jsi psal, tak aby to mělo smysl, tak by to mělo jet od cca ~5:00 (aby to nahřálo vodu pro první ranní ptáčata) do ~22:00, kdy se sprchují poslední členové rodiny. Dokud budeš mít doma ženu s dítětem, tak je potřeba teplé vody nevyzpytatelná a nedá se na to napsat scénář, který bude ideální.

Jak pak půjde čas, dá se to upravit na dobu, kdy je někdo doma a kdy není (děti ve škole,...).

Napojovat to na pohybová čidla je IMHO nesmysl, protože než to "nahřeje" tu vodu, tak už stejně stojíš u kohoutku a čekáš než doteče teplá voda == nemá to ten kýžený efekt == je to k ničemu.

 

@L: Průtokáč nemáme. Máme jen v kuchyni 5l bojler. Po otočení kohoutkem teče prakticky okamžitě teplá voda, protože je mezi bojlerem a výstupem cca 1m hadice.

Kolik žere energie změřím - dám si tam měřák a budu to měsíc sledovat.

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já to znám jen klasicky, tzn trubka k baterii s teplou vodou, u baterie Téčko a zpět do bojleru/aku nádrže. Oproti tomu systému co jsi postoval to má jednu výhodu a to tu že při sepnutí čerpadla ti odchozí studená voda z trubky neochlazuje tu nově příchozí teplou a podle mě by "ohřátí" vody mělo být o dost rychlejší, než tímto systémemco jsi postnul. Pokud se nemýlím tak by na "zpátečce" do bojleru měla být také zpětná klapka. Jinak jak říkáš, upravovat se to dá a při dobré izolaci trubek ani ztráty nebudou tak velké, ale těžko soudit a počítat ještě těžší 😀 A jasně, musí to jet pořád kdy je to žádoucí, jinak je to k ničemu.


   
ReplyQuote
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 
 

Já to znám jen klasicky, tzn trubka k baterii s teplou vodou, u baterie Téčko a zpět do bojleru/aku nádrže. Oproti tomu systému co jsi postoval to má jednu výhodu a to tu že při sepnutí čerpadla ti odchozí studená voda z trubky neochlazuje tu nově příchozí teplou a podle mě by "ohřátí" vody mělo být o dost rychlejší, než tímto systémemco jsi postnul. Pokud se nemýlím tak by na "zpátečce" do bojleru měla být také zpětná klapka. Jinak jak říkáš, upravovat se to dá a při dobré izolaci trubek ani ztráty nebudou tak velké, ale těžko soudit a počítat ještě těžší 😀 A jasně, musí to jet pořád kdy je to žádoucí, jinak je to k ničemu.

Ano je to presne tak ako si to popisal. Ja som si vodu robil sam a kedze som chcel, aby po otvoreni kohutika isla tepla voda najskor, ako je mozne daval som tcka co najblizsie k baterii, aby som mal co mozno najmensi kus studenej vody od tcka.  Ako cirkulacne cerpadlo mame grundfos ktore ma vlastnu “inteligenciu” podla manualnu si urobi same plan pustenia teplej vody a tusim 10min pred priemernym vyuzivanim a 10 min po priemernom vyuzivani teplej vody same spusti cirkulaciu. Ma rezim dovolenky,ak sa prestane vyuzvat tepla voda prepne sa do dovolenkoveho rezimu, ma aj snimac teploty, ked sa spusti rezim dezinfekcie bojlera spusti sa aj cirkulacia, aby dezinfikovalo aj potrubie. Ked sme riesili cirkulacne cerpadlo hladal som take, ktore by malo svoju inteligenciu, ale dalo by sa aj manualne aktivovat, nenasiel som take. Chcel som to prepojit so senzorom pritomnosti ak by napr zena v noci vstala k malej ihned by spustilo cerpadlo... atd. Dnes viem ze by to, asi bolo zbytocne, lebo vzdy ked otvorim kohutik skoro ihned ide tepla voda. Otazka je ako je to ekonomicke, ale to som zatial neskumal, komfort vyhrava 🙂

9071B4D8 7CD5 4E11 B664 EE409A31042F
AD93C5EB CBEB 4BEE 8531 35C92D871887

   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

Panove,

trocha dat a dva grafy.

Kdyz, jsme prekopavali barak strasne jsem obehovku pro TUV moc chtel 🙂

Rikal jsem si ze za tech par watu cerpadla to stoji.

Loni pri zimni dovolene jsem zjistil, ze pri konstantnim behu to vcelku dost vychlazuje bojler tak jsem to vypnul (nikdo si toho moc nevsimnul 🙂 dve koupelny jedna v prizemi druha v 1. patre, kuchyn v prizemi, bojler ve sklepe vytapeny plynovym kotlem (btw. toto reseni mam moc rad neb nikdy nedojde tepla voda, kotel ten bojler natopi z 0 za cca 40 minut)

Odlozil jsem to do doby nez budou PIR, az byly PIR tak nebyl cas 🙂

Shodou okolnosti jsem se dokopal to zprovoznit minuly tyden.

Ve finale po predchozich experimentech jsem rozhodl honit vodu 3 minuty a nechat v klidu 16 minut pokud je potreba cirkulovat. Cirkulace se ridi obecnou pritomnosti v dome (zatim)

Sami si udeljte obrazek jeden graf ukazuje teplotu v bojleru (uprostred), druhy sepnuti obehovky ve stejnem casovem useku. Priznam se ze mnozstvi tepla odvedeneho to cirkulaci je pres  to prerusovane zapinani pomerne velke (alespon soudim ze sklonu tech prubehu). Z uzivatelu si toho nikdo nevsiml :):):)teda aspon mi nerekl. Je pravda ze tepla voda tece rychleji, ale nemame uz male deti, takze zadky neresim 🙂

Bez obehovky byla spotreba plynu na teplou vodu mezi 1-1.5 m3 denne.

S obehovkou budu vedet po zime az se nebude topit ted se to blbe selektuje co je voda  a co topeni 🙂

Priznam se ze me trochu nadseni z obehovky preslo ....ale co uz dneska vim ze to neni o watech do cerpadla ....

Souhlasim s nazorem ze ridit to nejak super inteligentne prakticky nejde, leda chip do hlavy a cist za jak dlouho kdo pujde do koupelny nebo ke drezu 🙂

 

02JVAshot000389
02JVAshot000390

   
ReplyQuote
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 

Dostat to do grafov by bolo fajn.

- jedno cidlo do bojlera

- jedno cidlo na vykurovaciu vetvu bojlera (aby som vedel kedy sa 3 cestny ventil prepol a kotol zacal kurit vodu nie podlahu)

Nasledne ukladat a grafovat spotrebu plynu na ohrev vody. (dufam ze sa to bude dat nastavit grafovanie plynu na ohrev vody len vtedy ked teplota vody na vstupe zacne stupat oproti teplote vody v bojleri)

nasledne vypnut na tyzden cirkulaciu a uvidime rozdiel.

Problem momentalne vidim v tom ze mi este nechodi cidlo na odpocet stavu plynomera 🙁


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja som po vodarovi chcel, aby mi tam dal nejake vykonne cerpadlo, ktore ked zopnem tak tu vodu otoci relativne rychlo. Mam v plane to spinat pohybovymi cidlami. Blbe je, ze tie cidla este nemam a vodar mi tam kkt dal 4W cerpadlo pre obeh TUV (takze mu to trva skoro 2 min nez tepla voda dojde do zapadnej kupelne). Na jar prerabam vodu v TM, dam tam rovno na skus nejake silne cerpadlo a zmeriam kolko sec mu bude trvat tu vodu dotlacit. Nonstop to bezat nenecham, tie straty na trubkach su podla mna obrovske.


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

@Marsl je treba si dat pozor kde das ty teplomery na trubky, protoze ty medene dobre vedou a ta trubka je spolecna z kotle pro stoupacku topeni alespon u mne....ale myslenka to neni spatna asi to zkusim udelat (mam vsechna cidla, kter zminujes - graf stoupacky bojleru viz nize, asi to nebude uplne presne (musis nejak detekovat konec topeni) ale asi to pujde)

mimochodem muj kotel umi zobrazovat na tom panylku co k nemu je kolik protopil do topeni a kolik do vody ale neda se to vycitat takze jedine rucne zapisovat

@msk - budes li kopat zakopej na nejvzdalenejsi misto na tu trubku teplomer (ja tam nemam kabel, a je to pod sadrosem tak semi do toho zatim nechtelo i kdyz o tom uvazuju ciste ze zvedavosti) povazuju to aspon zatim za nejlepsi reseni (pominu-li cipy v hlave), samotneho by me zajimalo jak by se potom nastavil pomer bezi/nebezi)

02JVAshot000392

   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

K lokálnímu zdroji teplé vody. Pokud jsou rozvody od centrální přípravy teplé vody opravdu dlouhé, je to lepší řešení. Ve velkých administrativních budovách se to takto také většinou řeší. 5 nebo 10 L bojler pod dřezem a je to. Co jsem ale od faciliťáků vyslechl, tak se bojlery měnily celkem často: interval výměny cca 6-10 let. K průtokové přípravě teplé vody je nutné cca 24 kW - tedy aby se člověk celkem v pohodě osprchoval. Proto taky většina kombinovaných plynových kotlů má cca tento výkon, aby zvládlo průtočnou přípravu teplé vody. Takže je jasné, že 12 kW průtokáč bude mít malý průtok, nebo teplota nebude dostatečná.

K legionelle: kdysi jsem objevil baterii, která měla připojení taky na cirkulační potrubí, takže docházelo k dohřívání vody přímo v ní, což má pozitivní důsledky. Teď se mi ji ale nepodařilo najít.

Obecně by měl být objekt navržen tak, aby místnosti s teplou vodou byly u sebe a co nejblíže zdroji teplé vody. Je to krásná poučka, v praxi ale někdy nejde splnit.

Doplním, že kromě cirkulace existuje ještě jedna možnost: elektrické topné kabely na potrubí teplé vody: http://www.raychempodlahovetopeni.cz/udrzeni-teploty-teple-uzitkove-vody

Samozřejmě pokud bude někdo počítat ekonomiku při levném zrdoji tepla, nebude to vycházet. Pokud ale ohříváte teplou vodu elektricky v bojleru, je to už přijatelnější řešení. Velká tloušťka izolace je podmínkou.


   
ReplyQuote
(@dusan)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

@dusanmsk Na ty silny cerpadla pozor, PPR potrubi sice snese i 10bar, ale bateriim to dobre nedela.. kdyz cerpadlo sepne a bude hodne vykonne, tak vznikne raz do ventilu baterie. Je to podobne jako z vodovodniho radu, kde se instaluje kompenzator tlaku, prave z tohoto duvodu..


   
ReplyQuote
Page 2 / 4
Share: