X
Forum

Forum

Měření spotřeby bez...
 
Notifications
Clear all

Měření spotřeby bez elektroměru

17 Posts
5 Users
0 Likes
4,765 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Navazuji na komentáře pod článkem :  https://www.vodnici.net/2017/02/elektromerovy-raj-dil-druhy/#comments

Pokud potřebuješ orientačně měřit spotřebovanou energii u odporové zátěže, což je v mém případě bojler, dá se to udělat tak, že když znám výkon, nebo si ho spočítám podle odporu, stačí pak vytvořit konstantu v loxone a tu připojit na vstup P bloku elektroměru. 

Do doby než budu mít čas na to abych zapojil opravdový elektroměr, to bohatě stačí.

Screenshot 2017 05 29 10.33.08

   
Quote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Jestli jsem ale dobře pochopil dokumentaci, tak mereni spotreby pouze skrz vstup P se ti ukaze jen ve vizualizaci ne? A dal s tim pak nejde nijak pracovat - ale přiznávám nezkousel jsem 🙂

Proto tam mam ten generator impulzu.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No nevím co znamená "dále pracovat". Já to používám pro info o spotřebě atd. Samozřejmě že ve vizualizaci.

Screenshot 2017 05 29 12.19.31
Screenshot 2017 05 29 12.18.58
Screenshot 2017 05 29 12.19.11

   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@koldavideo

potřeboval bych měřit spotřebu (proud) nepřímou metodou, tak abych senzor mohl napojit rovnou na analogový vstup miniserveru, nemáš vyzkoušené nějaké podobné řešení jako je to ten multi modbus "elektroměr" s proudovými trafy?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

S touto myšlenkou jsem také koketoval ale nikdy jsem se k tomu nedostal. Jednodušší pro mně byl ten 8-mi kanálový elektroměr přes Modbus.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Tohle je fajn, ale jak děláme ty autonabíječky, tak už protlačit do té instalace miniserver je cenově záhul, neumím si představit tam dávat další komponenty a k tomu ještě extension za raketu. 

Máme teď spoustu poptávek na dobíjení vozidel, jen když vyrábí FVE, aby se tlačil přebytek do elektromobilu.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Aha takže ty navíc potřebuješ měřit proud na tom sekundárním okruhu, tedy předpokládám 12VDC nebo 24VDC ? 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Aha omlouvám se, přehlédl jsem ten elektromobil. Takže se nejedná o nabíjení "klasické" autobaterie. U FVE by asi bylo nejlepší využít přímo informaci z měniče ne?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Mimochodem já to budu potřebovat časem také. Předpokládám ale, že použiji měnič Victron, který umí Modbus TCP, takže není pak potřeba nic dalšího. Pokud nedostaneš tu informaci z měniče, tak je asi nejlevnější to řešení za 50USD. Máš tam 8 kanálů, takže můžeš měřit veškeré výstupy z FVE. Podle mně většinou na FVE mají jeden výstup trvale napájený a pak dva nebo tři výstupy přepínatelné (tedy přebytky). Ono se tohle dá řešit pouze tím měničem u kterého se dá vše nastavit. Pak potřebuješ jen stykač, který bude spínat nabíjení elektromobilu. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Potřebuji měřit proud, který vyrábí FVE (typů je destíky, hledám uni řešení), proto je proudové trafo pro mě ideál. Na základě proudu, který teče z FVE do sítě, chci řídit proud do nabíječky EV. Běžná situace je, že se nesmí zasáhnout do instalace FVE, protože zelený výkup, dotace a podobně. 

S FVE nemám žádné zkušenosti, mohl bych normálně za měnič FVE dát klasickej impulzní elektroměr, pokud mi to daná instalace dovolí?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

To nevím. U nás to funguje tak, že si tohle řídí sama FV. Mohl bych Ti dát kontak na člověka co je dělá. Byli jsme za ním v létě na akci "pivo na Rusavě". 

Ono se docela dobře může stát to, že se logika loxone s logikou FV budou negovat. Proto je podle mně lepší, řešit přímo na úrovni ovládání měniče. Ovládání měniče nemá z datacemi nic společného. FV toto přímo dělá, že přebytky posílá např. do ohřevu vody - tedy spíná relé bojleru. Jedno je ale fakt, že pokud náš na všechny výstupy z FV proudové trafa, monitoruješ tím její činnost a jsi schopen dělat ON/OFF pro nabíjení auta. Nevím, ale myslím si, že i to nabíjení elektromobilu nepůjde dělat jen pomocí fce On/Off. Určitě bude nutné ošetřit i nějaké minimální časy sepnutí atd... Ty nabíječky jsou určit 3F, takže i ta FVE musí být 3F. 

Já to budu řešit v přímé součinnosti Loxone-Victron. Přebytky půjdou do nabíjení nebo ohřevu vody. Budu to mít ale jednodušší v tom, že FVE bude 3-fázová a baterie 12x  Pylontech 2,4kW


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@koldavideo

Konečně jsi pochopil, že 3F FVE bude pro tebe lepší? Mně to furt hlava nebrala, proč chceš 1F.

@cybermole

Řešíš nabíjení EV v rodinném domě, nebo na veřejném místě? Protože je potřeba vědět, zda stavíš 1F nebo 3F nabíjení. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Mám tu instalaci, kde je FVE připojeno normálně 1F do vnitřního rozvodu domu.

Moje myšlenka je, že když dám elektroměr/proudové trafo na kabel, který z FVE vede, tak následně budu pomocí 0-10V (resp. 0-5V) řídit proud do auta, řízení je možné dělat od min. 6A. Naprogramoval bych si pak režimy, nabíjet jen když FVE dává víc jak 6A, Nabíjet 6A + přidávat, co vyrobí FVE, atd.

3F FVE na přímé dobíjení je problém, právě kvůli normě, která dovoluje min, 6A a i tomu, že v domácnosti skoro vždy je nabíječka 1F 16/32A max. Musel bych pak slučovat 3F do 1F, ne že by to nešlo, ale jsou to další nemalé investice.

Pokud má FVE baterie, tak je to zase něco jiného.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Něco takového bych chtěl použít s připojením na analog v loxone.

http://denkovi.com/split-core-current-transformer-with-0-5v-dc-output


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

@cybermole - nejprve bych mrknul na parametry té nabíječky. Myslím ale že jsou téměř vždy 3 fázové, aby to mělo smysl.

@kobra23 - Já budu mít doma 1F FVE a na stavbu kterou plánuji na příští rok by měla být 3F. Těch důvodů proč 3F je více. Doma mi bude stačit 1F i z důvodu, že bych chtěl konečně také dostat nějakou kačku z dotací.  Ta 3 fázová bude zřejmě bez jakýchkoli dotací a bohužel i celá stavba.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: