Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

398 Posts
55 Users
38 Likes
83.2 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vysvetli mi niekto preco su niektore ssr rele velke ako mikrovlnka a maju chladic na pol rozvadzacu a niektore su male krabicky s triakom ako to co poslal Petr?


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

diky, zajimave reseni.. zjistim vice


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @_petr_

Tady jsou průmyslová relé, která jako příslušenství mají i držák na DIN lištu.

obrazek

Jenže tyto s chladičem lezou taky z rozvaděče. A ani se nevlezou do štěrbiny v krycí desce. 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

a mas nejake jine reseni ?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@kobra23 Zrovna jsem chtěl napsat, že se je potřeba podívat, jaké chlazení bude relé potřebovat pro pořadované zatížení.

 

Jinak pro bojler, tedy odporovou zátěž bych se nebál použít relé. (Jen můj názor)


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Takto to leze z rozvaděče a vzadu vidět poměr k jističüm. Nehledě na to, že ty přívodní vodiče taky vadí.

7BC4BD7E BABD 42D1 84E4 00BD2ED5F886
AE65D1D9 3C78 46CC 9885 482DF33CD8BE

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @bery

Aha, to mi nepřišlo že jsou tak vysoký. Pak asi jedině nějakou čínu.
Ještě mě napadlo spojit kontakty paralelně od obyčejnýho relé do patice, ty cvakaj relativně potichu a proudově by to mělo vyhovět. Záleží na patici.
https://www.tme.eu/cz/details/rxm4ab2p7/elektromagneticka-rele-prumyslova/schneider-electric/?brutto=1&gclid=CjwKCAiAu8SABhAxEiwAsodSZHByeCmMP7xG16jJIpmUfUQrATOamWBD8oGyCzG1Gz7BlhqpWa5RchoCM6MQAvD_BwE

Nemůžeš spojovat na relé dva kontakty a myslet si, že je to ok.

Takže pokud máš 2 polové relé a každý pól je 8A, tak to dohromady nesmíš dát v domnění, že jsi z toho udělal 16A.

Zde platí Kirchhoffovy zákon. Takže jedním pólem může téct 15A a druhým 1A a to relé to nepřežije.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @vary

a mas nejake jine reseni ?

Finder dělá 16A relé i s aretací a skoro ho není slyšet.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

mas prosim nejaky link, presny typ ?


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

OEZ RPI-16-001-X230-SC


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@kobra - aha, ja som z fotiek vzdy myslel, ze su tie ssr tak polovicne 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @vary

mas prosim nejaky link, presny typ ?

Finder řada 46.61

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @dusanmsk

@kobra - aha, ja som z fotiek vzdy myslel, ze su tie ssr tak polovicne 🙂

Samotné SSR není až tak velké. Ale ten chladič je objemově tak 2,5x větší než to SSR.

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23

Takže když vezmu nové relé se dvěma kontakty pro 8A tak mi chceš říct že se odpor jednotlivých kontaktů/svorek může lišit 16x? To snad ne, že ne 😀 Takže ano, v teoretické rovině to možná není oukej, protože výrobce za toto neručí. V reálném světě mi to funguje ve spoustě instalací kde se pohybuji prakticky každý druhý den. Pro mne je podstatný proud přes patici, který je napsaný v katalogovém listě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

@bery

Prostě to je tak jak jsem napsal.

Relé 2x8A i když dáš do patice 16A, která má spojené kontakty obou pólů, tak nesmíš tím relátkem posílat více jak 8A.

Je to důsledek toho, že to dvoupolové relé nikdy nesepne oba kontakty současně a jsou tam milisekundy rozdílu, které podle Kirchhoffova zákona způsobí, že při zátěži 16A může jedním polem téct proud 15A a druhým 1A. Ten pól, který bude rychlejší a sepne dříve může vzít proud tomu druhému pólu. A pokud to relé má kontakty na 8A, tak ten jeden kontakt se odporoučí.

A že ti to někde funguje, neznamená, že je to dobře. Zavolej si nějakému výrobci dvoupolových relátek a nech si to vysvětlit pokud to ode mě je nesrozumitelné.


   
ReplyQuote
Page 18 / 27
Share: