X
Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

402 Posts
56 Users
39 Likes
83.7 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

kobra23 ma pravdu, ono to fungovat bude, ale je to spatne reseni... teplotne to ty ms vydrzi, ale zadnej vyrobce to neposveti


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kobra23

Pokud se opravdu bavíme o tom že některý z kontaktů sepne o milisekundy dřív/později než ten druhý....

Tvrdíš mi tedy že žádné relé vlastně není připravené pro "inrush" proud? Byť jen pouze dvojnásobek povoleného proudu přes jeden kontakt? Vím že se vyrábí speciální inrush relé, ale ty mají maximální inrush třeba 16x větší než nominální. Ale to co tvrdíš ty naprosto popírá veškerou výzbroj průmyslových rozváděčů.

A ikdyby nebylo, myslíš si že oteplení toho jednoho kontaktu během těch pár milisekund bude při pouze dvojnásobném přetížení dostatečné natolik, aby to významným způsobem degradovalo kontakt?

V tomhle případě opravdu voláním výrobci nebudu ztrácet čas, protože zde je odpověď naprosto jasná.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Hele, já ti jen říkám jen co mi říkali technici od výrobců relátek.

Pro mě je co řekne výrobce svaté. Vzhledem k tomu, že případné problémy jdou za mnou a moje pojistka není nekonečná, tak se snažím dodržovat požadavky výrobců.

Jestli to děláš jinak, tak si to tak dělej dále, ale toto fórum čte spousta kutilů a měli by vědět jak se věci mají a proč to nedělat.

Ono to totiž může 100x být ok a po 101 něco vyhoří, protože se sejde více faktorů, více náhod a je průser.


   
Jakub and blaf reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Pro mne zase platí to co říká katalogový list. O ničem takovém co píšeš ty se nikde nepíše a jediné co omezuje využití těch relé je pro mne katalogový list patice, protože tam se jedná o oteplení přívodů k relé.
Takové to "technik říkal", o tom si myslím své.
Revizák vám taky řekne, že víc jak dva dráty pod jednou svorkou být nesmí. Ale ruku na srdce, kdo z nás tvrdí že nikdy nedal pod jistič/chránič 3 vodiče když to bylo nezbytný, tak lže. 🙂 A takových případů je na vyjmenování spousta.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@bery Jen pro zajímavost, ty jsi někde v katalogovém listu našel, že spojením dvou kontaktů můžeš např 8A relé použít pro 16A?


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@_petr_

Samozřejmě že se to tam nepíše.

Není to tam ale zakázáno. Konkrétně na patici pro relé se čtyřmi 6A kontakty se píše zatížitelnost 10A, total load 20A.

Foto například zde:


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: @bery

@kobra23

Pokud se opravdu bavíme o tom že některý z kontaktů sepne o milisekundy dřív/později než ten druhý....

Tvrdíš mi tedy že žádné relé vlastně není připravené pro "inrush" proud? Byť jen pouze dvojnásobek povoleného proudu přes jeden kontakt? Vím že se vyrábí speciální inrush relé, ale ty mají maximální inrush třeba 16x větší než nominální. Ale to co tvrdíš ty naprosto popírá veškerou výzbroj průmyslových rozváděčů.

A ikdyby nebylo, myslíš si že oteplení toho jednoho kontaktu během těch pár milisekund bude při pouze dvojnásobném přetížení dostatečné natolik, aby to významným způsobem degradovalo kontakt?

V tomhle případě opravdu voláním výrobci nebudu ztrácet čas, protože zde je odpověď naprosto jasná.

V rámci 16A okruhu, pokud jede na plno, tak relé v konfiguraci 2x8A odejde výrazně dříve, protože dochází k rychlejšímu narušování napařené vrstvy kontaktní plochy. Dochází k postupné degradaci kontaktů, postupným růstem přechodového odporu až to skončí spečením nebo jiskřením relé, tak jak to mnozí znají s relátek na MS nebo extensionu. Inrush relé se liší buď použitým materiálem slitiny kontaktů a nebo samostatným obvodem s malým SSR, které sepne v nule těsně před dotykem jazýčků.

Jinak pod jistič, jde dát víc vodičů, pokud to výrobce v návodu dovoluje. Ale dát na 2x8A relé jeden 16A obvod je kokotina, i pokud ve specifikaci relé je uveden max. proud při sepnutí nad 16A.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@vary záleží, co přes ně chceš honit, používal jsem teď Eniku s mini chladičem, ale ten ztrátový výkon je poměrně velký. I tak jsem musel improvizovat s DIN lištou, abych to mohl zakrytovat. 

 

image
image

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@cybermole

Vím v čem se liší inrush relé.

Váš názor respektuji, nicméně je nepodložený. Pořád mi nikdo neřekl prokazatelný důvod proč je to kokotina. Tedy kromě "jedna pani povídala".

Znám zapojení kde se používá podobného systému a frčí tam 2kA přes 2x 1kA stykače, které jsou zapojeny paralelně a žádné tyto Vámi popisované jevy se tam nekonají. Životnost je cca 10let běhu 24/7 přičemž ve špičkách, 3 minuty běh/3minuty klid se dokonce překračuje maximální proud stykačů o cca 50-100A. V katalogovém listu taky výrobce nepíše o paralelním řazení, ale používá se to, funguje to.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Je to marný, tady nemá cenu ztrácet čas.


   
Bery reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ja vam do toho nechcem kecat, ale moje patice k rele maju v datasheete napisane 2x8A / 16A pri spojeni svoriek. U datasheetu rele o nejakych specialnych poziadavkach na 16A ani zmienka. Google ale odpoveda na tuto temu "nespojovat, nepomoze to".

Musim pozriet do rozvadzaca ako mi to elektrikar zapojil a ci premostoval alebo nie.

 

 

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@dusanmskto je ale něco jiného než relé se dvěmi kontakty na 8A, protože patice je trvale připojená (nic nespíná) a relé, na které odkazuješ, je na 16 A.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @dusanmsk

Ja vam do toho nechcem kecat, ale moje patice k rele maju v datasheete napisane 2x8A / 16A pri spojeni svoriek. U datasheetu rele o nejakych specialnych poziadavkach na 16A ani zmienka. Google ale odpoveda na tuto temu "nespojovat, nepomoze to".

Musim pozriet do rozvadzaca ako mi to elektrikar zapojil a ci premostoval alebo nie.

 

 

 

Ale vždyť to tam máš napsané. Pokud použijete jednopolové relé na 16A, je nutno přemostit kontakty......


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Pokud to výrobce dovoluje v datasheetu, tak v tom nevidím problém. Co jsem měl teď jednu patici v ruce já, tak tam informace o spojování nebyla. Na stole jsem měl nějaký Weidmuller a ten měl také duální kontakty s pružinovou svorkou a byl možný vodič jen do 1,5mm2. Tam by mě ani nenapadlo to spojovat.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

cybermole co to je presne za typ tech rele ?


   
ReplyQuote
Page 19 / 27
Share: