Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

398 Posts
55 Users
38 Likes
83 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jedna, mozno 2 led ziarovky by nemali byt problem, vacsi pocet na 1 rele bude asi uz nad limit. Rolety by mali byt ok.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: nksh

Ja mam externi rele pro zaluzie zapojene tak, ze nikdy nedojde k situaci kdy se zaroven sepne pojezd nahoru a dolu (u somfy motoru to pak znamena reset dorazu a znovu nastaveni = opruz). Je to mozna zbytecne, ale proc ne. Tolik mista v rozvadeci to zas nezabira.

@nksh Jak to máš prosímtě zapojené? Ať dumám, jak dumám, nic rozumného mne nenapadá.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1501
 

Mě napadá, že přívod k relé jde skrz NC kontaktu relé pro druhý směr. Pak kdyby seplo relé pro druhý směr, tak rozepne sepnutý směr.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Presne tak, zablokuj dve rele elektricky tak, aby nebyla moznost sepnuti obou najednou. Blokujou se takhle (krome jinych blokaci) stykace u rozběhu motoru hvezda/trojuhelnik, pohledej zapojeni na guglu 🙂 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Tak to je geniální. Moc díky.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

EDIT - presun do samostatnej temy https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/output-boardy-by-msk-upozornenie-na-chybu-v-navrhu/

 

Early warning pre ludi co pouzivaju moje ioboardy !!

Prisiel som na chybu v navrhu, ktora moze v pripade zanedbania istenia potencialne sposobit pruser, preto kto pouziva moje dosky, zrevidujte si zapojenie podla nasledovneho textu.

Problem sa tyka vyhradne situacii, ked masterboard a rele su napajane prave jednym 24V zdrojom (coz bude podla mojho skromneho odhadu zhruba tak 100% zapojeni).

Ide o to, ze v pripade, ze nie je pripojena zem do output boardu, tecie zem z output boardu po komunikacnom drate do masterboardu (namiesto napajacim konektorom outputboardu k zdroju).
Ten samozrejme nie je dimenzovany na nejak extra velke prudy a nikto samozrejme nechce, aby mu v rozvadzaci nieco napodobovalo wolframove vlakno ziarovky.

Samozrejme kazdy normalny clovek isti vsetko poistkami (ja mam 500 mA per kazdych 16 rele, cize per jeden board), ale to situaciu zlepsi len trochu, pretoze v hypotetickej situacii, ze:

- je osadeny plny pocet output boardov (8)
- su zopnute vsetky rele na vsetkych boardoch
- kazdy blok rele je v sucte na hranici tych 500 mA

by kazdym komunikacnym dratom tieklo 500 mA (to je este snad v pohode), ale z masterboardu cez GND tecie 4A (plosnak asi v pohode, konektor tiez, ale otazka su privodne vodice pre masterboard kto ake zvolil).

Samozrejme v pripade, ze by niekto vyuzival kapacity outputboardu naplno (500 mA per kanal) by situacia mohla byt trochu dramatickejsia, pretoze 16*0.5 = 8A po komunikacnom kabli a 64A z masterboardu. To je samozrejme scifi v 99.9% instalacii, ale - 'you have been warned'.

Dodam ze moje rele (tie oranzove inrush co sa tu riesili 3-4 roky dozadu) beru v 16 zopnutych instanciach nejakych ~200 mA ak si to pamatam dobre, takze u mna relativna pohoda.

Situacia ma jedno ciastocne a (snad) jedno definitivne, ale zatial neoverene riesenie:

Ciastocne:
- overit, ze +24V na rele privadzate po skupinach a istite odpovedajucou poistkou, max. 500 mA na blok/output board
- overit hrubku vodica privadzajuceho GND na masterboard, aby zniesol aspon 5A (poistka pred masterboardom situaciu nijak neriesi, jedine ze by ste ju dali [aj] na GND)
- overit si GND vodice k masterboardu a output boardom, kto vetvi tak idealne napajat z jedneho bodu, ktory ked vypadne, vypadne aj z masterboardu

Toto sice nie je 100% riesenie, ale je to relativne dost vysoka miera istoty, ze ani v pripade ze sa nieco fest posere by nemalo viest k nejakemu pruseru. 500 mA komunikacny drat zvladne a 4A by mal aj masterboard. Takato je napr. situacia u mna v rozvadzaci a je dost mozne, ze v tejto variante aj skoncim (rozumej vyserem sa na to a nebudem nic riesit). (zopakujem, ze u mna by muselo dojst k vypadku vsetkych GND a museli by byt zopnute vsetky rele (coz je scifi, lebo v paticiach je aj po 3 rokoch stale osadena tak maximalne 1/5 ))

Definitivne:
- je v teoretickej rovine a spociva v odstraneni GND vodica z kabelaze medzi master a output boardom. Pri vypadku zeme z output boardu by proste prestal ten blok rele fungovat a do masterboardu by nic netieklo. Budem testovat ked sa k tomu dostanem a dam vediet vysledok.

Kto od zaciatku zapajal zodpovedne, nemal by mat problem, kto nie, sorry za komplikacie.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Zdravím, máte někdo typ na 16A 230V SSR relé ? Nejlépe nějaké s normální hloubkou. 

 

Díky


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Mrkni na schneidera, kupoval jsem od nich 6A a velikost je 1/2 modulu 🙂


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Ty tu mám, mě nejde o tlouštku, ale o hloubku. Jsou o tretinu vyšší a nedají se použít v normálním rozvaděči. To zase nekdo premejslel. Tloušťka se dá vyřesit, ale ta hloubka úplně ne.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

https://www.elektrotechnika-shop.cz/eri-din-30d-241600-rele-ssr-16a240v-spinani-v-nule-uovl-3-32vdc-s-integrchladicem-montaz-na-din-listu

 

Ale to bude asi taky vysoke. Zrejme to bude problem kvuli chlazeni.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

jj, ale proc to delaji vysoky a ne siroky ...


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jeste pred nedavnem tohle byla imho domena vyhradne prumyslova. V domacnostech se to neinstalovalo a v prumyslovem rozvadeci je na vysku mista az az. Takze bych tipnul, ze je to o uspore modulu.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

je to mozny no .. potrebuju to jako spínač HDo, protož klasicky dělají strašnej rámus a nemá to žádny normální řešení jak spínat 16A potichu


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Aha, to mi nepřišlo že jsou tak vysoký. Pak asi jedině nějakou čínu.
Ještě mě napadlo spojit kontakty paralelně od obyčejnýho relé do patice, ty cvakaj relativně potichu a proudově by to mělo vyhovět. Záleží na patici.
https://www.tme.eu/cz/details/rxm4ab2p7/elektromagneticka-rele-prumyslova/schneider-electric/?brutto=1&gclid=CjwKCAiAu8SABhAxEiwAsodSZHByeCmMP7xG16jJIpmUfUQrATOamWBD8oGyCzG1Gz7BlhqpWa5RchoCM6MQAvD_BwE


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 489
 

Tady jsou průmyslová relé, která jako příslušenství mají i držák na DIN lištu.

obrazek

   
ReplyQuote
Page 17 / 27
Share: