Forum

Forum

Relátka na DIN lišt...
 
Notifications
Clear all

Relátka na DIN lištu

398 Posts
55 Users
38 Likes
83.3 K Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: kobra23

Krásná instalace. Radost pohledět na ty popisky.

Není to moje práce.. Občas si fotím vnitřky rozváděčů, které navrhují kolegové ve firmě, kde pracuju. Fotím si pro budoucí inspiraci, ať pak vím, jak na to 🙂


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Perfektní práce - jak děláš ty popisy na kabely?

Relátka i patice jsou moc hezký, mají ale kontakt jen 6A a nejsou inrush. Cena relé i patice je dosti vysoká .

Objednal jsem si na zkoušku ty co tady uváděl Radek - jsou na 16 A, inrush a hlavně s ručním ovládáním, takže při problémech a Loxonem se budou dát spotřebiče ručně nahodit bez nutnosti instalace překlenovacích vypínačů. Taky na oživování to asi bude dobrý.

https://www.tme.eu/cz/details/xt374lc4/elektromagneticka-rele-prumyslova/te-connectivity/1887112-1/

Už jsem si namaloval první návrh tišťáku. Relé má š 13 mm, dal jsem rozteč 15 mm, protože takovou jsem našel dvojsvorku na 16 A.  Nevýhoda je, že se jich na lištu vleze cca 54, takže na to padnou  min 2 lišty. Počítám 2 tišťáky na jednu lištu, každý na 27 relé. Pro jednoduchost chci dát všechna relátka stejná (16A), i když by na mnoha místech stačila slabší.

 


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Ještě dotaz - jakými svorkami řešíte spojení všech drátů od vypínačů do nuly - od každého vypínače jde jeden na vstup Quida, druhý na "zem". Takže je třeba hodně svorek propojených do jednoho bodu.

Myslel jsem třeba tyto naletovat na jednu desku:

http://pselectronic.cz/k5101-0675-ark2502-s-3-50-de-svorkovnice.html

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Krone zemnící svorka


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Dík, to mě nenapadlo. 

Uvažuju, že bych UTPčka neukončoval na Krone, nebo něčem podobném a jel bych s nějakou rezervou rovnou až na vstupy Quida atp. Nyslím, že když tam nechám rozumnou rezervu, tak by s tím neměl být do budoucna problém.  Má s tím někdo zkušenost.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: Joe

Perfektní práce - jak děláš ty popisy na kabely?

 

 

Kolegové mají v práci přímo popisovačku na bužírky. Eplan vyhodí kabelovou listinu a popisky kabelů/žil. Popisovačka je pak tiskne podle dokumentace....


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 
Posted by: Joe

Dík, to mě nenapadlo. 

Uvažuju, že bych UTPčka neukončoval na Krone, nebo něčem podobném a jel bych s nějakou rezervou rovnou až na vstupy Quida atp. 

Já bych přímo na vstupy asi nešel. Raději přidat svorky a ukončovat vše co jde z/do rozvaděče na nich.. pak jdou propoje přímo v rozvaděči lépe upravovat.

Když si dáš rezervy bez svorek, tak se ti to v kabelových žlabech může nahromadit a nebudeš tam mít místo.. když budeš chtít něco přepojit, tak otevřeš žlab, vyvalí se spousta zamotaného kabelu a pak budeš rozmotávat 🙂


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Dík za názor. Vím že je to asi lepší ukončit, ale pak musím ukončit i ty všechny rezervní žíly co se třeba nikdy nevyužijou a to asi zabere dosti místa. Krone pásky jsou asi cenově nejschůdnější, ale moc se mi do nich nechce, nelíbí se mi a prostorově nic moc. 

Ty 8 násobné svorky co nabízí Loxone jsou super, ale příšerně drahé. Nicméně jsem o nich začal pomalu uvažovat, musím to nechat uzrát a vydejchat. Zkoušel jsem je najít někde levněji, ale nic  jsem nenašel, všude jsou dražší. Jestli jsem to správně pochopil, tak je ta svorka dvouřadá, to znamená ne jednu svorku pak iukončit dva kabely.

 

 Zatím jsem ve stádiu hrubé stavby, 95% kabeláže nataháno, rozvaděč na místě. Počítám tak koncem dubna bych mohl začít poomalu osazovat, to už by se v technické místnosti nemuselo moc prášit


   
Georgio reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jsou sice 2-rade,ale ty dvojice jsou propojene - tedy 8 vstupu a 8 vystupu (vsechny dvojite). Ja je mam a na UTP kabely jsou super. 


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

S  tím propojením dvojic jsi mě nepotěšil, to hned celková cena vyskočí na dvojnásobek toho co jsem počítal.

Kupoval jsi je u Loxonu, nebo máš nějaký lepší zdroj?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já jsem si rozvaděč nechával vyrobit a svorky mi nakoupil rozvaděčář, kterej měl na ně lepší cenu než já.


   
ReplyQuote
(@jofo72)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

Prepojovacie svorky ma TME za priaznivu cenu, ja pouzivam tie.

Svorky


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Díky za link, ale ty jsou jen čtyřpólové. Když už budu ukončovat kabely na svorky, tak by měly být ukončeny i ty momentálně nevyužité vodiče, takže to chce všechny 8 pólové. TME má i 8 pólové svorky, ale tam je cena vyšší než má Loxone. TME uvádí cenu bez DPH a to 11,55 EUR (s DPH cca 359 Kč - kurz 25,70) Loxone s DPH  vychází na 334 Kč s DPH.

Předpokládám cca 100 svorek, nějaké zemnící, ukončovací, rozlišovací a to je za zhruba 35.000 Kč. To mě vyšel o dost levněji celý rozvaděč.

Krone vyjdou mnohem levněji, ale zaberou min. dvakrát tolik místa. 

Nějak to budu muset rozseknout, pokud tady někdo nehodí nějakej zázračnej link na poloviční ceny. Ptal jsem se i číňana co od něj beru občas věci do práce, ale ten mi odepsal, že nic takového nemají. 


   
ReplyQuote
 Joe
(@joe)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 12
 

Díky za link, ale ty jsou jen čtyřpólové. Když už budu ukončovat kabely na svorky, tak by měly být ukončeny i ty momentálně nevyužité vodiče, takže to chce všechny 8 pólové. TME má i 8 pólové svorky, ale tam je cena vyšší než má Loxone. TME uvádí cenu bez DPH a to 11,55 EUR (s DPH cca 359 Kč - kurz 25,70) Loxone s DPH  vychází na 334 Kč s DPH.

Předpokládám cca 100 svorek, nějaké zemnící, ukončovací, rozlišovací a to je za zhruba 35.000 Kč. To mě vyšel o dost levněji celý rozvaděč.

Krone vyjdou mnohem levněji, ale zaberou min. dvakrát tolik místa. 

Nějak to budu muset rozseknout, pokud tady někdo nehodí nějakej zázračnej link na poloviční ceny. Ptal jsem se i číňana co od něj beru občas věci do práce, ale ten mi odepsal, že nic takového nemají. 


   
ReplyQuote
 TRT
(@trt)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Taky nad tím uvažuji, zrovna jsem psal do jiného vlákna jak bych si to představoval já 🙂


   
ReplyQuote
Page 12 / 27
Share: