Forum

Forum

Bezšroubové svorky ...
 
Notifications
Clear all

Bezšroubové svorky na DIN lištu

106 Posts
26 Users
7 Likes
19.3 K Views
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Já to mám v plánu na světla, proto jsem bral to, co jsem posílal. Koldovo řešení jsem taky viděl, na nízkoodběrové věci je to super. Nevybral jsem si ho právě kvůli té proudové zatížitelnosti, rozměrům a způsobu připojení kabelů. Moc se mi nechce věřit, že připojení kabelů je do AWG 12 a že ten tišťák vydrží 30A.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

V popisu je 10A na vetev, maximalne 40A v souctu...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já to mám na distribuci 24VDC pro komponenty Loxone. Zjednodušeně mám zdroj 24VDC zálohovaný dvěma akumulátory (2x12V/7Ah) který slouží pro napájení miniserveru a extension. Pro potřeby digitálních vstupů, které jdou mimo rozvaděč a různé další senzory, budou nově napájené z tohoto pojistkového modulu. Má to své výhody i nevýhody. Dělám to tak, protože při výpadku proudu jede vše z baterií, takže logiky funguje dál. 

Např. teď zapojuji saunu. Modul teplotního a vlhkostního čidla pro saunu budu napájet jedním z výstupů. V případě poruchy lze jednoduše diagnostikovat zdroj problémů. Nebo čidlo hladiny vody v retenční nádrži je také napájeno z tohoto zdroje (zatím jen přes jednoduchou tavnou pojistku na din liště - nově bude mít svou pozici na tomto modulu. Je toho ale víc. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Na komponenty loxone mám tohle

IMG 20181102 180237 (1)

, trubičkové pojistky jsou mnohem rychlejší a dají se sehnat ve výrazně menších proudech.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@cybermole můžeš poslat odkaz ? Vypadá to dobře 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha už jsem to našel. Není to z aliexpressu 🙂 Jaká prosím byla cena včetně poštovného?


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Za poštovné chtěli asi 15 euro, přesně teď nevím, není to levné, ale když začne člověk počítat, že to poskládá z nějaké pojistkové skříňky, nějakých vícepatrových svorek a všechny možné věci k tomu + svůj čas, tak to není o nic lepší. Já jsem příznivce hezkých a čistých řešení. Když se bavíme, co a jak jistit, tak ty píšeš loxone komponenty, ale myslíš asi věci v rozvaděči - miniserver apod. Já loxone komponenty myslel věci na tree sběrnici - T5, pohybové senzory apod. 


   
ReplyQuote
 TRT
(@trt)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 32
 

Já mám do stavby ještě daleko, jestli vůbec někdy začneme   😀  Nicméně už začínám přemýšlet o hodně věcech dopředu, teď jsem se upnul na Loxone. Přemýšlím nad ukončením CAT kabelů vedoucích od vypínačů atd. Většina používáte KRONE svorky. Mě se to moc nelíbí, ale poměr cena/výkon asi dobré. Propojovací svorka od Loxone je zase za nekřesťanské peníze, na to že na ní ukončím 1 kabel.

Nebylo by výhodná varianta, kterou jsem si rychle čmrkl v cadu? Takový třípatrový breakout board na 3UTP kabely, držící na DIN liště. Všechny kabely bych zakončil klasickým ethernetovým konektorem, který pak píchnu do takovéhle svorkovnice, ze které pak jednotlivé signály vytáhnu skrz šroubovací svorkovnici. Ty dvoupólové svorkovničky by byly na přivedení společného 24V a třeba 5V a propojení více modulů mezi sebou. 

Zavedl by se potom kabelový standard, že kabel pro tlačítko by měl 2 páry pro signálové vodiče, 1pár pro 24V, 1 pár např pro 5V podsvětlení tlačítka. 24V a 5V by bylo vyvedené právě na tu propojovací svorkovničku. Pak by výstupní svorkovnička měla být vlastně jenom 4 pozicová - stejně do jednoho modulu nástěnného vypínače nenarvu více jak 4 tlačítka.

V hlavě mi to přijde takové praktické, Kabely si v klidu nacvakám, můžu je jakkoliv přehazovat. Když se budu vrtat ve vypínači, prostě UTPčko ze svorkovnice vycvaknu a nemusím se bát zkratu. Rozměrově to není žádná sláva, ale to mi připadne stejné jako KRONE. V rychlosti jsem se díval na ceny komponent, teoreticky by se dal takový jeden modul pro tři kabely vyrobit za nějakých 280kč, možná i míň. Pak taky to může být třeba modul pro 9kabelů, nebo i víc. To už záleží na PCBčkách. Samozřejmě s tím bude hromada práce.

Je to úplná blbost?

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Krone stojí pár korun. Na 2 Krone dáš reálně 3 UTP kabely. Vypadá to tak jak to vypadá, ale když si na to vyčleníš dost místa, máš to za dobré peníze. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nebo rovnou takto. za 39USD.


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Da se do ty Krone nastrelit klasicka 0,75mm2 ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jj, do racku 19" ideální řešení. Zajímavé řešení má i @koldavideo  s těmi Patch panely. Je to velmi kompaktní řešení. Cca 400 vodičů ukončených v 1U patch panelu.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: TRT

V hlavě mi to přijde takové praktické, Kabely si v klidu nacvakám, můžu je jakkoliv přehazovat. Když se budu vrtat ve vypínači, prostě UTPčko ze svorkovnice vycvaknu a nemusím se bát zkratu. Rozměrově to není žádná sláva, ale to mi připadne stejné jako KRONE. V rychlosti jsem se díval na ceny komponent, teoreticky by se dal takový jeden modul pro tři kabely vyrobit za nějakých 280kč, možná i míň. Pak taky to může být třeba modul pro 9kabelů, nebo i víc. To už záleží na PCBčkách. Samozřejmě s tím bude hromada práce.

Je to úplná blbost?

 -- attachment is not available --

https://www.aliexpress.com/store/group/RJ45-breakout-board/221386_507106544.html?spm=2114.12010612.0.0.e29b1c76PtgR9C

dá se toho najít více, doporučuji projít i loxwiki

https://www.loxwiki.eu/pages/viewpage.action?pageId=9339826


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Ahoj

Já jsem použil na 1wire a další FTP tohle  https://www.ebay.com/itm/12-Port-Cat5e-RJ45-Patch-Panel-Ethernet-Network-Wall-Rack-Mount-Bracket/401635746640?hash=item5d835b2350:g:Ot0AAOSwSDZZpRDS:rk:5:pf:0  

Kabely co vedou do rozvaděče jsem okoncovkoval a z tohohle už pak po rozvaděči můži jít jak chci, třeba pro 1wire jsem jen prachsprostě propojil všechny paralelně a tradá na loxone. Další mám jako DI takže do toho mám 14x0,34 společné napájení a 12 DI z každé zástrčky jednu.

Jinak co se toho jištění týká, používám standardní pojistkové držáky RSP4


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jestli tomu dobře rozumím, tak je máš v rozvaděči nainstalované opačně než by měly být, takže na tebe koukají ty svorkovnice a RJ45 koncovky jsou na zadní straně.

Jak je to celé dlouhé?


   
ReplyQuote
Page 6 / 8
Share: