Forum

Forum

Regulace výkonu top...
 
Notifications
Clear all

Regulace výkonu topné spirály pomocí Loxone a PWM

58 Posts
13 Users
1 Likes
15.7 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Edo nechci rejpat, ale pokud nemáš aku, tak nemáš hybridní FVE, ale zatím jen hybridní střídač? Mimochodem co máš za model?


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Asi máš pravdu, ale chování je stejné. Já mám místo baterek kubíkovou akumulační nádrž na vodu (stačilo by míň, ale mám to kvůli krbovým kamnům 11,5kW). A model střídače je Goodwe 3648-EM


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@koldavideo

Stou edovou elektrárnou rep. střídačem je to jednoduché, má dva výstup, ostrovní který se nesmí spojit s distribuční sítí ani N ani L a je zálohovaný bateriemi. druhý výstup je stejný jako u jakéhokoli obyčejného střídače, není schopen fungovat bez distribuční sítě protože se na ní musí "nafázovat"(sinchronizuje se na sinusoidu ze sítě) aby mohl zpětně dodávat do sítě. To musí dělat všechny střídače které dodávají do distribuční sítě. Střídač vlastně jen zvýší napění nad napětí sítě a tím dojde k opačnému toku proudu. 

Co se týká té regulace spirály, tak jak píše  @eda , když má přebytek (přetok do sítě) třeba 840W, tak přece nebude "dokupovat"  1160W od dodavatel, prostě do spirály pustí jen těch 840W. 

Analogové SSR je vlastě normální triakový regulátor řízený 0..10V nebo 4..20mA, digitální SSR je to samé jen jeden na 100% výkonu trvale.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Aha bez baterií, to už mi dává smysl. 

Já plánuji na jaro také 3,8kW. Rozložení energie bych rád tak, že trvale bude napájena datová skříň, kde jsou téměř všechny zdroje co používám. Hlavně je zde napájení Loxone a vše okolo něj, server NAS, Alarm, Satelitní centrum, 48-portový EdgeSwitch, centrum audia atd... Datový rozvaděč bude napájený přes baterie, takže při výpadku vše pojede dál a navíc jsou zde i všechny zdroje orientačního osvětlení, takže se svítí i při výpadku proudu. Běžně má datový rozv. odběr cca 18-250W. Ročně je to cca 1,2MWh. 

Další odběr z HFVE bude pro účely řízení bazénu (v letním období). Zde mám zjištěnou spotřebu za celou zahradu na rok cca 1,5MWh. 

Posledním odběrným zařízením bude ohřev TUV (el. spirála 2kW) , případně dohřev aku. nádrže tepelného čerpadla (v zimním období). Tady je největší odběr domu.  


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@eda Tvoje reseni se mi libi, premyslim, ze to udelam hodne podobne. Jestli to chapu spravne, tak ty pomoci blok "Energeticky manager" kazdou minutu upravujes vykon na topnou patronu pres SSR rele. Jak tam prosim te ale zarucis, ze nebudes mit zadny pretok do site? Soused za to dostal od CEZ Distribuce pokutu. No a ve tvem pripade by k nemu muselo dojit, napr. kdyz by jsi sekundu pro prepocitani vypnul pracku a zbylych 59 sekund by jsi dodaval elektrinu do site. A nemas problem s distributorem, ze nerovnomerne zatezujes jednotlive faze? 

This post was modified 5 years ago by Mikael

   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Jelikož mi ani dodavatel FVE nebyl schopný technicky zajistit, že nebudou přetoky do sítě (jde nastavil 0W limit, ale stejně k nějakým přetokům docházelo), tak jsem uzavřel s distributorem E.on smlouvu o přetocích  a zajistil jsem si výkup přebytečné energie (je to cca 500 Kč/MWh u PPAS oproti 50 Kč/MWh u E.on). Takže mám vše legálně a nemusím uměle snižovat výkon FVE, když by el. nikdo nespotřeboval. Protože teď v létě ohřívám AKU pouze na nutnou teplotu 45 °Ca a ne jako v zimně na 90°C (protože ta AKU má určitou tepelnou ztrátu, tak proč si zbytečně přitápět). A nerovnoměrné zatížení není problém u těchto "malých" výkonů. Pro vyšší bych si koupil asymetrický měnič...

A co se týče samotné regulace, tak Energetický manažer to vyhodnocuje po minutách. Zatím "provizorně" to mám tak, že mám 2kW spirálu na výstupu EM rozdělenou tuším po 100W, 200W, 500W atd. a přes vzorec si vypočítám výkon, který pustím na SSR. A celkově nechávám rezervu tuším 300W, aby pokryla výkyvy ve spotřebě a nemusel tak el. draho dokupovat.

Pak je dobré si ošetřit např. indukční varnou desku, protože ta nejede pořád na stejný výkon, ale "pulzuje" a to celkem EM rozhodí (ten pracuje po minutách, ale indukčka spíná několikrát do minuty). Takže když se vaří, musí se oželit topná spirála, nebo alespoň mít dostatečnou rezervu - prostě nějaké AI 🙂

Takto lze postupovat i u regulace výkonu klimatizace, či dobíjení elektroautíčka. Pračku a myčku zatím spínám pomocí biorelé 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Zajistit nulové přetoky je celkem těžké, vždy je tam nějaká doba než zareagují řídící prvky. Nové elektroměry jsou údajně schopné detekovat již čtvrtvlnu sinusoidy přetoku, takže podle mě je nejjednodušší varianta jakou zvolil eda -smlouva o výkupu a je klid 🙂 


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

Zdravím,

 nevím jestli mi někdo odpoví, když je toto vlákno z roku 2019, ale začínám řešit to samé co @eda.

 Budu mít FVE a "drobné" přebytky v zimě (v létě to moc řešit nebudu muset) chci posílat do druhé spirály v bojleru. Hlavní spirála pojede na HDO (2,2 kW) a druhá 2 kW by byla na přebytky s nastaveným vyšším termostatem.

 @eda to má vymyšlené hezky kde relé ( https://www.enika.cz/rm1e23v25-ssr-as-230v-25a-0-10vdc_z9065/ nebo by bylo lepší na 400V, když stojí stejně?) + držák ( https://www.enika.eu/rhs00-din-adapter_z26396/) a chladič ( https://www.enika.eu/rhs100-heatsink-ssr-1ph-din-3-0k-w_z6583/) vyjde na nějakých 1.800 Kč

nebo jak používá @koldavideo SSR din 30d 241600, které stojí 590 Kč, ale pokud jsem to pochopil tak toto SSR buď jede na 100% nebo na 0%?

 

 Ještě bych se zeptal k bloku regulace FVE. Jak tento blok pozná, že spotřebič na pozici 1 již neodebírá proud (tedy už má hotovo) a přepne na druhou či jinou pozici?

 Moje idea v zimně:

elektrické podlahové topení bude topit dle nastavené základní teploty bez ohledu na výrobu FVE + bojler bude nahřívat základní patronou na 40C a co zbyde bude dobíjet baterku. Jakmile bude baterie nabita, tak přebytky začne řídit energetický manager FVE:

pozice 1 - 9 podlahové topení s nastavenou vyšší teplotou, kdy by se šlo po krocích od 1 až po 9 či více najednou pokud by byla výroba a zbytek by šel do patrony na pozici 10, která natápěla do 80C.

 Nějak se musí energetický manager dozvědět, že pozice 1 je již natopena a přepne na 2 a dále. To mohu do manageru dovést přes logiku, ale lze to nebo to lze i jednodušeji?

 V létě nic netopí a FVE je spousta, takže pouze logika "baterie nabita" vše do bojleru.

 Děkuji za rady


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Ahoj, ano, moje SSR relé je s plynulou regulací výkonu. A já volil na 230V, protože mám pouze jednofázový měnič, takže 400V přes dvě fáze z toho nedostanu. El. patronu v boileru jsem si zapojil jako 230V 3x2kW, ale jde mi zapojit různě i na 400V...

A energetický manager jsem chvilku používal, ale ten přebytky vyhodnocuje po 1 minutě, tak jsem si udělal svůj s intervalem 5 sekund. A jak poznat, že už má některá pozice hotovo? Prostě máš sepnutý výstup a stále máš dostatek výkonu, takže spínáš druhý. A jestli máš stále dostatek výkonu, tak sepneš další. Trošku ošetřit logiku, aby to moc často necyklovalo a je to v pohodě 🙂

A já mám pouze jeden termostat na topné el. patroně, který je prostě nastavený na max a HDO dohřívám podle potřeby až večer po tom, co vykoná práci sluníčko. Takže skoro nikdy


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

@eda díky, já na tu logiku mám ještě čas. z eniky mi technik napsal, že mají ještě RGC1P23V12ED , ale to jsem koukal je dražší než tvoje varianta s chladičem.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@eda jake jsou tve zkusenosti? Co jsem tak vycetl, tak fazove rizene ssr se udajne pouziva pro nizsi vykony, ale pro vyssi pry nic moc, hlavne kvuli ruseni. Funguje vse v pohode? 


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Já mám za ty tři roky zkušenosti dobré. S rušením problém nemám. Mám délku kabelu odhadem 5m a z toho mi jdou v podlaze tak 3m souběžně (zhruba 20 cm od sebe) i datové kabely pro 1-wire čidla a ethernet. Tam nic nepozoruji. A v rozvaděči samotném to se zdá být také v klidu.


   
ReplyQuote
 Robb
(@robb)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 43
 

Ahoj,

oživím toto téma. Mám relátko RM1E23V25. Přes něj prohnanou fázi od bojleru (2kW). Jak máte nastavenu regulaci relé? Chápu to dobře, že reguluje výkon 25A*230V čili 5750W lineárně? Tzn 1V = 575W? Měřím si klešťákem výstup z relé a napětí mezi L a N a nějak se nemůžu dopočítat jak regulace přesně funguje. Díky a hezký den, Robb.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

2000W / 230V = 8,7 A max.

Je to napětové relé, takže upravuje střídu napětí.

Ovládání je 0-10V = 1V je 10% výkonu = 200 Wattů.

Edit: To upravuje bych asi nahradil větou, že využívá jen její část.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Více o fázovém řízení 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Phase-fired_controller


   
ReplyQuote
Page 2 / 4
Share: