Forum

Forum

Regulace výkonu top...
 
Notifications
Clear all

Regulace výkonu topné spirály pomocí Loxone a PWM

58 Posts
13 Users
1 Likes
15.3 K Views
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Ahojte,

z mé FVE s AC střídačem mám přebytky a rád bych je zužitkoval při ohřevu vody v akumulační nádrži pomocí 2kW topné spirály. Jenž  když mám přebytek např. 1,5kW, nechci dalších 500W draze nakupovat ze sítě a tak by bylo vhodné snížit výkon spirály podle aktuálních hodnot. 

Abych nemusel kupovat drahý extension od Loxone, našel jsem kombinaci Generátoru PWM ovládáného 0-10V ( https://www.rawet.cz/produkt/461) a SSR relé ( https://www.elektrotechnika-shop.cz/eri-din-30d-241000-rele-ssr-10a240v-spinani-v-nule-uovl-3-32vdc-s-integrchladicem-montaz-na-din-listu).

Neřešil jste někdo něco podobného, nebo nějaký tip jak výkon topné spirály regulovat? Díky


   
Quote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Tu topnou spirálu máš stejnosměrnou? PWM nelze regulovat střídavý proud, nato je potřeba hlídat průchod nulou. To SSR sice má start v nule, ale to nelze řídit PWM. Jednodušší je použít SSR řízené 0..10V nebo 4..20V třeba  https://www.enika.eu/rm1e60v25-ssr-as-600v-25a-0-10v_z14449/


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Spirála je na 230V s doutnavkou (resp. 3x2kW, ale zbylé dvě spirály jsou na HDO).

Tak toto relé vypadá pěkně RM1E48V25, nevěděl jsem, že to lze řídit takto přímo. Ještě přikoupím držák na DIN nebo chladič a je to 🙂 Díky


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Jo chladič je rozumná volba, umí to celkem topit, třeba tohle. Jen ještě jedna poznámka, má to vyvedenou NULU? jinak by to frčelo vždycky aspoň přes dvě fáze.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Jestli myslíš pracovní vodič, tak ano. Už teď to mám zapojené jako 3 1-fázové spirály. Jedná se o TPK z Dražic.

Doufám, že to nebude dělat nějaký problém na 4 kvadrantním elektroměru, ale předpokládám a co si vzpomínám jak funguje fázově řízené spínání, tak by to vlastně mělo být ideálnější než to spínání v nule a vypnutí např. v půlce periody že?


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Myslím že s elektroměrem by to neměl být problém, u odporový zátěže to spínání není tak divoký, indukční by byl větší problém. Myslím si že takhle by to mohlo být OK.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Tak paráda, mám už praktické zkušenosti a funguje to celkem bezvadně. Akorát blok "Energetický manager (ve vývoji)" funguje v minutových intervalech tak to chce trochu trpělivosti. Např. vaření na indukční desce to úplně rozhodí, protože když nejede plotýnka na plný výkon a "pulzuje" a tak to s výkonem celkem mává a "Energetický manager" neustále zvyšuje a snižuje výkon. To musím ještě vyladit. Ale využití přebytků z FVE je takto idelání.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já budu řešit podobný problém. 

Pokud máš topné těleso se třemi spirálami se společným pracovním vodičem "N", tak se Ti to asi nepodaří, protože N vodič z FVE nemůžeš spojit s N vodičem v rozvaděči, tudíž buď budeš mít napojené všechny spirály na FVE nebo na ČEZ (EON). To by šlo ošetřit tak, že bys měl ještě jedno přepínací relé (stykač) které by přepínalo mezi FVE a el. z veřejné sítě.

SSR relé používám pro spínání bojleru nebo sauny. 

IMG 5693
IMG 5680

Spínám na každém relé cca 2,3kW. Hřeje to ale je to v pohodě.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Já mám HFVE, takže s N nemám problém. Samozřejmě ji nemám zapojenou na zálohovaný výstup, tam by problém byl. Z panelů mám tuto jednu fázi a zbylé dvě mám na E.on a spínán v případě potřeby na HDO (pak dám i SSR na 100%)


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

A jak funguje ovládání pomocí 3-32VDC? Také to jde 0-10V? Nebo to máš přes nějakého prostředníka?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ne já to mám jako ON/OFF, připojené na digitální výstup. SSR relé tedy spínám +24VDC. Popravdě si myslím že žádnou regulaci nepotřebuješ. Buď ohříváš nebo ne. SSR relé ani jinak fungovat snad neumí.

Nerozumím ale tomu pracovnímu vodiči. Jestli jsem to správně pochopil, tak máš hybridní FVE, takže buď nabíjíš baterie z FVE nebo ze sítě ne? Ten "N" vodič ale určitě spojit nemůžeš ne? Jestli jsem to správně pochopil, tak to co je za střídačem už spojit nesmíš s tím co je před ním.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak nějak nerozumím co chceš regulovat na topné spirále? SSR relé 3-32V znamená, že sepne již při 3V a více. 


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

Já právě reguluji výkon spirály. Mám 1fázovou FVE o výkonu 3.8kW. Ale abych využil všechny přebytky, které bych jinak musel prodat, tak např. i když je pod mrakem a dává to jenom 1kW, nebo prostě jede myčka a už zbyde jenom trocha zeleného proudu, tak sepnu spirálu jenom na daný výkon.

Screenshot 20190208 192422~2

A co se týče středového vodiče, tak můj střídač se přifázuje (běží pak paralelně) na jednu fázi a do ní pak dodává. V tomto režimu nepotřebuje žádný vlastní prouďák. A další elektroměr mám na výstupu z baráku, abych věděl jestli nakupují nebo prodávám a podle toho se zařídím  Např. zapojení

This post was modified 5 years ago by eda

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No a co se tedy stane, když máš přebytky a připojíš tu 2kW spirálu? Systém FVE ji odpojí?

To "přifázování" neznám. Z toho ale plyne to, že N vodič máš společný s FVE?


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

FVE je uplně hloupá, vyrábí co jí síly stačí. Až si nabije baterky, tak všechno nabízí ke spotřebě (zatím mám bez baterek) a naopak při deficitu zase baterky vybíjí. A hlavně připojování spotřebičů si řeším sám, bez inteligence FVE. A ano, N je společný. Pak je ještě back-up výstup, ale to je příběh sám osobně a při výpadku proudu a s bateriemi funguje jako ostrovní.


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: