Forum

Forum

Regulace výkonu top...
 
Notifications
Clear all

Regulace výkonu topné spirály pomocí Loxone a PWM

58 Posts
13 Users
1 Likes
15.4 K Views
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

@kobra23 si nejsem jist, že to máš správně. Já řeším to podobné, kdy čekám až mi Enika někdy dodá SSR 15A (už 3x posunutý termín), protože nechci zbytečně SSR s velkými ampérami právě kvůli přepočtu na ovládací napětí 0-10V.

Robb má koupené SSR na max. 25A a tudíž se, dle mého názoru, přepočítává výkon SSR na ovládací napětí. Tedy 2,5A = 1V DC. 2kW má připojená zátěž, která však může být dva a kus větší a o tom nemá SSR ani potuchu. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Těch relé mám několik a teď je budu místo 25A měnit za 48A.

Ty 25A mi některé shořeli už právě při těch 8,7A, takže o tom něco vím.

Momentálně je to v Itálii u výrobce na expertize, proč to hoří už při max. 8,7A.

Pokud na výstup dáš odporové těleso 2000W, tak regulace reguluje výkon od 0W do 2000W. 0W je tam při ovládacím napětí 0V a těch 2000W tak je při ovládacím napětí 10V. 

25A = že by jsi s tím mohl ovládat odporový spotřebič o výkonu až 5750W. V tom případě 0V = 0W a 10V = 5750W.

Ale jak píšu, mně to shořelo po roce používání při max. 8,7A, takže si dávejte pozor.


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

@kobra23 tak to je pro mě nová informace (o tom hoření). Já jsem hodil do košíku to 15A ( https://www.enika.cz/rgc1p23v12ed-ssr-v-230vac-15a-24vdc-ac_z23617/?search=RGC1P23V12ED), abych měl na kroku (0,1V) co nejmenší výkon, pro užití i malých zbytků z výroby FVE.

 Možná budu vypadat jako tupoun, ale jak řekneš relé, že na zátěži je spotřebič 2 kW a tudíž každý krok (1V) je 200W?

 Jsem původně silnoproudař a pokud má něco max. zátěž řekněme 50A, tak veškerá mechanika a ovládání je s ohledem na max. výkon. Tedy jeden krok (1V) by měl být 5A.

Ani na mnou objednaném, ani na tom od Robba nikde nevidím, že by se tam dalo fyzicky nastavit velikost kroku (volty DC) a zátěž (W nebo A) na krok.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Relé nic říkat nemusím. To je dané příkonem spotřebiče a to relé to jen "reguluje" v rozsahu 0-100%

2515948F 2829 4258 8A81 3A3BD637AE07
This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

@kobra23 pokud to tedy chápu správně ze schematu, tak relé jede naplno určitou dobu nastavenou na řídící jednu.

 Pokud budu brát jako časovou jednotku 60 sekund, tak na 90% procent to jede naplno 54 sekund, na 50% 30 sekund. Ovšem vždy na plných 2.000W.

 Takže se to pro přebytky energie z FVE použít v zásadě nedá. Jelikož když budu mít 200W, tak když zadám 10%, tak sice pojede 6 sekund, ale plných 2.000W, které v tu dobu nemám a 1.800W si to v tu chvíli vezme ze sítě.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Chápeš to úplně blbě.

To ssr pojede na tolik, kolik ho něco nastaví - např. Loxone. Jeho výhodou je okamžitá změna výkonu na požadovanou hodnotu. Na FVE naprosto ideální, protože pustí do spirály přesně tolik Wattů, kolik je třeba přebytek. Vše to řídí v milisekundách, resp. v čase, který si určíš. Každopádně ve spojení s Loxone a ongrid FVE nepočítej, že to nahradí Wattrouter nebo Greenbono Aku a budou přetoky nula. Tak rychlé to neumí být, protože třeba elektroměry s modbus komunikací Loxone vyčítá 1x za 5 sekund a ty potřebuješ interval do 15ms.


   
ReplyQuote
 Robb
(@robb)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 41
 

Ahoj, díky za info. Jen ze zvědavosti, jak se projevuje propálené relé? Nereguluje a pouští naplno, nebo se úplně otevře a nepustí nic? Je opticky zjistitelná závada? Mám technickou ve sklepě, občas budu muset chodit na kontrolu - proměření.

Edit. Nesnažím se zabránit přetokům, ale spíš zvýšit výtěžnost FVE, aby si bojler nedotahoval 1,5kW když je k dispozici výkon jen 500W.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
0D92EDD0 73DE 439B 9D88 A4A13627851D

   
ReplyQuote
 Robb
(@robb)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 41
 

Ahoj,

prosím tě, nějak nemůžu kloudně rozchodit to relátko. Proč máš do vstupu i výstupu relé zapojené po 2 vodičích? Pokud chápu dobře manuál, tak se tím má pouze prohnat fáze od spotřebiče. Také máš připojených trvale 24VDC a 0-10V ovládacích?

Jde mi o to. Podezřele rychle se mi natápí bojler i když je celkem málo výkonu k dispozici. SW nastavení bylo 0-0 a 2000-10. Dnes jsem vše proměřoval a zjistil jsem že když do relátka pustím už 1V, na výstupu je kolem 1200W. Měřím před (výstup z měniče) i za (můj čínský wattmeter) relátkem. Buď jsem něco zmastil, nebo je relé na reklamaci.

Díky, Robb.

mereni

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Protože mám k ssr relé paralelně připojený stykač. Když je ssr na 100%, tak sepne stykač, abych šetřil elektroniku ssr relé.

Asi máš někde něco špatně. Jde ti opravdu 1V do ssr?


   
ReplyQuote
(@kostalkarel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 140
 

@robb zde je odpověď technika z Eniky, jak fungují jejich relé. Zjednodušeně, pokud máš 25A relé, tak na 1V připadá 2,5A. citlivost je od 0,5V

V příadě RGC1P23V12ED :

-dimenzováno na max 230V/15A odporové zátěže pakliže došlo k destrukci ( přehřátí..) musel být proud do zátěže vyšší než 8,7A . případně došlo ke zkratu

- analogový ovládání  je variantně možné pro vstupy : 0-10V, 1-5V  nebo 0-5V případně lze řipojit externí potenciometr 10kOhm

- otevření výstupu je přibližně uměrné přivedenému analog. vstupu tedy:

                -pro analog. vstup 0-10V , přiveden 1V..otevření výstupu je na 10%  z plné zátěže ( pozor ne z hodnoty proudu na spínači)

                -pro analog. vstup 0-10V, při 5V otevření na výstupu je na 50%

Spínací  režim si můžete volit na průčelí spínače…pro odporovou zátěž  vhodný např. režim2 ( spínání celých cyklů C1)

 

Tedy výstup do zátěže  se otevírá uměrně přivedenému analog. signálu na vstupu.  

Ještě nutno přivést ovládací napětí, pro RGC1P23V12ED..24VAC/DC

 

doupřesnění:

Závislost analogového vstupu na otevření výstupu je vpodstatě lineární pro odporovou zátěž. Na začátku rozsahu cca do 0,5V je pásmo necitlivosti. Rozlišení v případě režimu spínání celých cyklů (C1) je 1:50

Pro uvedený příklad na vstupu 0,5V..výstup otevřen na 5%, tedy 5% ze spínané zátěže (172,5W)

Ještě doplňuji min. spínannou zátěž cca 250mA ( při 230V ..cca 57W)

 

 

 Tedy: relé 15A - 15A/100 = 0,15A je 1%, 5% je 0,75A při 230VAC je to 172,5W. tedy propustnost relé je procentuálně vztažena k jeho výrobní maximální zátěži.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

@kostalkarel v textu jednou uvádíš že "ze spínané zátěže" a jednou "z maximální zátěže"

Z teorie i z vlastní praxe vím, že je to z "aktuálně připojené zátěže". Mrtvou zónu na začátku také potvrzuji.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
Topic starter  

@kostalkarel a k ukládání přebytků z FVE se to dá použít krásně. Ona to řízení výkonu probíhá tuším v každé půlvlně nebo celé vlně. Důkazem, že to funguje nechť je vyúčtování od distributora. To bych se jinak nedoplatil 😁


   
ReplyQuote
 Robb
(@robb)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 41
 

@kobra23 - Opravdu mi jde 1VDC do relátka, ovládá ho analogový výstup z miniserveru 1.gen. Ještě mě napadá, nemohl jsem ho zničit tím že ho reguluji i bez zátěže? Otevírá se i když je bojler natopený a vypne ho integrovaný termostat. Nejste někdo s těmito ssr poblíž Olomouce, že bych to svoje dovezl na test, než ho zkusím reklamovat?

Díky, Robb.


   
ReplyQuote
 Robb
(@robb)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 41
 

Jen malá aktualizace, vše jsem znovu zkontroloval a celé znovu vydrátoval a zdá se že relátko bylo seklé. Ta chvíle bez napětí zdá se vyřešila problém. Teďkom jen doufat že to opravdu byla závada. Kaji se že jsem metodu vypnout - zapnout nevyzkoušel hned.


   
ReplyQuote
Page 3 / 4
Share: