X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovladani topeni

52 Posts
7 Users
1 Likes
4,665 Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Přesně tak. Jenže Richard má akumulačku udělánou z bojleru a ten má jen 2 vývody, takže pro něj neřešitelné.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No tak to je v prdeli samozrejme.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@dusanmsk to co jsi nakreslil mi nedava smysl. Co kdyz by mi teplota vody v nadrzi kolisala, pak bych tu stejnou 1:1 poustel do podlahy? Jak by se regulovala teplota bez 3cestneho ventilu?

Pak mi taky prijde divne, ze bych vse z nadrze poustel primo do podlahy, to znamena bych objem nadrze (200l) mel behem 15minut radove prohnany do podlahy a miseni vody v nadrzi by bylo velike. 

Priznavam ze nejsem z oboru, ale divam se na to selskym rozumem.

To co je od Zeravika mi dava smysl. Cerpadla jsou v serii jen kdyz je otevreny 3cestny ventil. Jinak si kazda vetev jede svym zivotem a podlahovka si jen "usrkava" teplo z akumulacni nadrze. Kdyz se natapi nadrz, tak tam se snazim vypozorovat narust teploty v nadrzi a narust teploty na vystupu z nadrze. A mam rozdil teplot na vstupu a vystupu >10°C. (tesne pred odstavenim TC mam na vstupu do nadrze 42°C, v nadrzi 35°C a na vystupu 32°C)

 

Podle schematu jsem hledal jen nadrz s vstupem a vystupem a nakonec z toho vysel 200l bojler s el. patronou pro pripad nouze a se snekem pro predehrev TUV. 🙂

 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@_petr_ diky. Nenasel jsem tam prave ekvitermni regulaci a nechapu asi ten blok uplne. Ma min a max teplotu a pokud je vypnuta potreba topit, nastavi na tu min, kdyz se ma topit, nastavi tu max. Zadna krivka, strmost atd nikde nebyla zminena. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Proč to nezkonzultuješ s Žeravíkem? Já jsem nechal kompletní řízení na Žeravíkovi, tzn. TČ si jede podle svého a Loxone mi řídí pouze ventily podlahovky a posílá pokyn tepelnému čerpadlu zda potřebuji někde topit nebo ne. Jedu takto pátou sezonu. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vobec nerozumiem ako by si podlaha mohla v tvojej scheme usrkavat z akumulacky, mozes to nakreslit? Podla mna u teba nastavaju dva scenare:

- tepla voda ide do aku a zaroven do podlahy v nepredikovatelnom pomere

- tepla voda ide vyhradne do aku a podlaha si toci vodu dokola

Mozno medzi tym existuje nejaky prechodovy stav ktory nevidim, ale to nemeni nic na veci ze ak to nejak funguje tak jedine nahodou ako nejaky sideefekt.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@koldavideo nedomluvili jsme se, protoze podle pana Zeravika idealni stav je aby to vse bezelo permanentne a to ja nechci. A nepredpoklada ze by se strana za 3cestnym ventilem vypinala. 

Ono to funguje, obehove cerpadlo jsem napojil na Loxone, ventily taky, ale chtel jsem resit aby 3cestny ventil nebyl porad zatezovan kdyz neni treba nic regulovat. Asi bych mohl spolecny vodic do 3cestneho ventilu napojit na relatko  v Loxone. 🙂 Tim by to bylo vyreseno. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

🤔

 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Tak jak to má @richard je to dle mého v pořádku, akumulačka mu tam dělá vpodstatě funkčně anuloid. Já to mám prakticky také tak, jen těch vývodů do topení mám víc. Mám to posvědcé od projektanta topenáře a na funkci si nemůžu stěžovat. Pakliže tlačí čerpadlo ze zdroje voda jde do akumulace a když je potřeba topit, tak si trojcesťák namíchá vodu dle potřeby, ale rozdíly tlaku mezi teplou a vratkou vyrovná právě ta nádrž.

4203 Snmek obrazovky pozen 2021 02 08 13 21 56

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@dusanmsk 🙂 ja zas nepochopil vubec tu tvou upravu. 

tady je to asi popsano i s obrazkem

https://www.eltex-km.cz/akunadrz-a-vodomer

 

A to usrkavani beru tak, ze kdyz vidim kolik mam litru v nadrzi a kolik litru cerpadlo do podlahovky protlaci, tak pokud by to slo vse jen pres nadrz, tak by byla energie odcerpana behem cca 15 minut (pokud by se mi nevracela zpateckou zpet do nadrze neochlazena voda. 

Ale beru ze to bezi radove hodiny bez nutnosti sepnout TC, tak si "usrkava teplo" podle nastaveni 3 cestneho ventilu.

Proto mam ted i cidla na zpateckach abych videl kde se mi co deje (teplo, ne prutok, bohuzel)


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@richard že by se reguloval trojcestný ventil, když není co regulovat bych neřešil Na dorazech  se odpojí sám. Když ale chceš, tak můžeš místo relé udělat logiku v Loxone. Stačí dva bloky and. Každý na jeden směr trojcestného ventilu a povolovat je signálem, že běží čerpadlo.

K tomu zapojení AN. Taky mi nepřijde nic špatně, i když skutečnost proudění se kolikrát od zjednodušených představ liší. Ale bude to o odporech, takže třeba může záviset na tom, jaký odpor znamená vypnuté čerpadlo. Jinak by totiž například nemuselo fungovat usrkávání z AN, ale voda by tekla přes TČ. Bylo by to pak poznat na vodoměru, který je v jednom ze schémat.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

@_petr_ tam je ventil, ktery uzavre prutok pres cerpadlo. Presne proto jak pises.

 

Nevim jak pracuje motor na 3 cestnem ventilu, jestli an koncich se nejak odpoji, aby se nepretizil soustavnym spinanim motorek. Pokud to tak je, tak super. Protoze jsem nevedel, proto jsem plasil to nejak vyserit a ovladani 3 cestneho ventilu odpojit. Co jsem chtel jsem tim mym bastlenim dosahl. Zatim teda funguje jak ma. Jen ekviterm zatim nevim, az dnes se otepluje 😀


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 
Posted by: @richard

jestli an koncich se nejak odpoji

má tam koncové spínače (tedy spíš vypínače)


   
Richard reacted
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@richard ještě přidám řízení trojcestných ventilů

směšováky

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @richard

@koldavideo nedomluvili jsme se, protoze podle pana Zeravika idealni stav je aby to vse bezelo permanentne a to ja nechci.

Tak v tom případě nechápu, proč se snažíš o ekvitermní řízení. V tomto má Žeravík pravdu, podlahové topení kde je masa akumulační hmoty by mělo běžet nonstop.


   
ReplyQuote
Page 2 / 4
Share: