Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovladani topeni

52 Posts
7 Users
1 Likes
4,620 Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @skadra

Tak jak to má @richard je to dle mého v pořádku, akumulačka mu tam dělá vpodstatě funkčně anuloid. 

Tak to ani náhodou. Funkce anuloidu je jiná a musela by mít ta aku 4 vývody a být na svislo. On ji má  naležato a s 2 vývody.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
Topic starter  

@kobra23 neshodneme se.

Porad jsem zastance samostatnych zon. Mam v loznici mene, jinde vic, tydenni program atd. Proste chci aby to tak jelo a nechci porad stejnou teplotu vsude. Vzdyt vis ze to tak mam 🙂

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
Topic starter  

@kobra23 🙂 nevim co je to ten anuloid 🙂 

ted cele odpoledne se topilo jen v koupelne z nadrze to jelo asi pet hodin nez zase TC natopilo ten lezaty bojler 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @richard

@kobra23 neshodneme se.

Porad jsem zastance samostatnych zon. Mam v loznici mene, jinde vic, tydenni program atd. Proste chci aby to tak jelo a nechci porad stejnou teplotu vsude. Vzdyt vis ze to tak mam 🙂

 

To se ale nevylučuje s tím, když ta akumulační nádrž bude zapojena jako anuloid, což stejně u tebe nejde.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
0CE08FCE 6340 4A3C 9010 57E318F333C8

V těchto 2 místech v tvém případě dochází ke změně směru proudění. Jedno je když TČ natápí aku nádrž, resp. do ní ukládá přebytky svého výkonu, protože není inventor. A opačné proudění je, když TČ stojí a topný systém odebírá z aku. U anuloidového zapojení k tomuto nedochází. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já to mám podle Žervíka, aku nádrž má dva vývody, do všech místností termoventily a vše mi funguje.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Z topenářského hlediska to není "čisté" řešení. Fungovat to může v 99% případů a pak se sejdou okolnosti a to 1% fungovat nebude. 

Osobně bych preferoval zapojení aku jako anuloidu. Systém by byl více v pohodě.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
Topic starter  

@koldavideo hlásím že to funguje. Dotaz tady byl na rizeni 3cestneho ventilu pres Loxone.

Po dvou dnech testovani zatim v pohode. Pohraju si s teplotami, ekvitermní regulaci a bude to v pohode.

@kobra23 s tim ze se otočí směr proudeni je problem? Neni to lepsi nez kdyby se ta voda v te nadrzi michala? 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23 ano anuloid má 4 vývody a nemění se mu směr proudění na výstupech.Ale funkčně je jedno jestli má dva nebo čtyři vývody, Anuloid funguje jako hydraulický vyrovnávače tlaků, eliminuje přebytek hydraulickho tlaku oběhových čerpadel kotlového okruhu přenášený do otopné soustavy. Jinými slovy, je to zkrat mezi výtlakem čerpadla a vratkou do kotle a zároveň mezi sáním otopného čerpadla a vratkou z otopné soustavy. Voda jde cestou nejmenšího odporu, takže když je v cestě třeba další čerpadlo, nevzniká předním přetlak, nebo naopak podtlak, ale tento je eliminován vyvolaným průtokem zkrz akumulaci. A je jedno jestli je to stojatý nebo ležatý, to spíš ovlivňuje vrstvení vody v nádrži, popřípadě promýchávání.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @skadra

@kobra23 ano anuloid má 4 vývody a nemění se mu směr proudění na výstupech.Ale funkčně je jedno jestli má dva nebo čtyři vývody, Anuloid funguje jako hydraulický vyrovnávače tlaků, eliminuje přebytek hydraulickho tlaku oběhových čerpadel kotlového okruhu přenášený do otopné soustavy. Jinými slovy, je to zkrat mezi výtlakem čerpadla a vratkou do kotle a zároveň mezi sáním otopného čerpadla a vratkou z otopné soustavy. Voda jde cestou nejmenšího odporu, takže když je v cestě třeba další čerpadlo, nevzniká předním přetlak, nebo naopak podtlak, ale tento je eliminován vyvolaným průtokem zkrz akumulaci. A je jedno jestli je to stojatý nebo ležatý, to spíš ovlivňuje vrstvení vody v nádrži, popřípadě promýchávání.

Ten ležatý anuloid bych rád viděl v akci. Za 25 let v oboru jsem.se s tím nesetkal.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @richard

@kobra23 s tim ze se otočí směr proudeni je problem? Neni to lepsi nez kdyby se ta voda v te nadrzi michala? 

A čemu to promíchavání vadí? Pokud nemáš v aku průtokový ohřev TUV nebo vnořený bojler, tak je to jedno, popř. pro ten trojcestný ventil lepší. Nemusí pracovat s tak rozdílnou teplotou mezi výstupem z aku a vratkou z topného systému. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
Topic starter  

@kobra23 a neni ten rozdil spis prospesny? Pak mam chladnejsi vodu na zpatecce. Kdyby se promichala, tak o to prijdu. 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Přesně tak, na topení potřebuju 28° +- když budu mít v čelí nádrži 27, tak už si moc nepotopím, ale když budu mít do 23°, což mám a nahoře 35° tak si ještě chvilku topím, stejně tak když nemám TČ, ale krb a elektrokotel, tak když dojde teplo, nenatápím 3m3 vody, ale jen horních 500l a zbytek mám na to když zatopím v krbu


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @skadra

Přesně tak, na topení potřebuju 28° +- když budu mít v čelí nádrži 27, tak už si moc nepotopím, ale když budu mít do 23°, což mám a nahoře 35° tak si ještě chvilku topím, stejně tak když nemám TČ, ale krb a elektrokotel, tak když dojde teplo, nenatápím 3m3 vody, ale jen horních 500l a zbytek mám na to když zatopím v krbu

Proto nemusím mít vývody ve stejné výšce popř. mám více vývodu a zdroje nebo spotřebiče připojuji podle toho s jakými teplotami pracují.

Hoši, chápu, že si potřebujete obhájit to svoje řešení, ale jak už jsem psal, může to být funkční, ale není to "čisté" řešení. 

Tím "čistým" řešením myslím = profesně správně.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23 ok, možná to není čisté řešení, ale minimálně u stojaté akumulace plně funkční. U ležaté SIM myslím že funkce anuloidu bude taky bezproblémová, a co se týká funkce akumulační, tam bude asi hodně záležet na umístění vývodů.

Jinak co se týká různých výšek vývodů, tak určitě záleží na kombinaci zdrojů, nízkoteplotní a vysokoteplotní. A kombinaci spotřebičů, hlavně asi priority. Předehřevu TUV pravděpodobně bude mít nižší prioritu než topení. Jsem zastánce toho, że vývod do otopné soustavy by měl být co nejvýš aby mohl využít maximu energie a naopak např předehřevu TUV třeba v půlce nebo prostě níž aby vždy zbylo na topení.

Toť můj názor. Ale pravda, nejsem topenář.

 


   
ReplyQuote
Page 3 / 4
Share: