Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovladani topeni

52 Posts
7 Users
1 Likes
4,499 Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

Ahoj,

mam cerpadlo od p. Zeravika. Cerpadlo je ovladano jeho elektronikou. Tam se hlida teplota vody v akumulacni nadrzi. Dnes tam mam nastaveno +-35°C max s hysterezi 7°C. (zkousim i ekvitermni regulaci)

 

Výstřižek10

3cestny ventil jsem puvodne ovladal take modulem od p. Zeravika. 

Zasadni problem je, ze chci vytapet kazdou mistnost individualne, kazda ma svuj tydenni program a je bezne, ze jsou vsechny ventily zavrene. 

Modul od p.Zeravika resil jen 3 cestny ventil, ale uz neumel vypnout obehove cerpadlo. To jsem resil uz pres Loxone (se zpozdenim, aby se stihly otevrit ventily na podlahovce)

Co mi ale vadilo, ze 3cestny ventil byl porad regulovany, ikdyz system byl vypnuty. Cerpadlo bylo vypnuto, cidlo davalo signal k vetsimu otevreni ventilu a porad dokola. Mel jsem o 3 cestny ventil strach, aby to soustavne zapinani v koncove poloze prezilo. Dalsi problem nastaval, kdyz se zapnulo tepelne cerpadlo, tak tepla voda misto aby sla do akumulacni nadrze, zak sla cestou mensiho odporu a otevrenym 3cestnym ventilem sla zase na vstup tepelneho cerpadla. (snad to z predesleho obrazku je jasne co kudy jak mohlo protekat). Nez se 3 cestny ventil zavrel, tak to trvalo vecnost. Mohly nastat i jine situace.

 

Vcera jsem to predelal na Loxone.

Výstřižek11

Nejsem znaly moc vsech modulu. 

Chybi mi treba funkce if, pokud neco takoveho je.

U inteligentniho ovladani teploty nerozumim AQf a AQb. 

Napada Vas na prvni pohled co je tam nesmysl?

Chtel jsem aby kdyz se netopi se vratil 3cestny ventil do pozice uzavreno a zaroven aby nedostaval porad dalsi a dalsi prikazy. 

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

To schéma vymyslel kdo? Bych to řešil jinak ohledně zapojení.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

@kobra23 schema v kotelne, nebo to v Loxone?

To prvni je doporucene zapojeni cerpadla a ja se ho drzel.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Mám na mysli schéma kotelny. Evidentně to kreslil elektrikář a ne topenář.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

To schéma je záměrně nakresleno tak, aby to pochopil i amatér. Autor mi to takto vysvětloval 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

To nic nemění na tom, že to je špatně technicky. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

@kobra23 co presne? Ja bych ted dal zpetny ventil na vratku do 3cestneho ventilu. 

Me spis ale zajimalo jestli mate pripominky k tomu co jsem zbastlil v Loxone 🙂

 

Cil aby porad nechodil do 3cestneho ventilu signal pro jeho pohyb kdyz se netopi je splnen.

 

This post was modified 3 years ago by Richard

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Ty 2 čerpadla v sérii při otevření trojcestného smešovače. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslím že zrovna to pan Žeravík v návodu zmiňuje. Nerozumím vodo-topo zařízení ale mám to taky takto zapojené už 5 let. Zhruba za dva roky bych měl instalovat další TČ od něj (tentokrát ale 3 fázové). 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Když se tu mluví o chybě, dokážete někdo vysvětlit proč a jaké je správné řešení?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  
Posted by: @_petr_

Když se tu mluví o chybě, dokážete někdo vysvětlit proč a jaké je správné řešení?

prosim chtel bych se primarne tady venovat tomu, jestli jde vyuzit lepe blok ktery jsem pouzil.

A nerozumim presne AQf a AQb. 

🙂

Diky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Darmo sa budes snazit primarne venovat logike riadenia, ked mas blbo zatrubkovanu kotelnu.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 483
 

Nechtěl jsem si přivlastnit tvé vlákno nebo ho zaplevelit, jen jsem myslel, že se trochu přiučím jak by to mělo být správně, když už to tu bylo zmíněno.

Ke konfigu bych napsal jen to, že nechápu proč je tam blok topné křivky, když křivka je součástí inteligentního ovládání teploty. Sám jsem pak ještě zvyklý místo not používat negaci přímo na vstupu nebo výstupu.

A když nikdo z těch co Loxone profesionálně nabízejí nereagoval, tak napíšu jak si vysvětluju AQf a AQb. AQf bych zapojil do regulace směšovacího ventilu, protože to je to, co Loxone spočítalo, že by se mělo poslat do topení. AQb by se zase mělo sdělit TČ, aby vědělo na kolik chce Loxone natopit AN. TČ ale obvykle má svojí křivku a svojí hlavu, takže je otázka koho je lepší nechat regulovat a jestli je to vůbec realizovatelné.


   
ReplyQuote
(@eiffel)
Estimable Member
Joined: 4 years ago
Posts: 103
 

@dusanmsk a jak to má být správně??


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Podla mojho nazoru maju byt 2 izolovane okruhy, kde akumulacna nadrz robi anuloid. Tzn. jeden okruh tlaci vodu swep->akumulacka->swep, druhy okruh tlaci vodu akumulacka->podlahovka->akumulacka. Teda ked uz ta akumulacka musi byt, zeravik je asi on/off ked ju tam cpe.

Jedna obehovka bezi len s TC, druha obehovka bezi ked je potreba topit. Asi este doplnit expanzku pre okruh podlahovky.

image

   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: