Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovladani topeni

52 Posts
7 Users
1 Likes
4,497 Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

TUV má vždy největší prioritu. Proto pokud js akumulační nádrž s ohřevem TUV, tak odběr topné vody pro topení není nikdy shora, ale z 1/3 nebo 1/2 nádrže. Horní nejteplejší část je vyčleněna pro ohřev TUV.

Nevím co máš za dům, ale třeba v pasivu z VPC, když nebudeš 3 dny topit, tak nic nepoznáš. Ale když nebude TUV, poznáš to hned. Večer se nebude v čem koupat.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 
Posted by: @richard

@kobra23 a neni ten rozdil spis prospesny? Pak mam chladnejsi vodu na zpatecce. Kdyby se promichala, tak o to prijdu. 

Když bys ten systém provozoval nonstop jak píšu, tak do systému ti půjde např. 25°C a bude se ti vracet 23-22°C. 

Když to děláš tím svým přicucávaním, tak ti jde do systému např. 35°C a vrací se 30°C. 

U kterého způsobu máš chladnější zpátečku, což je vhodnější pro tvé TČ?


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

@kobra23 já jsem nepsal ohřev, tam je priorita jasná, ale předehřev. Ale to je celkem jedno. Mám pasiv z porfixu a topím do podlahy. Mám dvě ekvitermní křivky, jednu útlumovou a druhou topnou. Teď při -2 to dává 24,4° a kdyby bylo potřeba zvyšovat teplotu tak tam naskočî něco kolem 28°. Jinak útlumová křivka, tzn termostat říká - není potřeba topit chdí od 23°-26° a topná- je potřeba topit, choďí od 25° zhruba do 30° (max 35). Ta topná je součástí toho bloku inteligentní ovládání teploty a je ovlivněná ještě rozdílem žádaná teplota a prostorová teplota a ta útlumová je připojená na parametr min (minimální teplota vody). Výsledná teplota pak jde na blok směšovací ventil. Tu klidovou křivku tam mám proto, že samozřejmě s klesající venkovní teplotou stoupají ztráty domu, tak je kompenzuju a snižuju teplotní výkyvy v podlaze. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

@kobra23

tady je to pricucavani co jsem myslel 🙂

Výstřižek12

ted topi jen mala koupelna.

 

Dava to smysl? Mi nesdi teplota na vystupu z nadrze. Fyzicky je merena tesne pred 3 cestyn ventilem cidlem jen prilozenym na medenou trubku. A je to radove 3 metry od vyuste z nadrze/bojleru. Tam bych cekal ted teplotu vyssi nez 35°C. 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Není z toho poznat co běží, co neběží,na kolik % je otevřen smešovač. Z toho nic nevyčtu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Podla mna je o tom uplne zbytocne diskutovat, cela ta schema je proste totalna picovina. Aku s predhrevom TUV funguje presne ako si pisal - vertikalne postavena aku, kde v hornej casti je had predhrevu tuv, aku ma 4 priruby (+2 pre hada tuv). Voda do topeni sa odobera pod tym hadom na tuv (vyuziva sa stratifikacia vody v nadrzi), obehove cerpadla su nezavisle a hydraulicky oddelene tou aku. Tecka. To ze to Richardovi nejak funguje je dane tym ze voda vzdy nejak tecie. V tomto pripade ale pravdepodobne absolutne neoptimalne.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
Topic starter  

Ahoj, nechci resit kotelnu, ale Loxone 🙂

toto ted testuju a mam dotaz

image

 

kde jde nastavit, nebo zjistit jak se bude chovat blok inteligentni ovladani topeni?

jde mi presne o to:

nocni rezim:

image

denni rezim:

image

zapnuti koupelny:

image

 

co presne ovlivnuje zmenu teploty AQf? Respektive rozdil mezi AQt a AQf? 

Chci, aby AQf se menila podle AQt, ale v nejake predvidatelne urovni, kterou budu pripadne moct kontrolovat.

AQf aby se menila podle venkovni teploty. Ted to pod kontrolou nemam, protoze nevim kdyz se zmeni maximalni pozadovana teplota v mistnosti, o kolik se zmeni pozadovana teplota co mi ma jit do podlahovky.

Taky trochu zapasim s pochopenim ekvitermu. Logiku nakloneni krivky podle teploty na ose x a y je mi jasna, ale tady uplne ne. Nakloneni rozumim, ale nerozumim jak zjistim jeji "polohu". Jen pokus omyl a pak ji paralelne posouvam. Zase pokus omyl.

 


   
ReplyQuote
Page 4 / 4
Share: