Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
133.7 K Views
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

celkom ano, pretoze na 1tree mozes mat az 4 kanaly - ak teda pojdes do bielej a nie RGBW - a kedykolvek mozem pridat dalsi dimmer a svetla


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

vychazi to dobre. ted je na ceste 10 tech tree dimeru. Tak jsem na to zvedavej


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

este najst spravne svetla 24V


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1901
 

Ahojte,

da sa na vystupe DMX aktoru nastavit (donutit ho) aby vystup sa choval 0 /100%.

Mam vzostup na 100%, ale stale je tam viditelny postupne rozsvecovanie a aj postupne zhasinanie.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Podle mě se toto nastavuje ve vlastnostech -> vzestup -> skok

DMX

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1901
 

Dik, je to ono.


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahojte, ja mam s tymto tiez trocha problem. Akosi som spociatku neuvazoval o LED pasoch vobec, no nakoniec pri robeni sadrokartonu sme dostali dobry napad urobit v kazdej izbe pri stene nad oknami zapustenie pre zaves a samozrejme nedaj do toho LED pasik. Cize nakoniec mam v celom dome 6 LED pasov (v kazdej izbe jeden), z toho dva budu mat do 10 metrov, zvysok cca 5 metrov. Avsak ku kazdemu LED pasu mi ide 3x1,5 kabel. Moja jedina moznost je asi iba Loxone Air dimmer alebo pouzit iba biele LED pasy s tym, ze vraj sa daju kanaly na dimmery premostit do jedneho pre vacsi vykon. V tomto pripade by som ale asi musel umiestnit dimmery do rozvadzaca. Len to asi nepojde kvoli prave velkemu ubytku.

K tomu ubytku mam este jednu otazku, aky je rozdiel medzi umiestnenim dimmera do rozvadzaca a k pasiku? Ak umiestnim DMXka priamo k LED pasikom a budem ich napajat 1,5 kablom, od zdroja k DMX potecie prud cca 6A pri plnom vykone cca 144W pri 10m pasiku. To mi vychadza na 20 metrovy kabel ubytok 2.7V pri plnom vykone. Od DMX ku pasiku sa to rozklada na 4 kanaly RGBW(4 vodice), tym padom k LED pasiku uz nie su take ubytky? Co samozrejme pri premosteni styroch kanalov na jeden neplati. Ci mylim sa? Preco sa maju vlastne LED pasiky umiestnovat co najblizsie k dimmerom?

Diky za rady/napady.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Spíš záleží na umístění trafa než dimmeru. Jestli dimmer dáš k LED pásku a trafo do rozvaděče, je to stejné jako když dáš dimmer a zdroj do rozvaděče, ten proud musí překonat stejnou vzdálenost.

EDIT: pokud máš jen 3x1,5, tak by bylo nejlepší umístit zdroj a DMX k LED páskům a kabelem 3x1,5 přivádět 230V do trafa, jen budeš muset použít 6 zdrojů..

EDIT2: teď mi došlo, že píšeš jen o 3x1,5 žádný datový kabel k páskům nemáš? Pokud ne tak to budeš muset vyzkoušet s tou 3x1,5 a nebo mě ještě napadá použít méně žravé LED pásky.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pokud má jen 3x1,5 tak si osobně myslím, že je to bblý. Buď dotáhnout ještě datový kabel (a umístit DMXdimmmer do podhledu ke světlům) a nebo dát nějaké míň svítivé 24V pásky (např. 6W/m) a mít DMX + trafo v rozvaděči a po kabelu vést už rovnou 24VDC (s 12V bych to ani nezkoušel). Záleží, jestli půjde jen o dekoreční osvětlení (tam těch 6W bohatě stačí) nebo z tohot potřebuješ mít víc světla.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já už bych ze zkušeností vedl až na místo 230V a až tam dal zdroj plus dmx dimmer. 

Hodně záleží na tom výkonu. Dimmery v rozvaděči mi ruší audio 🙁

Na chatě to budu zase dělat tak, že dám v rozvaděči 12 kanálový DMX dimmer, který bude napájet LED diody ve vypínačích přes UTP kabel. Ten proud bude zanedbatelný a síla osvětlení (pro orientační osvětlení) dostatečná. Rozsvěcování pak opět bude řízeno pomocí PIR čidel alarmu paradox, spojeného pomocí RS232 extensionu. 

Jediné, z čeho mám trošku obavy, je zahřívání LED diod, které by mohly ovlivňovat teplotní čidlo 1-wire umístěné taky ve vypínači.


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Dakujem za rady. Mne teda napadli nakoniec dve finalne vezie:

1. Pri pouziti RGBW pasiku umiestnit zdroj a dimmer do podhladu, datovy kabel tam dotiahnuty nemam, cize jedine ten Air dokupit.

2. Pri pouziti nejakeho iba bieleho dekoracneho pasiku (cca 5-6W/m, 30 LED na meter), hodit vsetko do rozvadzaca a tahat iba priamo kabel k LED pasiku. Tam mi vychadza pri maximalnom vykone na 20m kabel ubytok 1,1V, co by mohlo byt OK. Na plny vykon to aj tak asi nepojde. Su to iba dekorativne pasiky.

Ja rozmyslam tiez nad LED v tlacitkach tak ze k tomu kupim nejaky zdroj do rozvadzaca a cez nejake odpory napajat vsetky LEDky s velmi malou intenzitou svetla iba pre orientacne osvetlenie v noci. Ale v podstate budu svietit stale.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pripadne ESP-cko a za nim 4 mosfety. A riadit to proprietarnym kodom po wifi.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

RGBW bych vůbec nedával, protože ho vůbec nikdy nepoužiješ.

Dej tam bílý pásek ať to má nějaký smysl.

Já mám v celém domě dva rgb pásky. jeden v obýváku v rampě 15m (24V). Ten mi slouží hlavně jako optická signalizace zvonku - tedy když někdo zazvoní, zeleně pulsuje, nebo když je spuštěný alarm - svítí nebo pulsuje červeně. Žádný jiný smysl nemá.

Druhý RGB pásek mám ve sprše. Pokud jsem v koupelně a pustím vodu, signalizuje teplotu vody v bojleru. Bojler mi nejede celý den, takže pokud mi ty moje tři ženské vypustí 150 litrů vody, mám smolíka a musím bojler spustit. Pokud je v bojleru dostatečně horká voda, pásek svítí červeně, když to ještě jde tak zeleně a když je to pr... a holky všecko vycákaly tak modře - jako že je fakt studená 🙂

Zapoměl jsem na třetí RGB do sauny, kde mi to bude signalizovat jestli je sauna připravená atd... ale to ještě nemám.

Takže podle mého názoru BRG nemá valný smysl - zkuste někdo napsat jiné využití - třeba se pletu.  


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Presne tvojimi prispevkami som sa inspiroval 🙂 V pripade zvonceku zeleno a alarm cerveno, inak zatial ani ja nemam ine napady. Preto by som rad dal RGB aj ked povodne som uvazoval len o bielych.

 

@msk: S tym vobec nemam skusenosti 🙁

 


   
ReplyQuote
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
 

Ahoj, chci se zeptat 

1) když takhle objednáváte do 25 USB kvůli clu?

2) na jistič máte zapojené akorát zdroje, které dodávají podle aktuální odběru DMX kontrolerů

3) předpokládám že když je ta část za zdrojem je bezpečné malé napětí a tímpádem to nemáte přes proudový chránič

4) máte představu kolik v podstatě je potřeba zdroj, dmx kontroler když jsou vypnuté (výstup kanálu je nastaven 0%)

Honza


   
ReplyQuote
Page 7 / 33
Share: