Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
134.3 K Views
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

Ahoj, a pokud pres tento DMX Triak Dimmer nebo pres Loxone Dimmer Extension ( http://shop.loxone.com/cscz/dimmer-extension.html) zapojim 3x 220V LED zarovku, vydrzi tyto dimmery nabehovy proud, ktery muze byt stovky A?

Tuto informaci nejsem nikde schopny dohledat. Popr jak resite zapojeni a stmivani LED zarovek vy?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Ahoj, v triaku se nemá co opalovat (jako kontakty u relé), tak bych uvažoval, že to prostě buď vydrží nebo nevydrží, ale třeba je tato úvaha zcestná. Vzhledem jak DMX (triac) funguje a řízení svitu se řeší rychlým přerušováním napájení, tak by v případě náběhu LED žárovky ty vstupní kondenzátory mohl "napumpovat" nějak mírněji než když sepne relé.

Jinak se budu snažit LED žárovky nepoužívat a mít všude LED pásky, žárovky budou max. ve venkovních světlech a nebudou stmívatelné.

Spousta světel jde předělat na led pásky...


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

Ona cela ta problematika ohledne osvetleni je docela slozita. Procitam zdroje, snazim se najit odpovedi, ale nektere veci se mi dohledat nedari, viz to stmivani LED zarovek.

Ja se chci vyhnout nejakemu bastleni svetel, nejlepe at to jde v budoucnu v pripade poruchy (spalena zarovka atp.) vymenit kus za kus, alespon u hlavnich svetel, ktere by mely fungovat vzdy.

Asi zalozim nove vlakno ohledne planovani osvetleni. Treba jdu na celou problematiku spatne (uz vyberem osvetleni) a nekterym problemum se jde uplne vyhnout.

 


   
Richard reacted
ReplyQuote
 Frc
(@frc)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 35
 

Poraďte mi, plánuju mít poměrně dost metrů LED pásek v podhledech a chci řešit stmívání pomocí Loxone RGBW dimmeru (DMX nebo Tree) .

Mám vybrané 24v LED pásky - TLED 12W/m. Dimmer v rozvaděči, takže z dimmeru CYKY k páskům.

Chápu správně, že jedním kanálem si můžu dovolit řídit jen 4m pásky, takže bude nutné na 10m pásku vyčlenit 3 kanály dimmeru + řádně dimenzované CYKY kvůli úbytku napětí?

Nebo je lepší dát nějaký podružný dimmer do podhledu, ale 50w na kanál stejně zůstane.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ono je to tady už všechno tak nějak zodpovězené. Problém je v tom, že u běžných DMX dimmerů je max proud na jeden  kanál 5A - u 12V verze. V případě 24V je to o něco méně. 

Proto to mám udělané tak, že mám dimmer až u spotřebiče, tedy u LED pásků. Nevýhodou je, že musíš k tomu LED pásku natáhnout ještě jeden UTP kabel pro DMX.

Takto mám v domě cca 80-90 kanálů DMX. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1508
 

Já jdu zase cestou "vše v rozvaděči" a ke světlům tahám CYKY 5x2,5. Stavíme menší domek, tak vzdálenosti nejsou tak strašné, aby to po spojení na 2x5 (jedna žíla zbude) nepřeneslo.

Třeba při 10m pásku (120W) na 10m je při 2x5mm2 úbytek napětí 0,34V

Pomůcka pro výpočet zde.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

Na AE jsem narazil na vice kanalovy proudovy (constant current) DMX zdroj:

https://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-24-Channels-DMX-controller-Constant-Current-DMX-decoder-and-led-driver-350mA-700mA-opt/1571336633.html

Sice jen do 36V, ale treba se nekomu muze hodit.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Jako všíchni ostatní řeším ovládání  LED světel s konstantním proudem. Jak všihnní víme máme dvě možnosti:

1) LED pásky ve světle vyměnit za LED pásky s odporem, které lze regulovat svítivost změnou napětím. Problém je s výškou LED pásku. Pokud někdo má odkaz na pásek s dostatečným výkonem  do šířky 8mm, tak všichni co jsme tady budeme rádi za odkaz.

2) Použít DMX dimmer current, kde lze regulovoat výstupní proud a tedy svítivost LED pásek bez odporů. A opět budeme rádi kdo má vyzkoušený nějaký tento DMX za odkaz. 

zatím mám vyzkoušené  napětové jednokanálové DMX dimmery RGB , které má např.  vyzkoušené také radek, nyní budu hledát nějaké proudové, až najdu , rád doplním odkaz:)

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Len drobne upravim, ze u klasickych led pasok sa osvit nereguluje napatim, ale jeho pulzaciou. Napatie je klasicky 12/24V, prud si paska "reguluje sama" na zaklade svojho odporu. Takyto DMX dimmer je uplne primitivny a jednoduchy, vystupnym prvkom je obvykle tranzistor.

U prudovych pasok je to uplne to same v blede modrom - zase sa to reguluje pulzaciou napajania, akurat zmena - zdroj garantuje, ze doda presne dany prud (tym padom meni napatie podla realneho odporu pasky). To znamena, ze sa o tu pulzaciu musi vediet postarat samotny zdroj (ci uz na zaklade 0-10V, alebo dekodovania tvaru vlny z triak dimmeru, alebo cez dali alebo hociako). Pokial niekde existuje prudovy dmx dimmer, jedna sa prakticky o pulzny zdroj, akurat jeho primar nebude 220V AC, ale XY DC. A spinaci celok je samozrejme potom vyrazne zlozitejsi nez jednoduchy tranzistor.

Osobne som na prudovy dmx dimmer nenarazil, videl som cosi na ebay, ale neviem ci to nepovazovat za preklep. Obecne je jednoduchsie kupit 0-10V stmievatelny prudovy zdroj nez dumat jak to ochcat.


   
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

Ja docela zariskoval, objednal RGBW downlighty na 24V s vykony 24W a 15W a pak vairantu CW/WW se stejnyma parametrama. Objednal jsem napred z fabriky kdesi v Cine vzorky, vypadaly prekvapive moc dobre a tak jsem jich objednal i s venkovnima nerez bodovkama do zeme asi kolem 150ks 🙂

mam to ruzne mixnuty ty barevny a ty studena bila/tepla bila tak, abych barvama mohl delat atmosku deckam (asi na nejaky americky a jiny svatky a narozky) a pak abych tim barevne resil informacni funkci alarmu a samozrejme taky resil atmosku v dome pro dospely osazenstvo 🙂

cely to mam na 4CH DMX stejny co ma tusim kolda. Protoze jich ale jde k padesatce, tak nejdou do hlavniho rozvadece ale do tri separatnich hnizd spolu s 500W trafama pod cervenej sadros, s teplotnim cidlem v airsocketu, kterej to nejhur i odstrihne a me da info o spotrebe... DMXka se snad vlezou na revizni dvirka v SDK pekne v radach pod sebe, aby se lehce daly resit problemy a nastavovat DMX kanaly...

akorat jsem zjistil, ze u Loxone narazim na maximalni pocet kanalu na DMX extensionu, takze musim koupit druhej 🙁

 


   
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 
RGBW svetla

   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 307
 

das link ?

uz mas nieco nainstalovane? foto by bolo super


   
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

Nainstalovany nemam, zatim jen odzkouseny a lezi vsechno v krabici. Tak snad za dva mesice... 🙂 Vyfotit ale muzu, napis, co te zajima. Nebo jestli nejsi z dalky (Olomouc), tak si to muzes prijet osahat... dam sem pak asi kontakt na toho Cinana. Komunikuje velmi dobre a delal jsem ted objednavku kamardovi a vse probehlo taky bez komplikaci.


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 307
 

ja hladam 24V stmievatelne WW bodovky

chcem to zapojit na tree vsetko


   
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 
Posted by: juras

ja hladam 24V stmievatelne WW bodovky

chcem to zapojit na tree vsetko

Je toho mraky. Tuhle firmu mam overenou:  http://www.buddylighting.com/

Akorat tady bych resil teda ten pomer cena/vykon s tree dimmerem zas tak moc neusetris, ne?


   
ReplyQuote
Page 6 / 33
Share: