X
Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
132.2 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@franta 
1. mam to tak , + na led obchdzam dimmer , cez poistku, elektroniku dimmera napajam rovnakym zdrojom ako MS.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@franta hezke to mas.

mam trochu jiny DMX, ale asi je to jedno. od zdroje mam plus vodice prurez 4mm ke ctyrem tavnym pojistkam 10A, za pojistkami to jde uz do domu v cca 12 vetvich (vzdy tri vetve na jednu pojistku) k jednotlivym LED svetlum. Plus ze stejneho zdroje napaji DMX, ale uz vodicem s vyrazne mensim prurezem. Minus jde jen na DMX. 

 

 


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
 

@richard 

a má cenu mít pojistky na světla? Počítal jsem s pojistkou pouze na napájení DMX dimmerů.

Do teď mi to běhá (3 roky) bez pojistek a vše skrz dimmery, tak přemýšlím jestli propojit - svorky všech zdrojů a napájet všechny dimmery z jednoho zdroje, nebo to nechat rozdělený. 🤔  


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@franta

Pokud mas svetlo napojene na DMX jak plusem, tak minusem, tak jisti DMX. 

Ja "šťávu" posilam primo do svetla, ale galvanicky je DMX a svetlo spojeno a napajeno jednim zdrojem. Ze zdroje vede "tlusty" kabel primo ke svetlum a "tenky" jen do DMX aby melo napajeni na svuj provoz. Nechtel jsem proudove zatezovat DMX modul, abych pak stejne ty vodice za DMX ruzne spojil a vedl ke svetlum.  

A jistim 2A pojistkou napajeni co vede k DMX modulum a 4x10A vodice ke svetlum. Kdyby se kdekoliv plus dostal na zem (SDK profily, zkrat ve svetle atd), tak at je tam jisteni a nejde mi vodic ze zdroje 20A nejisten do baraku. A predpokladam, ze kdyz by nastal problem, 10A pojistka to ohlida.

Dalsi zdroj mam jen pro Loxone. Ale na nej jsem napojil nedavno i ventily k podlahovce a 2A pojistka o nedala. Tak je tam 10A ted. kdyby doslo ke zkratu, ze bych nekde zavadil dratem, nebo mi nekde neco vypadlo/upadlo, tak to 10A pojistka asi neprezije a bude prvni co odejde. Spis to mam ted v dobe kdy do toho lezu pro pripad mych chyb. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Mně se osvědčilo následující zapojení. Z rozvaděče vedu cyky 3x1,5 spolu s UTP kabelem až k místu instalace. Tam mám "trafo a dmx dimmer. Má to několik výhod. Vícekanálový dmx je nebezpečný v případě že některý z kanálů odejde, pak je mimo provoz několik místností. Když je zdroj s dmx u spotřebiče, nemusím tahat tak silné kabely od rozvaděče ke svítidlu z důvodu velkých proudů spojených s nízkým napětím. Do budoucna je také jednodušší přechod např z dmx na dali nebo 0-10V. Nevýhodou může být tahání dvou typů kabelů nebo řešení místa zdroje a dmx dimmeru ve stropě. 

Do nově stavěných prostor budu dávat do každé místnosti dvě stropní svítidla 1x on/off a 1x stmívatelné. Spínané svítidlo (LED panel 600x600mm) pomocí pomocného inrush relé a stmívatelný led pásek po obvodu stropu pomocí DMX. Takže 1 kabel CyKy 5x1,5 a 1x UTP CAT6 (nebo něco podobného).

Jediný DMX dimmer v rozvaděči bude pro orientační osvětlení.

Jištění pojistkami v tomto případě není potřeba. 


   
Richard reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, prerabali mi kupelne (dlhy pribeh, vsetky obklady dole) a zrovna dnes som skracoval precnievajuce kable schovane v krabicke pod zrkadlovymi skrinkami. Za kazdou skrinkou (2 ks) mam 2x 5x2.5 + 1x utp. Na ktoru PICU som to tam tahal uz fakt netusim [teda tusim ze som chcel osvetlenie tej skrinky, ale preco 5x 2.5]. V baraku nemam dodnes rozchodenu jedinu dmx led pasku (ozivoval som len pasku na kuchynskej linke a tu som poriesil cez rele 😀 ).

Osobne by som to neriesil ani ako ty a dnes by som tam dotiahol 3x 1.5 a dimmer by bol na zigbee/wifi alebo iny bezdrat. Ale ja som to vzdy uvazoval len ako doplnkove a nie hlavne osvetlenie, takze porucha/vypadok ma nijak zvlast nezaujima.


   
Richard reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 
Posted by: @koldavideo

Mně se osvědčilo následující zapojení. Z rozvaděče vedu cyky 3x1,5 spolu s UTP kabelem až k místu instalace. Tam mám "trafo a dmx dimmer. Má to několik výhod. Vícekanálový dmx je nebezpečný v případě že některý z kanálů odejde, pak je mimo provoz několik místností. Když je zdroj s dmx u spotřebiče, nemusím tahat tak silné kabely od rozvaděče ke svítidlu z důvodu velkých proudů spojených s nízkým napětím. Do budoucna je také jednodušší přechod např z dmx na dali nebo 0-10V. Nevýhodou může být tahání dvou typů kabelů nebo řešení místa zdroje a dmx dimmeru ve stropě. 

Do nově stavěných prostor budu dávat do každé místnosti dvě stropní svítidla 1x on/off a 1x stmívatelné. Spínané svítidlo (LED panel 600x600mm) pomocí pomocného inrush relé a stmívatelný led pásek po obvodu stropu pomocí DMX. Takže 1 kabel CyKy 5x1,5 a 1x UTP CAT6 (nebo něco podobného).

Jediný DMX dimmer v rozvaděči bude pro orientační osvětlení.

Jištění pojistkami v tomto případě není potřeba. 

ma to logiku. Ale cele to bude asi cenove nesrovnatelne reseni. Kolik zdroju takto budes potrebovat? Kolik DMX modulu? V mensich vychazi kanal na uplne jine penize. 

 


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Ja to mám podobne ako plánuje kolda. V SDK podhľade mám vždy dotiahnutý 5x1.5 kde väčšinou 2 kanály stmievam triakovym stmievačom v rozvádzači a jedna fáza je spinateľná ak je v danej miestnosti potreba svietiť a na to zapájam potom zdroj.

V podhľade potom mám vždy jeden CAT kábel s Tree na pir, DMX na doplnkové svetlá a nejaké kontakty na okná.

Ja mám tiež pásy len ako doplnok a tak mám len pár zdrojov po dome čo pri dnešnej cene zdrojov nie je nejaký rozdiel v porovnaní s jedným veľkým.


   
ReplyQuote
(@pepahr)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 73
 

Ahoj používáte někdo DMX relé? Mám pocit že jsem to tu někde videl, ale nemůžu to najít... Mám tohle: https://www.aliexpress.com/item/32490853607.html
A potřebuju nakopnout jak to rozchodit, zapojení mám snad ok po zapnutí na dmx extension bliká, mám nastavenou adresu, nicméně nevím jak přidat víc jak 4 kanály?? Ale ani ty mi nefungují.. mám kromě toho ještě i čínský 4ch dimmer ten chodí v pohodě, tohle ale ani ťuk 🙁 Díky za radu...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Přidávej postupně 4 kanálový s adresou o 4 výš. Není v tom žádná věda.

1. 4ch  1-4

2. 4ch  5-8

3. 4ch  9-12

atd..

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Když jste dávali DMX do podhledu, dávali jste je do nějaké instalační/izolační krabice nebo jen tak? 

Budu ted resit osvetleni terasy, jestli tahat draty z rozvadece ke svetlum, nebo jen napajeni k DMX a umistit je vzdalene (venku v podhledu, ale v suchu bez moznosti zateceni, ale resitnejaky revizni pristup)

Diky


   
ReplyQuote
(@pepahr)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 73
 

@pa-v-el: to zní logicky :)) díky, ale nefunguje ani ty první 4, zkoušel jsem standart i smart, blok osvětlení i klasik digital výstup... adresu mám pokračování toho co už mám tozn - 1 je orig dmx loxone rgb, pak čína 4 4-kanál, relé mám 8, druhou sadu 12.. po připojení k DMX extensionu to bliká po odpojení svítí, mám zapojeno pomocí patch kabelu z výstupu číny, zkoušel jsem i napřímo do hvězdy a furt to samý.. ještě chvilu a rozmlátím to 🙂

nemám teda ukončovací odpor ale ten by teoreticky mohl být v těch vstupech ne? čína dimmer jede i bez toho...

samo ještě to může bejt vadný..... ještě nějakej nápad? 🙂

 


   
ReplyQuote
(@pepahr)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 73
 

@richard mám orig loxone dimmer hozený jen v rampě, ale uvnitř domu, je tam 8 let a od tý doby jsem ho neviděl 🙂 mám venku čínskou kameru s žádným krytím a obyč vypínače unika a repro v terase a pohoda - myslím, že pokud do toho nepoteče to vydrží.... a nebo pro sichr stříknout nano-sprayem na ochranu.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

@pepahr

Nějak se v tom ztrácím 🙂 

Loxone DMX funguje ok?

Jakou DMX adresu má nastavená ta 8-reléová deska z Ali?


   
ReplyQuote
(@pepahr)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 73
 

:)) já taky, loxone funguje, čína dimmer taky, relé má adresu 8 a druhá sada 12.. teď jsem zjistil že asi blbě funguje adresování, když jsem to přepnul na 1 tak to chodí dle toho jak zmměním loxone dimmer ale žádný jiný dmx nemám.. zkusím vyšší hodnotu..tozn deska reaguje...


   
ReplyQuote
Page 30 / 33
Share: