X
Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
132.2 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Super 👍 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@jzaruba @dalibor @lukask @orlik80 @kotrmelec @dandytom

Nemám od vás potvrzené objednávky, zítra uzavírám tabulku, posílám zálohy a objednávám na výrobu. Kdo v tabulce nebude zelený, nebude mít světla. Kdo neuhradí zálohu a bude zelený, tak si ho dávám do tabulky BANNED pro další objednávky. Pokud jste nedostali hromadný mail, potřebuji od Vás fakturační údaje a potvrzení počtu světel v tabulce.

Pokud nejste zelení, tak jsem mohl přehlédnout něco já. Kontaktovat mě můžete tady přes zprávu nebo mailem [email protected]

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

dotaz k DMX...

budu mit vetsinu svetel na 24V, ale par bude i na 12V. Nebude to delat paseku, kdyz bude kazdy DMX modul na jinem napajecim napeti? Diky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@richard mozu byt rozne, len minus treba spojit.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

sorryjako nějak mi to uniklo už je aktualizováno


   
ReplyQuote
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

@cybermole Zdravím, promin bohužel jsem se nedostal k tomu abych si zkompletoval kompletně za sebe kolik světel budu potřebovat přesně a jakého výkonu, bude možné objednat z jara případně? Psal jsi v emailu, že máš rozjednané výrobce v Evropě případně že budeš rozjíždět možná eshop, tak nejspíš počkám ještě a promyslím si pořádně objednávku než abych naslepo ted objednával nějaké množství a pak horko těžko případně doplňoval.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Chápu, pokud bude další objednávka, tak bude pravděpodobně na začátku jara. E-shop je v plánu také na jaro, ale budou o dost jiné ceny. Protože budou další náklady na CE, RoHS a podobné hovadiny.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Vadilo mi neustálé připojování multimetru na testování světel, tak jsem udělal malý upgrade kufru 🙂

IMG 20191217 171537

   
ReplyQuote
(@venca)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 25
 

Čau chlapi,

SOS!! Krizovka!

prosim o radu ohledně kabeláže ke světlům. Mam projekt od Loxone “partnera”. Dlouho jsem pročítal všechny diskuse tady a vlákna. Měl jsem původně objednana RGBCCT svetla-panely na 24V jak se zde objednávala, ale nevyšlo to🙈. 
Jelikož panýlky na 24V neumim sehnat (teď už by snad klidně stačily pouze s bílou barvou) rozhodl jsem se, že budou světla na 230V.

no a nyní ta prosba! 

V projektu mam ke vsem svetlum co bych chtěl stmívat plánován kabel 3x1,5 a zároveň ftp CAT 6. Člověk, co mi to plánoval mi tvrdí, že je to takto maximálně univerzální pro 230V světla a možnost stmívání přes 0-10v, nebo DALI, případně DMX a nebo ten bláznivej Loxone dimmer extension!

otázky:

1. Je to takto navržene správně pro tu univerzálnost (jen doplňuji, že jsem skutečně 24V panýlky nikde nenašel, proto jsem 24V variantu a tažení výrazně silnějsi kabeláže kvulo ubytku proudu tak trochu zavrhl- a naproti tomu jsou 230V panely k sehnání snad úplně všude)

 

2. Stmívání 0-10V - dává to smysl? Jde mi treba o chodbu, kde chci vyuzivat jine intenzity svetla priklad v noci, kdyz pujdu na wc apod. Ale zaroven, pokud by to fungovalo dobre-je to k vyuziti i v jinych mistnostech? 

3. 0-10V vs DALI  vs Loxone dimmer extension- je to vše zapojitelne v kabelazi, kterou mam navrzenou? Kdyz koukam na  ty brutalni ceny stmivatelnych zdroju Dali nebo 0-10v tak snad ten Loxone dimmer (jakkoliv me to štve) vyjde v pripade skupiny svetel (treba 8 ks) levneji?!! Co rikate?

3. Stmivatelne zdroje 0-10V, Dali, muzete mi v tomto kontextu poradit zdroje, ktere pouzit - pokud by to šlo obě varianty - jak do podhledu, tak na DIN. A kdyby to bylo na DIN - neni spatne ta kabelaz??

 

4. DMX. Jelikoz budu mit i pasky, ktere resim pres DMX, je to realne vyuzit i pro 230 V led panylky? Nejake odkazy na 230V dmx stmivace ? 

Dekuji moc vsem za reakci. Jsem v hajzlu, v lednu ma elektrikar tahat kabely a ja si jsem jistej tak akorat v tom, ze zasuvky mam natahane 3x2,5 🙈


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@venca

Já sám bych místo 3x1,5 tahal 5x1,5 nebo, pokud bych chtěl mít jistotu kvůli úbytkům, tak 5x2,5. A k tomu tu LAN kabel. Sám jsem nedal ke všem světlům 5x... a teď mě to omezuje. Ale souhlasím s tím, že navržené řešení je dostatečně univerzální.

Stmívání ledek je problém a určitě bych upřednostníl DALI, 0-10V nebo DMX zdroje, než zdroj podporující stmívání a k tomu dimmer 230V. Pokud totiž není ovládené přímo to, co se pouští do ledek, ale jen napájení před jejich zdrojem, tak to zdroj/žárovka musí podporovat a kolikrát, i když je podpora deklarována výrobcem, nemá stálý jas a je stmívání nepoužitelné.


   
ReplyQuote
(@machy)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 21
 

Venco světla jsem řešil tak, že jsem natahal všude 5x1,5 a zároveň UTPčko. Pokud použiješ jen jednu barvu, můžeš pak spojit dva dráty na + a dva na - s průřezem 3 mm2. Když budeš mít barvy a bílou, tak to taky vyjde, ale s nižším průřezem. Mám nejdelší kabel cca 30 m a úbytky v pohodě, ono taky na DMX mám na kanál omezení na 3A a to zase pro ten úbytek neni nějaká brutalita. 

Panely a světla jsem řešil stylem nákup někde (docela se nám zadařilo v Bauhausu), vykuchání CC zdrojů a LEDek na nahrazení LED páskou klasickou. Pak už to jen připojíš.

DMX mám všechny v rozvaděči a tak UTPčka u světel zůstaly pro strýčka příhodu.

Taky jsem našel zajímavá světla do sádroše od firmy Kluś, je to nosný Al profil do sádroše, do kterého se nacvakává další profil s LEDkama. Co si tam nalepíš, to máš... Mám to takto na chodbách a koupelnách, bohužel foto nelze přiložit.

This post was modified 4 years ago by machy

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @venca

Čau chlapi,

SOS!! Krizovka!

prosim o radu ohledně kabeláže ke světlům. Mam projekt od Loxone “partnera”. Dlouho jsem pročítal všechny diskuse tady a vlákna. Měl jsem původně objednana RGBCCT svetla-panely na 24V jak se zde objednávala, ale nevyšlo to🙈. 
Jelikož panýlky na 24V neumim sehnat (teď už by snad klidně stačily pouze s bílou barvou) rozhodl jsem se, že budou světla na 230V.

no a nyní ta prosba! 

V projektu mam ke vsem svetlum co bych chtěl stmívat plánován kabel 3x1,5 a zároveň ftp CAT 6. Člověk, co mi to plánoval mi tvrdí, že je to takto maximálně univerzální pro 230V světla a možnost stmívání přes 0-10v, nebo DALI, případně DMX a nebo ten bláznivej Loxone dimmer extension!

otázky:

1. Je to takto navržene správně pro tu univerzálnost (jen doplňuji, že jsem skutečně 24V panýlky nikde nenašel, proto jsem 24V variantu a tažení výrazně silnějsi kabeláže kvulo ubytku proudu tak trochu zavrhl- a naproti tomu jsou 230V panely k sehnání snad úplně všude)

 

2. Stmívání 0-10V - dává to smysl? Jde mi treba o chodbu, kde chci vyuzivat jine intenzity svetla priklad v noci, kdyz pujdu na wc apod. Ale zaroven, pokud by to fungovalo dobre-je to k vyuziti i v jinych mistnostech? 

3. 0-10V vs DALI  vs Loxone dimmer extension- je to vše zapojitelne v kabelazi, kterou mam navrzenou? Kdyz koukam na  ty brutalni ceny stmivatelnych zdroju Dali nebo 0-10v tak snad ten Loxone dimmer (jakkoliv me to štve) vyjde v pripade skupiny svetel (treba 8 ks) levneji?!! Co rikate?

3. Stmivatelne zdroje 0-10V, Dali, muzete mi v tomto kontextu poradit zdroje, ktere pouzit - pokud by to šlo obě varianty - jak do podhledu, tak na DIN. A kdyby to bylo na DIN - neni spatne ta kabelaz??

 

4. DMX. Jelikoz budu mit i pasky, ktere resim pres DMX, je to realne vyuzit i pro 230 V led panylky? Nejake odkazy na 230V dmx stmivace ? 

Dekuji moc vsem za reakci. Jsem v hajzlu, v lednu ma elektrikar tahat kabely a ja si jsem jistej tak akorat v tom, ze zasuvky mam natahane 3x2,5 🙈

Já bych to udělal tak, aby ses mohl v budoucnu vrátit i k té variantě světel 24V. Já nebudu mít v domě žádnou žárovku (kromě trouby) a všude jsem si vystačil s 3x1,5 nebo 3x2,5. Pro LED světla a LED pásky. Je alefakt, že mám poctivě spočítané úbytky na vedení a podle toho natahané kabely. Dimmery jsou vždy u světel, takže ještě tahám DMX sběrnici v UTP5e.


   
ReplyQuote
(@koleen)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

@venca

Nepropadej panice 🙂

 

Jestli nevíš, tak natáhnutím 3x2,5 a FTP nic nezkazíš. Pro detail by to taky chtělo mít trochu představu, jak ten tvůj barák vypadá a jak výkonné osvětlení budeš potřebovat. 

Když by ses rozhodl mít všechno v rozvaděči a tahat ke světlům jen 24V, tak se taky může stát, že Ti kvůli úbytkům nebude stačit ani kabel o průměru 6mm, tam by ti pak byl k ničemu i ten 5x1,5. 

Já jsem třeba skončil tak, že v přízemí mám SDK rampy, kterýma vedu 3x2,5 230V a FTP s DMX. Mám patrový dům odlitý z betonu a zasekávat místy 15 kabelů silnějších než přívod do baráku se mi prostě nechtělo. Práci omítkářů pak nepřežily ani dva FTP s DMX, které to koupily hřebíkem na komoru. 

Dobré zjištění bylo, že  DMX  se dá provozovat i bezdrátově 🙂 Takže ke světlům by mi vlastně stačil jen 3x2,5 ze kterého je napájený zdroj ke světlu a přijímač DMX.

 

 

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ja som to vyriesil este univerzalnejsie, ku kazdemu svetlu ide trubka (nie krk) 25mm od rozvadzaca, plus v satniku je jedno "rozbocenie" aby sa laksie tahali vacsie dlzky, napriklad garaz. Ak to situacia dovoluje tak je to najuniverzalnejsie riesenie.
Ale kludne daj 3x1,5 a FTP, alebo 5x1,5 a FTP. 
Mne to skloncilo s osadenim:
Izby detske, spalna klasika luster cize spinanych 230V
Kupelne, WC, chodba, kuchyna 24V led panel. Prave cez vykend som ich cca 30ks prerabal, trva to 6min/ks.
Obyvacka, jedalen privod 230V plus FTP, v strope bude DMX dimmer a CCT pasy.


   
ReplyQuote
(@venca)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 25
 

Ahoj všem,

Dekuji za pomoc, cenné rady. Vidim, že většina z vás upřesnostňuje variantu 24V. 
Ja ale 24V světla bohuzel nesehnal a V podstatě i jakákoliv dalsi svetla treba venkovni v “podhledu” balkonu, nebo na baraku a podobne budou zase jednodušší ve variantě 230V.

pochopil jsem správně, že (když zůstanu u 230V) tak 3x1,5 + ftp CAT6 mi stačí? Pripadne radeji 5x1,5? 5x2,5 se mi fakt tahnout nechce😩 staci, ze tam mam v baraku 20 žaluzii a k nim ke kazde 5x1,5. To bude jak elektrárna🤢

Jaka je potom podle vás nejvhodnější varianta ovládání? A tím myslím poměr cena-výkon? Dali? 0-10V? Dmx? Pro ovladani 220V led panelů, led svítidel, atd? 

Dali je prý skvělý, ale nenašel jsem levnější Dali dimer než za 1000 Kč! Který je navíc k montáži ke světlům. Což principielně nevadí, ale někde bych raději, kdybych měl dimmer na Din liště... 

 

doplňuji informace k baráku a světlům:

1. Dům je patrový, obdélník s garáží do L. Vzdálenost půdorysně od rozvaděče na druhý konec baraku je 14metrů. Kratší strana je 7metrů. Plus samozrejme delka do patra a podobně. 

2. led panýlky budou tenké do podhledu-prodavaji se vsude za par korun (bohuzel 220V a nevim jak je to s tim stmivanim🤷🏼‍♂️) nejvice budou asi hodnoty 9W, 12W, 18W. V garazi pak asi panely vetsi 60x60

diky moc vsem! 
se z toho vazne pos...

Posilam v priloze nahledy na instalaci. Ale neni to kompletne doladene. Jsou tam zmeny, doplneni apod.. . Spousta veci tazena kdyby nahodou (vyrivka, bazen, apod.)


   
ReplyQuote
Page 24 / 33
Share: