X
Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

491 Posts
64 Users
42 Likes
133.2 K Views
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

"Nouzové relé" by neměl být problém ani u DMX stmívače, stačí na výstupu z DMX dát relé s typem kontaktů SPDT viz zde a v případě potřeby si sepnutím relátka rozsvítit světlo napřímo.

edit: uvažuji ve 24 voltech a DMX driverama v rozvaděči..

edit2: místo relátka by mohl asi být i mechanický přepínač se stejným systémem kontaktů.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jo, ja som myslel ten 220V driver co objavil @L, v 24V je to samozrejme pohoda, tam je to bud pwm, alebo riadeny prudovy zdroj, takze staci "premostit".


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

To by asi mělo fungovat stejně i na 230V, jen to bude víc nebezpečnější 🙂

Prostě za tím triakem přehodíš výhybku na jiný zdroj...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Jo, vidis - ja som sa mentalne obmedzil na vypinac, ktory by "premostil" fazu vstupujucu a vystupujucu z dimmeru. Prepinac je riesenie! 😀


   
ReplyQuote
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

Jak resite/pripadne planujete resit kabelaz pro osvetleni pres DMX? Ja resim dilema jestli DMX decodery dat do rozvadece a potom tahat k paskum asi CYKY (kvuli ubytkum napeti) nebo vzdy pro kazdy pasek/pripadne skupinu mit decoder schovany napriklad v podledu. Nemate nekdo praktickou zkusenost?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Já určitě DMX v rozvaděči a k páskům CYKY. Do podhledu stejně nemůžu kvůli tesnosti domu a opravovat něco v podhledu taky nic moc. V rozvaděči to bude dobře přístupný pro všechny možný úkony. 


   
ReplyQuote
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

A nebojis se ubytku napeti? Nektere trasy budu mit skoro 15 metru. A zdroj planujes jeden nejaky silny?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Nebojím, nejdelší trasy budu mít kolem 12-15m sehnal jsem CYKY 5x2,5 za 20Kč/m tak ke světlům dotáhnu jakoby 2x5 nebo 1x5+1x7,5 aby mi nezbýval jeden fous. Když to spočítám tak při 24V a 100W na 12m je úbytek 0,5V nakonec budu mít světla určitě slabší, tak bude úbytek  ještě menší.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Zdroje plánuju raději dva spojené, kdyby náhodou jeden umřel ať si rozsvítím. Už mám jeden zdroj Delta na Loxone a věci okolo. Na světla bych koupil další dva a zapojil paralelně přes tuto jejich věc.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: Pa.v.el

 

Já určitě DMX v rozvaděči a k páskům CYKY. Do podhledu stejně nemůžu kvůli tesnosti domu a opravovat něco v podhledu taky nic moc. V rozvaděči to bude dobře přístupný pro všechny možný úkony. 

   

Myslím že SDK podhled netvoří vzduchotěsnou vrstvu. Vzduchotěsnost by měly řešit omítky dotažené až ke stropu. V některých případech stejně zjistíš že dmx do rozvaděče nedáš. Já jsem to musel vyřešit tak, že jsem část dmx dimmerů dal do datového rozvaděče, který stojí hned vedle silového, a část právě do podhledů.  


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 
Posted by: Pa.v.el

 

Zdroje plánuju raději dva spojené, kdyby náhodou jeden umřel ať si rozsvítím. Už mám jeden zdroj Delta na Loxone a věci okolo. Na světla bych koupil další dva a zapojil paralelně přes tuto jejich věc.

   

Ty spojene DC zdroje je zajimavy napad, skoda ale ze jsem vsadil na spatneho kone. Pro Meanwell jsem nic podobného neobjevil 🙁


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Tak ono by to jejich udělátko podle mě asi fungovalo i na jiné zdroje. Ty Delta by měly být trvanlivější něž Meanwell, tak uvidíme...


   
ReplyQuote
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
 

Zdar, nemeli jste kdyz jste zkouseli DMX problemy s blikanim? Chtel jsem si to vyzkouset predtim nez si to dam do celeho domu a protoze zatim loxone nemam, tak jsem si koupil usb dongle na rizeni DMX ( http://eshop.soh.cz/usb%E2%86%92dmx/i110-modul-usb-dmx-512) to mam pripojene do raspberry pi a ridim pres OLA ( https://www.openlighting.org/ola/), vse funguje, ale z nejakeho duvodu mi svetla obcas probliknou, rekneme tak kazdych par minut obcas i casteji. Problikava vse, tzn. pouzivam dva DMX dekodery ( https://www.aliexpress.com/item/best-price-1-pcs-DMX-3CH-BAN-V1-3CH-Channel-DMX-512-LED-Decoder-Controller/32444575460.html?spm=2114.13010608.0.0.6mWgHg, https://www.aliexpress.com/item/DMX-3CH-BAN-V1-3CH-Channel-DMX-512-LED-Decoder-Controller-dimmer-12V-24V-console-use/32622331065.html?spm=2114.13010608.0.0.6mWgHg), ale delaji to oba i kdyz jsem vzdy jeden odpojil apod. takze mam spis podezdreni na ten dmx controller nebo nejake ruseni od raspberry.

Nemel jste nekdo podobny problem, pripadne napada vas nejaka pricina? Nerad bych aby mi pak v dome osvetleni blikalo.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Asi by to chcelo najprv vylucit komplet retazec pred tym donglom, pripadne po nasetupovani tych svetiel ten dongle uplne odpojit a sledovat co to spravi.

Mam ten pocit ze DMX len prijme data a drzi stav az do dalsieho prijmu, takze by odpojenie nemuselo vadit. Pokial by problem zmizol, je vadny dongle, alebo tam nieco posiela data (nuly) naviac.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Používám tyto DMX řídím to přes Loxone a žádné blikání se nekoná. Zkusil bych to co píše msk odpojit ten USB dongle...


   
ReplyQuote
Page 2 / 33
Share: