Forum

Forum

Ovládání světel pom...
 
Notifications
Clear all

Ovládání světel pomocí DMX Extension a Dimmer Extension

484 Posts
63 Users
42 Likes
129 K Views
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Fungoval vôbec DMX RDM v Loxone config? Podľa mňa to nikdy poriadne implementované nebolo tak to vyhodili z dokumentácie. Určite majú smerovanie k Tree dimmerom preto už nerobia DMX dimmer, ale najhoršie čo sa môže stať, že prestanú DMX extension predávať, ako to že po update prestane DMX extension komunikovať DMX512 protokolom. 

DMX512 protokol je natoľko jednoduchý, že nevedia komunikovať len so "svojimi" dimmermi, navyše ak ich už nepredávajú a nevedia zmeniť ani aktualizoval logiku v dimmery samotnom.


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Faktom je, že "RGBW 24V Dimmer DMX" typu PWM už neni v ponuke. Ale ked si vyberieš napr. "LED Spot WW" tak máš v ponuke typ PWM. Nepredpokladám, že by sa podpora DMX512 a extension zrušila. Ja mám všetky svetlá postavené na DMX512 a používam treťo-stranné Dimmery ktoré fungujú s DMX Extension.
Linka na PWM Dimmer DMX
Linka na DMX Dimmer 3-th party

Ja používam tento...


   
Georgio reacted
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Takze spominana komunikacia s loxone:

Dobry den

1.Pozeram ze na stranke pre DMX extension ste zmenili popis. Bolo tam ze Podpora DMX-512 a DMX-RDM protokolů (bude k dispozici s aktualizací) a teraz je tam uz iba Podpora DMX-512 protokolu. Preco?
2. Nemozem na stranke v eshope najst dmx RGB dimmer. kde je prosim vas?

Dakujem pekne

22.01.2018 14:42   Martin Žák

Dobrý den,

1.Bohužel nevím, zda byla v minulosti nějaká takováto informace uveřejněná, dokumentace byla naposledy upravená v 09/2016, od té doby v ní žádná úprava nebyla provedena. Podporu máme pouze pro DMX 512 protokol.

2. DMX dimmer byl z naší nabídky vyřazený a již v nabídce nebude, namísto něj máme v nabídce Dimmer využívající naší Tree technologie.

22.01.2018 15:00   RM

Dobrý deň,

  1. Takze podpora pre DMX-RDM ani nebude?
  2. No to som nasiel ze mate dimmer tree alebo air ale vtedy to este nebolo ked som robil tie rozvadzace. Teraz chcu sem tam zakaznici pridat nejaky ten dimmer DMX ale nemaju tree extension. Kedze vy ho uz nepredavate mozem ho nakupit aj niekde inde a nebudem mat s tym do buducna problem? Napriklad ze DMX extension bude v buducnosti komunikovat iba s dmx zariadeniami loxone?

 Ďakujem veľmi pekne

S pozdravom  

22.01.2018 15:44   Martin Žák

Dobrý den,

1. Nemám informaci, že by se do budoucna plánovala rozšířit podpora DMX protokolu, pravděpodobně se tak nestane, spíše pujdeme cestou vlastních technologií, kde můžeme zaručit úplnou kompatibilitu a funkčnost.

2. Omezení funkčnosti DMX rozhraní doopravdy neplánujeme. I v současné době lze k DMX extensionu připojit jiné zařízení kompatibilní s protokolem DMX 512.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

to smotek7:  Vdaka za info o nemoznosti blokacie DMX update.

to tomas_iw: DMX-RDM som nikdy neskusal tak netusim. Ano presne tak vyzera ze idu cestou tree a air...v podstate aj ta odpoved z loxone to potvrdila co sme aj cakali...No a to ze neviedia komunikovat len z ich dimmermi je asi aj pravda aj ja som si to tak myslel ale pre istotu som im napisal. Takze vyzera to tak ze by nas to nemalo zaskocit do buducna  a prerabat rozvadzace...

to Maros: Naco presne pouzivas prosim ta ten dimmer  (4 CH Constant Current DMX512 Decoder D4C)? Asi by sa to dalo vyuzit k led panelom...odpajas mu aj napajanie cez Rele?


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

No práveže DMX extension vie komunikovať s inými ako od Loxone. To je aj napísané v odpovedi. A veľa z nás to aj tak má. Kúpiš si lacny DMX dimmer (je ich spústa) a ovládaš svetlá ako potrebuješ.

Ja to práve inštalujem na svojom dome. Budem mať všetky svetlá (LED Panely) na DMX dimeroch a v podstate každé svetlo v dome viem ovládať samostatne a viem ho samozrejme stmievať/nastaviť intenzitu podľa požadovaných parametrov. Keby som to mal robiť TREE technológiou tak sa nedoplatím...
Zatiaľ to neplánujem odpájať cez rele. Dimmer má veľmi malú spotrebu čo som meral. Uvidíme časom.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

A este jeden prispevok k blikaniu LED paskov a moje riesenie...v prvom rade chcem napisat ze som objednal z ciny od 2 predajcov spolu 5 dimmerov (PX24506) a prisli mi skoro vsetky rozdielne vid foto 🙂 

Vodnici1

Nechcem to tu vsetko rozpisovat ale z foto bude vidiet ze na 3ks je DMX contoler IO rovnaky a tie zvysne 2ks maju kazdy iny, su tam osadene rozne MOS-fety na vystupe, tak isto 3ks maju crystal 16MHz a dalsie 2ks maju 24Mhz. V podstate tie 3ks maju spolocne spravanie (bliknu pri zapnuti napajanie hlavne v kanaly R), iba Jeden neblika pri zapnuti napajania ale zase blikaju ledky pri nizkom jase 🙁 takze ako vidite je to od toho co Vam cinan posle. Ja som skusal ozaj vselico mozne ako to odstranit ale nejde to kedze to je SW zalezitost toho DMX controlera (nepomohlo ani dalsie Rele ktorym som s oneskorenim (1.5s) pripajal napajanie pre Ledky a aj tak to sem tam bliklo! Jedina cesta akou som to vyriesil bola ze som pridal trvale napajanie 5V na DMX controler kedze v rozvadzaci mam aj 5v zdroj a berie to iba 6mA (0.03W) a na stabilizatore 7805 v dimmeri som odletoval nozicky vid foto...(priznam sa ze dva dimmeri beru po 6mA, druhy 22mA dalsi 51mA a posledny 32mA) sranda ze kazdy inak ale je to tak 🙂

Vodnici2

   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

to Maros: Jasne ze to DMX extension vie len som im to tak hlupo napisal narocky...aj ja to tak mam :). Aj ja mam led panely. Mozes please napisat konkretnejsie. Na aky constant current mas panely? zdroj+D4C v rozvadzaci?Aku ma spotrebu to D4c? Pri kupe D4C si im napisal aky chces prud na kazdy kanal ?Kde si to kupil? Vdaka


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@ager Funguje to tak ze D4C objednas a cinan sa ta spyta na aky prud to chces.

Podla toho ti zospodu napajkuje rezistory.

Ja jeden mam ale nevyuzijem ho, doobjednal som CV verziu.


   
ReplyQuote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44
 

Dal by se DMX Extension nahradit necim jako je toto?

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20180123034935&SearchText=DMX+Arduino


   
ReplyQuote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Určite, robil som controller na Arduine s ethernet shieldom, ktorý cez MAX485 ovládal DMX podľa tejto schémy (bez potenciometrov a tlačidiel)

Posielal som na to príkazy v tvare http://{ip}/dmx/{channel}/{value}

V podstate by sa na to dal použiť odkazovaný shield.


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@ager:
vsetky panely su na CC 300mA - 12W
zdroj MEAN WELL EDR-120-48
D4C Dimmer má spotrebu 20 mA
Pri kúpe som si vyžiadal nech ho nastavia na 300mA. Samozrejme mi poslal 350mA. Ale potom mi grátis poslal dalšie nastavené na 300mA aj s návodom na výmenu odporov na tých pôvodných.
Obrázky prikladám...

Back side of the main board

   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

@ Maros: Ja mam panely od Greenlux (18W tie su 600mA a 12W tie su 300mA). Niektore panely spinam DMX triak+PCD zdroj meanwel a mozem povedat ze to ide ozaj dobre a hlavne aj rozsah stmievania je ozaj super a ostatne panely stmievam 0-10V zdrojom meanwell NPF alebo LCM to je tiez super. Pozeram ze modely zdroja EDR su neni v www.jdc.sk ani k dispozicii. Ja mam zdroj NDR-480-24 pre led pasky. Netusim aky je rozdiel medzi EDR a NDR. 

Ak spravne ratam tak ked dimmer D4C bere 20mA pri 48V = 0.96W spotreba. Neni to az take hrozne len neviem ci by som to chcel nechat bezat stale...hlavne ked je to cina a este som pozeral ze pracuje v rozmedzi teplot -30 do +55 a kedze budu aj zdroje aj dimmeri v rozvadzaci asi sa tam bude slusne kurit a aby ich nevypinalo casto alebo poriadne vetranie 🙂

No vyzera ak tomu sprane rozumiem tak ty ides asi ozaj davat na kazde svetlo jeden kanal dimmera. To znamena ak mas v jednej miestnosti 4 panely tak budes mat presne jeden D4C dimmer na jednu miestnost (1panel=1kanal) a tym padom potrebujes kazdy dimmer na CC 300mA. Tak to ides riesit?

Este by ma zaujimalo aky kabel si tahal z rozvadzaca do svetiel?

Ja mam panely zapojene paralelne (2,3,4 alebo 6 kusov takze prudy su rozne). Keby aj jeden zhorel neni problem tie panely su dost predimenzovane mam to pomerane.


   
ReplyQuote
Maros
(@maros)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@ ager: No popravde aj ja som studoval rozdiel medzi NDR a EDR zdrojmi ale nenasiel som. Teda okrem  ceny.

Presne ako pises 4 x 12W panely na izbu. Na jeden kanal DMX dimmera je jeden LED Panel (viac ani nevyda pri 300mA a 12W to berie cca 39V). Čo sa týka tepla ešte neviem posúdiť. Uvidím neskôr. Preistotu mám 2 Dimmery v rezerve...

Tahám ku každému panelu 2 žily 1,5mm2. Čiže 2 x Cyky 4x1,5. Pre istotu ak by sa niečo časom zmenilo tak tam mám dostatok káblu. Pri Constant Current to nie je tak náročné na úbytok napätia a trasy mám max do 20m.

No neni mi jasné ako ti funguje to paralelné zapojenie panelov. Píseš, že prúdy sú rôzne. Predpokladám, že máš Constant Voltage Dimmer. To znamená, že aj panely sú na CV čo mi je čudné. Ja som také nikde nezohnal. A CV panel musí byť ovládaný CV dimmerom a opačne. Inak sa časom niektorá strana odpáli. Buď Led alebo dimmer - resp. životnosť rapídne klesá.


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

@Maros: Ano pozeram ze je EDR asi 2euro lacnejsie ako NDR..

Ano tak to sedi moj panel 12W bere 300mA a napatie ma 37-38V podla toho ako je to zahriate. No bude treba vetrat zrejme 🙂

Jasne neni tam taka narocnost na ubytok kedze napatie je az 39V a tym padom tam su neni take velke prudy. Ja mam do kazdej miestnosti Cyky 5x1.5 natiahnute tak aj s tym by sa to dalo kedze anoda je spolocna (+ jeden vodic a zvysne 4 zili na 4 svietidla minus).

Nie nie. Panely su tiez CC a tak isto aj zdroje su na CC.

Priklad pre 4x12W panel: Kedze su zapojene paralelne tak napatie ostava 38V a prud je 300mA*4=1200mA. Takze mam tam jeden zdroj pre vsetky styri panely a to :

1. Ak riadim stmievanie 0-10V tak je tam NPF-60D-48 (CC zdroj)  ktory ma 48V a vystupny prud max 1250mA. Analogovy vystup loxone mam nie do 10V ale 9.85V co je max prud 1200mA.

2. Ak riadim triakom DMX tak za triakom mam zdroj PCD-60-1400B (CC zdroj riadeny podla orezania sinusovky triakom) ktory ma 60w a max prud 1400mA. V tomto pripade mam max hodnotu DMX nastavene na 85 co znamena ze tam ide maximlne 1200mA.

Inak aj pre ostatnych, meanwell ma strasne vela zdrojov ( viac ako 1000) a mam to poskusane ze toto je naj volba aj cenovo aj funkcnostou!

Ohladom D4C sa chcem spytat ci by si nemohol sem poslat ten navod na zmenu rezistorov ktorym sa nastavuju tie CC prudy na jednotlivych kanaloch. Neviem ci je to mozne ale da sa aj na kazdy kanal nastavit iny prud? napriklad prvy kanal bude na 300mA druhy na 600mA treti na 900mA a posledny stvrty na 1200mA?


   
ReplyQuote
 Yany
(@yany)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 56
 

Zdar. Mozem sa skusenejsich popytat na dve veci?

1 - aky je vystup z dmx dimmerov pri CV a CC? Je to PWM v oboch pripadoch? V prvom pripade teda rozsekana uroven o velkosti 24V resp 12V a v druhom o velkosti 300mA resp 700mA ?

 

2 - daju sa ovladat z jedneho DMX extensnu rozne typy DMX dimmerov? Teda aj dimmery pre CC aj pre CV svetla?

 

Dik.


   
ReplyQuote
Page 13 / 33
Share: