X
Forum

Forum

Odvětrávání koupeln...
 
Notifications
Clear all

Odvětrávání koupelny

42 Posts
17 Users
0 Likes
6,811 Views
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj,

jak jste řešili odvětrávání koupelny? Přemýšlím jestli kombinovat sedtronic senzor teploty a vlhkosti + hloupý větrák, nebo naopak koupit chytrý větrák, který to dělá sám. Srdce mi říká Loxone, ale chci inspiraci 🙂


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

Honim to rekuperaci, ale zatim jen na obyc klik v koupelne na 10min.

 

Zkousel sem ten senzor vlhkosti, jenze to je totalne nanic. behem dne/roku se to diametralne lisi a nejde z toho vyvodit zadnej poradnej zaver

 

chrome 2017 06 16 18 44 22

   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

 Z těch grafů jsem absolutně nadšenej!!!!!

Nicméně na stisk to samozřejmě chci nechat. Zkoušel si nastavit např 40% na automatiku? Nemám načteno jaká je ideální (či maximální) vlhkost, ale fungovat by to taky mohlo... Hypoteticky by tedy stačil hloupý větrák a v Loxone nastavit časovač..? Kombinoval to někdo s senzorem pohybu?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

prave ze kdyz je treba venku vhlhko, je leto, tak to muze na 40% vylezt, zatimco v zime, kdy bezi nonstop rekuperace a jsou zavreny okna, tak po vysprchovani vyleze vlhkost treba jen na 35%.

takze ti to bude spoustet naprosto nahodne. Pohybovej senzor by byla cesta, jenze zase ti sepne kdykoli des na zachod, nebo pres den pro neco do koupelny.

takze je pak varianta jeste 'kdyz je vecer, kdyz se tam nekdo pohnul, kdyz se zvedne vlhkost, kdyz ubyla tepla voda'. jenze, pak naraizs na loxone

v loxconfigu sem neprisel na to, jak udelat, ze se treba hodnota zvedla oproti hodnote, co byla pred 30ti minutama. Zadna takova pamet tam neni.

Takze jedina cesta bude vyndat hodnotu z loxonu do nodeRed, tam si ukladat vlhkost a reagovat na procentuelni zvyseni proti nejaky puvodni hodnote. a kdyz se to stane, z nodeRed to poslat zpatky do Loxone jako impulz na sepnuti.

A je otazka, jestli i u toho clovek nenarazi na nejakej problem. Treba to, ze se to sepne pri delsim sprchovani/koupani moc brzo a nez skoncis, tak uz se to nebude tocit, takze tam vlhkost zustane.

Konkretne ta vlhkost je zrovna docela dost zajimavej problem, kterej sem si nechal na dlouhe zimni vecery 😉


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 
Ja to teda planuju resit oknem :-)

   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

@L a přes analogovou paměť a zdroj impulzů to nejde řešit?

Vlhkost

   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

a co klouzavej prumer treba za posledni hodinu vs aktualni hodnota? Kazdopadne okno / rekuperace to snad vyresi spolehlive 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

@Dawe: Jenze ta pamet+impulzy neresi vzdy 30min zpetne, ale vzorkovani jednou za 30min ne?

takze v extremu kdyz se udela vzorek ted, tak je rozdil treba jen 10sekund, zatimco pokud jsem presne pred dalsim impulzem, tak je rozdil 29.999min.

Ale nefunguje to tak, ze vzdy v pameti mam 30min starou hodnotu. Nebo to funguje jeste trochu jinak?

@nksh: klouzavy prumer za "posledni cas" taky neudelas, protoze nevis kdy hodnoty zacit zahazovat. Maximalne dlouhodoby prumer bez omezeni casu. A nebo jsem neco proste prehlidl v LoxConfigu 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

@Dawe:

Jedine co mne ted napada, tak zpusob jak zachytit 30min starou hodnotu by bylo mit za sebou 30 analogovych pameti a 30 impulzu tikajicich kazdou minutu. A kazdy impulz by posunul hodnoty v tom "Registru" o jedno doprava. Takze kdyz by se pak nacitala hodnota z toho uplne praveho, tak by opravdu byla 30min stara s rozdilem maximalne 1minuty.

Ale to mi teda prijde dost brutus 😉


   
ReplyQuote
 Dawe
(@dawe)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 203
 

@L:

to je fakt, já už tak do hloubky nešel, já nad tím přemýšlel, tak 10 minut zpátky 😉 ale třeba něco vymyslíme v zimě 😀 a s těmi 30 impulzy za sebou, to by byl opravdu dobrý brutus 😀


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Myslel jsem neco jako klouzavy prumer@30min + 5 < aktualni hodnota a v ten moment se pusti vetrak


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3072
 

@nksh: jenze jak ten klouzavy prumer za 30min udelas? na to loxone imho nic nema


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Co tak problem nestabilnej vlhkosti v rocnych obdobiach riesit referencnou vlhkostou z nejakej vlhkostne konstantnej miestnosti?

... akurat ma ziadna rozumna nenapada. Obyvackokuchyna je nepouzitelna ked sa vari, spalna asi tiez, pretoze v case nocnej sprchy v nej byva tiez vcelku vlhko a to by loxone asi zmiatlo :D.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405

   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Ahoj,

optimum vlhkosti leží určitě nad 40%, ideálně okolo 50%. Nad 60% už je zase moc.

Takže kdo má v zimě 35%, tak už je dost přesušeno, takže doporučuju snížit výkon rekuperace a vlhkost z koupelny dostat do interiéru otevřením dveří do koupelny.


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: