Forum

Forum

Inteligentní ovládá...
 
Notifications
Clear all

Inteligentní ovládání žaluzií

51 Posts
18 Users
0 Likes
11.2 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Řešil někdo z vás ovládání žaluzií podle velikosti osvitu a teploty? Dejme tomu, že plné slunečné osvětlení je při úrovni 800W/m2. Automatické stínění by tedy mělo fungovat při této a vyšší hodnotě. 

Máte někdo praktickou zkušenost?


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

resim podle miry osvitu na cidle, v okamziku prekroceni hranice (a ted nevim kolik presne tam mam) spustim zaluzie do zavreneho stavu. 

Naopak v zime se pri prekroceni komplet vytahnou, aby se dum nahrival.

pro tyhle ucely sem udelal 3 stavy domu, ktere prepinam pomoci aplikace (dum-zima, dum-leto, dum-prazdny)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Řešíš i světovou stranu? Takže v určitou dobu se zastíní jen určitá okna?


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

 Ta čidla jsou na fasádě nebo interiérová? Asi nebudou ty krabice od Loxone za tu prdu, co? 🙂

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Osvit, venkovní teplotu a rychlost větru řeším pomocí meteostanice ME-12. Je to sice taky ranec ale navíc mám vlhkost (pro závlahu).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Strany vubec neresim, protoze mame vetsinu oken na jih. koupelna/satna/spajz a jedno okno kuchyne je vychod, takze to se zatahuje spolu s jihem.

A na zapad mam pracovnu (ta je i na jih) a tam automatika vubec neni, protoze si to ridim podle potreby primo od kompu ;-).

Osvit ridim z krabicek loxone, ale o ty meteostanici (prave kvuli srazkam) premyslim taky


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

A tak, tu mám na Tvé doporučení v plánu, já myslel, že má L. na každé světové straně čidlo a přesně snímá to, co popsal výše. 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

drahé čidlo světla se mi zdá jako zbytečnost. Plánuji umístit tepelní čidla na stranu kde svítí slunce (J a JZ) a jedno na severní stranu kde je vždy stín. Dle rozdílu teplot (a stanovené teploty na severní straně) potom ovládat žaluzie. Myslím že by to mělo fungovat spolehlivě.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Ahoj, chcel by som poradit ako vyriesit nastledujucu funkciu:

Mam rolety a nastavil som si podla senzoru v miestnosti ze ked teplota prekroci hranicu 25C tak sa zatiahnu rolety(tienenie). 

Ale problem nastava ten ze ked izba neochladne na dalsi den pod 25C tak sa uz druhy den nezavru. Ako teraz vyriesit aby sa to kazdy den nanovo resetlo? Dik

Tu je nahlad ako to mam vyriesene , je tak aj gombik na posun limitu teploty 

Capture

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

kudykam: nevím, jestli ti to bude fungovat. Protože jak zasvítí na chvílu slunko, teplota na J straně ti rychle vyskočí nahoru a budeš hned stahovat žaluzie. A pokud bude svítit dlouho, fasáda se nahřeje a bude teplo držet ještě delší dobu. Musel bys tam mít asi velkou prodlevu, než začneš zatahovat ale i tak nevím, jestli to půjde.

Ideálně se to řeší venkovním čidlem osvitu. Já plánuju do budoucna taky meteostanici ME-13. Zatím ju ale nemám, tak to zkusím ovládat podle vnitřních čidel pohybu + intenzity osvitu Esylux PD C360i/8 24v (kupovano tady https://www.eibmarkt.com ).

A ještě mi poraďte - používáte v Loxconfigu "uživatelské režimy"? Zatím nevím, na co je použít a taky jak je správně použít 🙁

Ale třeba zrovna u žaluzií bych chtěl mít více režimů - jsem doma=ovládání ruční; nejsem doma=ovládání dle osvitu; jsme doma a je večer = vše zatáhnout atd.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Pokud to bude v zimě tak žaluzie při svícení slunka pujdou nahoru (rozdíl teplot mezi severní a jižní stranou), ohřáta zed v zime asi nehrozí moc. Nahoře mohou zůstat až do západu slunce, případně se vrátí dolů po nějaké době, pokud doma nikdo nebude.

V létě abych zamezil přehřívání, tedy při teplotě na severní stinné straně nad 25 stupnů  mi jde primárně o to aby žaluzie byly dole, pokud teplota na jižní ještě víc stoupne o +5 oproti severní, tedy při zasvícení slunka (s určitou prodlevou) jdou žaluzie dolů a tam zůstanou dokud teplota na severní straně neklesne pod 25. 

Světelný senzor by podle mě nebyl o moc lepší, nebudu vytahovat a zatahovat žaluzie podle toho jestli svítí a nesvítí slunko, ale spíš podle venkovní teploty. Protože hlavně jde o to aby žaulize nezustali nahoře když nikdo nebude doma a bude pařit slunko aby se mi nepřehřál barák. Prostě pujdou jednorázově dolů.


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

V úterý mi montovali žaluzie, připravil jsem Loxplan a studoval parametry funkčních bloků. Pro autopilot tam má být spojená funkce přes Centrál s inteligentní regulací teploty v místnosti. Zatím jsem nastavil pouze orientaci podle světových stran a časy pro posuv nahoru a dolů. Vše fungovalo na první dobrou. Zbytek inteligence se chystám ladit za chodu včetně spojení přes centrální blok s teplotou. Už s tím má někdo zkušenosti? 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

No pisal som na loxone suport ako na to ale moc mi s tym neporadili. Takze mam napad asi taky ze to dam na casovac napr od 10:30-16:00 dam tam AND tak ak bude sediet cas a bude teplota nad 25C alebo ako definujem tak sa daju do tienenia. Tymto sposobom to pekne pojde kazdy den nanovo. Potrebujem to na 2 poschodie kde sme v podstate cez den ani neni, takze toto by mohlo fungovat fajn.


   
ReplyQuote
 RG
(@rg)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 28
 

killeriq, nie celkom rozumiem s cim mas problem. pises ze jeden det ich zatiahnes, druhy chces opat. co ich vytiahne hore? nestaci dat pomienku, ze ak je neplota nad 25°C tak sa vobec nevytiahnu? inak ja mam zaluzie a tam pouzivam automaticke tieneie vstup AS a kazdy den impluz pre vychod slnka aktivuje AR.


   
ReplyQuote
(@ondra_o)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 10
 

Kluci, je tam ten osvit faktu nutný? Úplně bych neřekl.

Každopádně režim léto zima by měl zvládnout inteligentní regulátor pokojové teploty, která v letním režimu začíná stínit při komfortní teplotě (to je tuším 23) a v zimě až při dosažení přetopení (tuším 26). To mi přijde logické.

S tím osvitem to bude složitější - mraky atp.


   
ReplyQuote
Page 1 / 4
Share: