Forum

Forum

Odvětrávání koupeln...
 
Notifications
Clear all

Odvětrávání koupelny

42 Posts
17 Users
0 Likes
6,820 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jenže u domů z VPC Ti v zimě jen horko těžko hodnota relativní vlhkosti překročí 40%. 

Já zatím řeším koupelnu podle světla (10min - mírný podtlak).

V koupelně ale mám i 4-tlačítko . Pro jistotu jsem v loxone nastavil, že se musí přidržet cca 2 sekundy - to kvůli dětem nebo stisku omylem. Tímto tlačítkem spouštím odsávání vzduchu, saunu, přitápění žebříkem. Vždy je nastaven čas vypnutí, protože by to každý zapomněl vypnout.

Chtělo by to ale mít zpětnou vazbu o tom že se rekuperace spustila. To plánuji pomocí audio -mp3 trigeru a text-to-speech.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

@nksh Ta referencni hodnota mne taky napadla, ale presne jak pises, nenasel sem zadnou pouzitelnou. Ale mozna ze satny, nebo detskeho pokoje by pouzit sla. Promyslim 😉

@nksh: diky, ten sem musel prehlidnout. Ale bude to chtit vyzouset, aby to pri postupnem narustu vlhkosti dokazalo udelat dostatecny rozdil na porovnani. Uplne idealni by byla ta zpozdena pamet, ale ta tam asi neni.

@koci presne jak pise kolda, idealni hodnoty jsou jedna vec, ale realita ve VPC je jina ;-). I pri minimalnim chodu rekuperace se vlhkost dost rychle odsaje. Otevrene dvere do koupelny, kytky ani akvarko moc nepomaha. My sme nakonec koupili zvlhcovacku vzduchu, do te lejeme destilovanou vodu ze susicky a pousteli jsme to na noc v loznici. 

@kolda: to tlacitko je pekne!


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Kazdopadne  to rizeni dle vlhkosti je urcite zajimavej napad. Takovej Nilan  nic podobneho sam o sobe neumi a na nahly narust vlhkosti v baraku nijak nezareaguje. 

Klouzavy prumer vlhkosti treba za posledni hodinu bude vzdycky stoupat mnohem pomaleji nez aktualni hodnota treba pri sprchovani nebo vareni, takze fungovat by to mohlo 🙂

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

to schvalne zkusim az bude chvilka. Pokud by tam byl rozumnej rozdil, tak by to bylo fajn.

Krom odsavani sem chtel totiz jeste udeat zapnuti zebriku. Aby po sprse se na 10min ohral zebrik a vysusil rucniky.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Já taky plánuju "jen" tlačítko na odtah rekuperací a myslel jsem že půjde případně použít Sedtronic. Pokud by byl pulsní vodoměr na teplé vodě, tak by mohlo jít zkombinovat senzor pohybu a průtok teplé vody? 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

no, jenze to znamena dalsi vodomer ;-). Ted mam vodomer na vnitrni vodu a venkovni vodu a nove budu mit jeste na podruznym vodomeru. Takhle by se musel dat jeste dalsi az za boiler.

Ale zase by bylo videt, kolik teple vody vs studene se spotrebuje 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

No a pak ještě identifikaci vstupu do koupelny a můžeme vyhodnocovat nejnehospodárnějšího člena rodiny 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3075
 

@Pavel ;-))))


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Nebo zavest QOS teply vody 😀

Jinak pokud by se nasel jiz zabydleny dobrovolnik co testne zda to vubec muze fungovat, budu jen rad 😉


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Čistě pro ovládání bez statistik 🙂 by stačilo toto:

Detektor průtoku za 668Kč

315M 600x600

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

A co měřit poměr vlhkosti v koupelně a v obývací místnosti a podle toho spínat?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vsak som to pisal pred tyzdnom 😀


   
ReplyQuote
(@siebencz)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 68
 
Posted by: L.

A je otazka, jestli i u toho clovek nenarazi na nejakej problem. Treba to, ze se to sepne pri delsim sprchovani/koupani moc brzo a nez skoncis, tak uz se to nebude tocit, takze tam vlhkost zustane.

Já to mám vymyšleno tak, že se mi ventilátor vypne po X minutách kdy nebude v koupelně/wc žádný pohyb. V každé místnosti mám PIR čidlo.

A spuštění ventilátoru jsem původně plánoval vždy pokud se v koupelně/wc svítí déle jak Y minut.

Ale X a Y jsem ještě nedefinoval.

Rekuperaci nemám.

S tou vlhkostí je to ale dobrý nápad jak udělat, aby se ventilátor nespouštěl zbytečně, když si budu dlouho čistit zuby/manželka se zkrášlovat... 🙂


   
ReplyQuote
 ager
(@ager)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 146
 

Ahojte. Riesim ten rebrik v kupelni a rad by som pouzi nejaky blok ktorym si budem moct nastavit v App cas (formou napr. 20 minut) ktory sa bude odratravat a po ktorom sa rebrik vypne len ho nemozem najst? Existuje take nieco alebo je mozne pouzit len blok casovac ale tam musim nastavovat presne cas kedy ma vypnut a to som nechcel...Vdaka

Inak v kupelni bude aj tlacitko ako spravil kolda a pri dlhsom stisku sa zapne rebrik na tento nastaveny cas...len rad by som tento cas menil v app.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele zvaž, jestli ho fakt budeš někdy měnit. Já ho mám natvrdo nastaven na 20min a nemám potřebu ho měnit.


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: