X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Mini PIR

246 Posts
49 Users
19 Likes
68.1 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@dav moc diky. Pročetl jsem diskusi a ted to nasel taky. 👍super ze najdou vyuziti


   
ReplyQuote
 Dave
(@dave)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 90
 

Ahoj kluci, dělal si prosím někdo mini pir podle ptr.dvorak? Jen bych potřeboval pár laických rad 🙂

Díky moc.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Prosim Vas, mate mini PIR nekdo venku? Zapojil jsem je na svetlo na terasu a v garazovem stani.

Na terase sepnou treba 60x za den, v garazovem stani i 160x. Cidlo jsem vymenil za jine, ale cetnost sepnuti se nesnizila. Ted po hodine uz citac ukazuje zase 25x zapnuti.

Prakticky se stavaji nepouzitelnymi. Mame psa, ale ten byl ted s nami, nebo vetsinu casu lezi na terase. Jedine ze by to chytalo hlodavce. 


   
ReplyQuote
(@dragot)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

@richard

Já se teprve na mini PIR chystám (respektive hledám nějaké řešení i se senzorem světla). Ale někde jsem narazil na tohle:

https://www.kevindarrah.com/wiki/index.php?title=TrigBoardMotion

Třeba to pomůže.

edit: Viz "Fixed the false positive issue" video někde kolem 1:30.

Jirka


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@richard

pouzivam https://www.jabloshop.cz/dg85-digitalni-infrapasivni-venkovni-detektor?gclid=EAIaIQobChMI4ejrw4ff9AIVENd3Ch1DqgQ4EAQYASABEgKhV_D_BwE#1365 falesne poplach jsem jeste nemel... ale neni to mini a neni to levne 🙂 mam jedno pred domem na zahrade a druhe na terase za domem... napojena svetla a nasledne zvuky z AS na audio co mam na terase... "okamzite vypadni" a pak totalne hlasita hudba a rev 🙂

za me na chmataky idealni... rozsviceny reflektory a hluk snad videsi kazdeho. proto jsem ale kupoval drahe kvalitni cidlo abych nemel false-positive alarmy


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

LOL toto by som hrozne rad chcel vidiet nazivo 😀


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

takhle... az se to stane (a doufam, ze nikdy). tak to bude vsechno na kamerach vcetne zvuku 🙂


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Zdravím všechny, 

vzhledem k tomu, že jsem na Loxone atd. a jejich logiku ovládání světel přítomnostními čidly přišel týden po betonáži pohledových stropů, budu se muset vydat cestou miničidel na zdi/v nábytku apod.

Jak je mým zvykem, udělal jsem si nějaký průzkum a měření a dovolím si shrnout své poznatky:

Objednal jsem na Ali jak HC-SR501 tak HC-SR505 a pak i TENTO modul

K napájecímu napětí - prosím, čtěte katalogové listy, je to základ jakékoli konstrukce. Oba HC (třetí kus mám zatím jen jeden, nekuchal jsem ho) mají na vstupu regulátor napětí 7133-1 který dovoluje na vstupu 24V jako max. hodnotu. Pokud tedy máte na zdroji opravdu 24V a k tomu nějakou vzdálenost k čidlu vodiči, které způsobí svým odporem snížení napětí, není třeba jakkoli snižovat napětí dalším rezistorem či Zenerovými diodami apod. či používat  tyto moduly s napájením 12V (step-down) apod. Navíc, obě čidla mají na vstupu ochrannou diodu proti přepólování, což je další drop napětí o 0,6-0,7V ještě před vstupem do regulátoru.

Nejmenší čidlo (505) má paradoxně nejvyšší klidový odběr 73µA; na druhém místě pak (501) s 44 µA a nejmenší odběr má ("modul") s pouhými 15 µA.

Obě čidla HC 50x pracují s výstupní logikou 3,3V; byla zde zmíněna přídavná "destička" - ano, profesionální téměř blbuvzdorné řešení (ochrana proti přepětí, zkrat výstupu apod.) Za mě by stačil 1 rezistor do báze NPN tranzistoru, 1 další "pullup" rezistor na kolektor a otočit logiku 1 klikem v Loxplánu, ale pořád je to o nějakém dalším bastlení. Čidlo 501 má údajně možnost přidat fotorezistor a pod kopulí Fresnelovy čočky piny RL a RT, ale více jsem se tomu nevěnoval.

Oproti tomu "modul" dokáže spínat až 12W, pokud by bylo třeba bez Loxone a v případě použití do DI je to o jednom jediném přídavném "pullup" rezistoru.

Ohledně jeho výše - v jiným tématech zde padalo něco o vnitřním odporu DI 10 kOhm apod. a oficiálně doporučené výši pullup 4,7 kOhm... Prosím, nevěřte všemu, jsou to blbosti. 

V případě použití rezistoru 4k7 a 24V napětí a sepnutí implusu z čidla (čili přivedení "země") platí Ohmův zákon, rezistorem poteče proud 5,1 mA a bude se na něm zbytečně ztrácet 0,12W (120mW) tepla. Pro 8 vstupů je to 1W tepla úplně zbytečně.

Vzhledem k tomu, že Loxone DI bere jako logickou 1 na DI vstupu úroveň od 9,7V (a má mmch udávaný vnitřní odpor Ri 67kOhm) - viz datasheet - naprosto stačí použít rezistor 33kOhm.

Provedl jsem několik praktických měření s R=12k, 22k a 33k.

Při 33kOhm je stále na vstupu DI (U di) 13,96V čili bezpečná logická 1, mmch klidový proud (čili bez sepnutí čidla, tedy s OC) -315 µA (měřeno).

Mmch pro 12kOhm U di = 17,7V; pro 22kOhm U di = 15,78V

Při sepnutí čidla (žlutý vodič, bílý se vůbec nepoužije) opět platí Ohmův zákon: protékající proud 0,72 mA a ztrátový výkon 17mW (čili pouhých 15% oproti použití 4k7 rezistoru).

Z naměřených hodnot úbytku napětí mi vychází reálný Ri DI cca 45kOhm, může se jednat o chybu měřícího přístroje, přece jen mám nějaký relativně obyčejný stolní multimetr, i když napětí v rozsahu voltů a odpor v kiloohmech snad měří přesně. Zbytek jsou výpočty.

Věřím, že by se dalo jít až na 47kOhm pull up a tím pádem 12mW ztráty a stále by na DI bylo bezpečných cca 12+V = log. 1. 

V praxi mám zapojeno těch 33k a funguje bezvadně.

Zapojení tedy dle obrázku: https://www.vodnici.net/community/postid/25738/

jen hodnotu rezistoru dát 33k-47k Ohm.

Snad to vnese trochu světla do daného tématu.

PS: HC50x nechávám na nějaké další pokusy, ale favoritem je "noname modul" 😉

 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Ještě dodatek - v domě se chystám používat zejména  Nano DI Tree - zejména pro okenní kontakty, ale lze použít na cokoliv, přičemž cena za jeden DI je o něco nižší než při použití DI Extension a samozřejmě další výhodou je mnohem kratší kabeláž - vždy 6 kontaktů do 1-ho "hnízda" a odtud jen 4 dráty (napájení a tree) k miniserveru.

Jeho datasheet zmiňuje Ri dokonce 150 kOhm, čili pro OC a nutné pullup by bylo možno jít ještě výše a tím pádem ještě nižší ztrátový výkon na pullup rezistorech.

Bohužel, zatím pro mne jen teorie, nyní jsem ve fázi projektování a počítání, kolik jich v domě budu potřebovat. Fyzicky zatím nevlastním.

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@kubrt_cz 

Diky za rozbor.

Porad nevim proc je to cidlo co znacis modul schopne vygenerovat >500 sepnuti za den, ikdyz zadny pohyb v okoli neni. 

Byly i svetle chvilky, kdy par hodin nic nedelalo (mel jsem statistiku spinani chvili)

Vymenemy, cidlem to asi nebude, jestli vedenim (15m spolecne s 230V kabely v chranicce), nebo umistenim. (garazove stani)


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

panove, vim, ze je nahovno mit bateriova cidla, ale i tak se podelim o svou zkusenost...

striktne oddeluju cidla na alarm a pohybova cidla na svetla.

a na svetla jsem zacal pouzivat vyhradne Xiaomi PIR, ktere davam zezhora na futra dveri. Ma to obrovskou vyhodu v tom, ze cidlo muzete nasmerovat na pruchod dvermi a pokud mate cidla z obou stran dokonce muzete determinovat smer pruchodu a rozsvecet ruzne veci v ruznych smerem...

mozna to vypada zbytecne/komplikovane, ale moje zkusenost je takova, ze je to jediny rozumny a plne modifikovatelny zpusob automatizace svetel

Kuba


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Fungují ti Xiaomi PIRka spolehlivě?

Já jsem měl jednou na zkoušku, a jednou za čas mi hodilo falešný pohyb.

Vzhledem k tomu že jsem to měl napojený na světlo na WC mě to dost štvalo že se nám občas náhodně rozsvítilo světlo na WC tak jsem ho strčil zpátky do šuplíku...


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

mam jich cca 10 a jedine co se obcas stane je, ze se nerozsviti ihned ambi scena napojena na cidlo, ale je nutno podotknout nasledujici "path":

 

cidlo zigbee -> conbee -> nodered -> UDP loxone svetelny blok input. a potom loxone -> nodered (websockets) -> deconz -> zigbee -> zigbee zarovka...

vlastne je s podivej, ze to tak pekne funguje :))

pripomina, ze falesny alarm u me = nerozsviceni ambi sceny = zadna tragedie, kdyz k tomu nahodou nedojde


   
ReplyQuote
(@dragot)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 
Posted by: @richard

@kubrt_cz 

jestli vedenim (15m spolecne s 230V kabely v chranicce)

Nevím teda všechny detaily jak to máš konkrétně zapojené a kolik tam teče proudu souběžně s tím slaboproudem. A ani čím ten slaboproud máš vedený (jestli to je stíněné). Ale 15m je velký souběh na to, aby se tam naindukovalo nějaké napětí, které by mohlo stačit na to, aby to DI vyhodnotil jako signál.

 


   
ReplyQuote
(@dragot)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 
Posted by: @radek

Fungují ti Xiaomi PIRka spolehlivě?

Také jich pár mám. A spíš se párkrát stalo, že se mi jedno světlo nerozsvítilo (na schodišti). Ale nevím, jestli je to třeba horším signálem. Každopádně tam je to nejvíc exponované - nejkratší možný interval toho čidla je 1 minuta. Tak že pokud se ten signál ztratí, tak další šance je až za minutu... což je na prostory, kde se jen prochází, slabý..

Proto také stále "hledám" nějako rozumné řešení na drátové čidlo s light senzorem..

Ještě jsem viděl nějaký "hack" toho čidla, že to pak měří každých cca 5s. Jen se tam musí propojit 2 body na tištěném obvodě. Zatím jsem se ale k tomu nedostal 🙂 

 


   
ReplyQuote
Page 15 / 17
Share: