Forum

Forum

Notifications
Clear all

Mini PIR

246 Posts
49 Users
19 Likes
67.8 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

@dragot  mam to nestinenym UTP. A podle zapojeni je na porad napeti na rezistoru vstupu (Quido), takze nauidukovane napeti by snad vadit nemuselo. Je tam invertni vstup, takze odpojeni vadi a to se teda deje furt. Cidlem to nebude. Vecer zkusim zmerit napeti na vstupu, na cidle a na vystupu. To jsem nemeril.


   
ReplyQuote
 Tufy
(@tufy)
New Member
Joined: 4 years ago
Posts: 1
 

Ahoj,

prosím Vás, jak máte zapojené pull up rezistory pro digitální vstupy na ty PIRka, at to vypadá jak u lidí ? Nějaká šikovná svorkovnice, kde by to šlo napíchat ? 

Případně mám plán B a to custom PCB. Je to vymyšlené do této krabičky a wago push in svorkovnici. Přikládám schéma a náhled PCB

image
image

Kdyby existovalo nějaké elegantní řešení, tak sem s ním prosím a budu vděčný za připomínky. 

Díky M


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@tufy odpoved na FB nebola uspokojujuca? 

Naco si to komplikujes. K PIRku das THT rezistor 0,6W 10k rovno do wago svorky.
Mozes naneho natiahnut buzirku.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Presne. Ked moze industrial-grade Loxone (to je vtip) dodavat rezistor v sacku k miniserveru, ktory sa narve do sroubovej svorkovnice, tak naco vymyslat vlastnu dosku?


   
ReplyQuote
(@xxpeta)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 21
 

Já používám tohle: 1.8v 3.3v 5v 12v 24v 16 Channel Optocoupler Isolation Board Level Voltage Conversion Board Plc Signal - Connectors - AliExpress

image

Funguje to pěkně a nemusím převracet logiku.


   
ReplyQuote
(@honza22)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 8
 

@sedtronic 

Zdravím, koupil jsem si dvě různé venkovní čidla pohybu, ale uvnitř mají u rélé další kondenzátor a tepelnou pojistku narozdíl od toho čidla, které máte na fotkách Vašeho návodu na úpravu čidel. Dokázal byste mi prosím podle fotek poradit, zda je možné vůbec relé vyhodit a nahradit ho odporem? Velikost odporu si změřim. Napětí cívky je 24V. Bude to možné napájet 24VDC ze zdroje pro Loxone.

Omlouvám se za asi hloupé dotazy, ale moc se tady v těch obvodech nevyznám.

Typ jednoho čidla je EGLO Detect Me 4 a druhého Detect Me 3.

Předem díky.

20220107 193235 1
20220107 185747 1
20220107 185802 1
20220107 185813 1
20220107 185847 1
20220107 193018 1
20220107 191832 1
20220107 191858 1

   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Podle označení přívodů "L" a "N" to zjevně budou čidla na 230V AC a s těma se do Loxone připojíš dost těžko... Prostě je to "hloupé" čidlo, které je určeno pro spínání zátěže 230V AC.

Čistě technicky (nikoliv prakticky):
Ano, šlo by odpojit relé a využívat cca +24V které z toho asi leze pro spínání cívky (otázka jak vyhlazené to napětí bude, aby ti to nedávalo falešné signály, cívka relé je o něčem jiném než DI vstup), ale to napětí musíš vyhodnocovat proti nějaké zemi, ovšem ta do toho čidla jaksi není zapojena (a to ještě pomíjím rozdíly v zapojení PELV / SELV).
Jinak - šlo by to, de facto by toto čidlo bylo jakoby zdroj 230V AC -> 24V DC se spínaným výstupem, takže potřebuješ k němu vést 230V AC a ven z něj "Signál" +24V a GND. 4 dráty, navíc v souběhu AC napájení a DC signál, nesmí to být v jednom kabelu, takže 2 kabely, prostě fakt řešení "pojď na mě zboku"...

Já osobně bych to na DI vstup Miniserveru opravdu nedával... Možná ještě předřadit další ochranné relé na 24V, případně udělat úpravu na plošňáku, aby to nespínalo těch 230AC ale něco, co tam přivedu (+24V z Loxone), ovšem to je o hubu, bude se ti motat 230 a 24 pár milimetrů od sebe. Co se stane, když na DI miniserveru přivedeš 230AC si asi každý představí. Ovšem pořád jsou to 2 kabely.

Celé to je z mého pohledu blbost, motat tam 230V, kup si čidlo na 24V a můžeš integrovat, navíc když s elektrikou nejsi asi úplně kamarád, bude to i pro tebe bezpečnější.

Když si to tak znova čtu, říkám si, jestli to fakt bylo myšleno vážně nebo jsem se chytil na vánoční vtípek?


   
ReplyQuote
(@honza22)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 8
 

@kubrt_cz 

Vánoční vtípek to nebyl. Dotaz nebyl na tebe a pokud bys četl celé vlákno, věděl bys, že se tu řešila úprava čidel z 230V na 24V a těm co si to takto upravovali to chodilo.

Nejsem kovaný v elektronice, ale silnoproudu. Proto ten asi blbý dotaz.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Tak chodit či "chodit" bude spousta věcí, to je pravda... Každý ať si na to udělá obrázek sám, technicky to jde, prakticky je to... nepraktické 😉 ale asi k tomu máš své důvody. Je fakt, že to hodnotím čistě ze svého úhlu pohledu, já bych to takto určitě neřešil a do žádné své instalace nedal.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Podla mna jedine co ta zaujima je za tym plochym kablom. Pomeraj to multimetrom (nenechaj sa zabit ked to budes napajat 220 a neskratni nieco hrotmi multimetra ked to budes merat), podla mna tam bude napajanie 5V alebo nieco podobne, a to pir bude tiez reportovat +5V na niektorom tom vodici. Potom by okolo toho siel nabastlit dc-dc konvertor na konverziu 24->5 a nejaky tranzistor co bude spinat 24V pre miniserver.

Sranie ako na kostole, ani by ma nehlo s tym takto laborovat.


   
ReplyQuote
(@honza22)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 8
 

@kubrt_cz 

Tak mně jde o to, že to relé je hlasité, což bych venku i přežil, ale hlavně, že brzo odchází. Jistě, mohl bych ho nahradit nějakáým SSR relé, ale pak bych musel do rozvaděče dát další relé s cívkou na 230V, tak abych dostal do Loxone DI. Přišlo mi, že pokud bych mohl relé nahradit odporem a proklemovat výstup, tak jak je to tom výše zmíněném návodu, tak by to bylo jednodušší a tím, že eliminuji dvě relé na 230V, tak i v podstatě spolehlivější.

Pokud máš tip na venkovní čidlo pohybu na 24VDC, tak sem s ním prosím.

 

@dusanmsk 

Teoreticky bych asi mohl po odstranění celé té desky s relé použít přímo AI z Loxone, taky to tu bylo zmiňováno u nějakého mini čidla pohybu. Ale to bych teda musel jak píšeš ještě proměřit co do/z toho leze za napětí.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Je fakt, že venkovní PIR budu teprve řešit, ale na rychlý pohled např.

https://www.aliexpress.com/item/1005001499257302.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1b0441d1QAUYcI

Případně samozřejmě originál Loxone za "krásných" 3.060,- bez DPH (tohle teda chlapci kapku přepískli, jakkoliv jsem příznivec jejich nativních řešení, co je moc, to je moc).

V podstatě děkuji za "nakopnutí", hned jsem čidla z Ali objednal a až dorazí, budu testovat.

Navíc, můžeš použít i běžnější čidla na 12V (jen samozřejmě musíš řešit další úroveň napájení, ale podle mě se každému doma válí x zdrojů na 12V nebo stepdown 24->12 za 2€ z Ali) protože DI bere jako logickou 1 cokoliv nad 9,7V. Jen je třeba spojit mínus pól  všech zdrojů (záměrně nepíšu GND, já mám stále ještě oddělené mínus od GND/PE a zatím se mi to daří udržet).


   
ReplyQuote
(@honza22)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 8
 

@kubrt_cz 

Tak jsem to relé odpájel, připojil jsem to na 24VDC a na kontaktech, kde byla původně cívka relé jsem jednou naměřil 0,9V, pak zase 0,2V. Vůbec tomu nerozumín, takže tam radši dám SSR relé, např. toto:

https://www.neven.cz/kategorie/elektronicke-soucastky/elektronicky-vyvoj/ssr-prumyslova-rele/pcb-dc-ac-ssr-rele-24-280v-ac/?gclid=CjwKCAiAkrWdBhBkEiwAZ9cdcBhAEevYHrajYYDabrPz-5GkpT6WX46nzEK9UxNWfNJUBRv5jvRvVxoClfIQAvD_BwE#3a-ssr-p03da/

Aspoň tak redukuji tu hlučnost a prodloužím životnost toho čidla. Snad nezaložím požár.

Ty čidla z Ali co jsi postoval by mi nevyhovala, jak z hlediska charakteristiky, tak i montáže.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 
Posted by: @honza22

připojil jsem to na 24VDC

Tomu nerozumím, mělo by to zůstat připojeno na 230V AC a při detekci pohybu na cívce relé bys měl mít těch +24V DC.

Jo a čidla z Ali - bylo to 5 minut hledání, takže si najdi jakékoliv jiné, jak jsem psal, i na 12V (těch je víc, 24V je spíš rarita a moc druhů jich nebude, i když podle mě vnitřek bude stejný na 3,3-5V, jen tam bude nějaký "stepdown" nebo něco jako 7805).


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nevymyslaj picoviny s 230V, hento cidlo hod do kosa a kup si na ali akekolvek cidlo na 24 (12)V. Ja mam na podbiti nad vchodovymi dverami nejaky genericky shit za 2 koruny uz 6 rokov. Je teda na 12V, takze mam v rozvadzaci stepdown a po baraku vedla 24V taham este 12V (mam tych cidiel viac, ako v interieri tak v exterieri), ale to je 1000x mensia komplikacia ako tie nezmysly co vymyslas.


   
ReplyQuote
Page 16 / 17
Share: